Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-08, 16:53   #1
marius470

Stage 2
 
marius470's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 56
Default bmw 318d 118cai...mai multa putere

am un bmw e46 318d 118 cai...din 2003.masina e cumparata la mana a2a...are 120mii km.motorul este turbo diesel de 2000cm.
vreau sa-i pun un chip in primul rand, dar am vazut k sunt disponibile mai multe versiuni.am vazut ceva de genu chip tuning race stage care ar duce mashina la 168 d cai...dar k implica o uzura mai mare asupra ambreiazului si cutiei de viteze...merita oare?...si un filtru sport am inteles k ar fii necesar...dar k lafel ar fii si unele pericole si aici.
inca ceva...pt esapament....e posibil sa scot un sunet cat de cat sport...mai gros cu o toba noua?...sau nu merita skimbata sa o skimb?
multumesc frumos...
marius470 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 20:26   #2
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: bmw 318d 118cai...mai multa putere

Quote:
Originally Posted by marius470 View Post
am un bmw e46 318d 118 cai...din 2003.masina e cumparata la mana a2a...are 120mii km.motorul este turbo diesel de 2000cm.
vreau sa-i pun un chip in primul rand, dar am vazut k sunt disponibile mai multe versiuni.am vazut ceva de genu chip tuning race stage care ar duce mashina la 168 d cai...dar k implica o uzura mai mare asupra ambreiazului si cutiei de viteze...merita oare?...si un filtru sport am inteles k ar fii necesar...dar k lafel ar fii si unele pericole si aici.
inca ceva...pt esapament....e posibil sa scot un sunet cat de cat sport...mai gros cu o toba noua?...sau nu merita skimbata sa o skimb?
multumesc frumos...

Chipul aia "race" dupa parerea mea implica prea tare...cel putin cresterea respectiva de 43% e foarte mult, cel putin ce priveste un turbo din fabrica inseamna o presiune de supram aproape 60%...

Sunetul maxim e ce auzi la un vapor sau locomotiv diesel....deci nu o sa ai sunetul unui benzinar.
Hexer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -