Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-07, 12:14   #1
Strigoiu_Trist

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 48
Default Am nevoie de ajutor. Vreau sa`mi cresc performantele motorului.

Salutare tuturor.
Am un urs. 316i, 73 de kw. Slabut pentru cerintele mele. L`am luat pentru ca mi`a placut ca e super intretinut si motorul are doar 45 000 km. E facut la bavaria in 2004.
asa, sa trec la subiect. Vreau si eu sa stiu cam ce as putea face sa ii cresc cat mai mult puterea motorului .... si sper sa nu aud raspunsuri de genu schimba motoru ka e 300 de euro ka nu vreau treaba asta . Am auzit ceva de throttle bodies.
Vazusem zilele trecute un anunt postat de un tip care vindea cip exact pentru modelul asta si crestea performantele cu 10cp si 14Nm. Mi se pare destul de putin, nici nu e asa sesizabila diferenta ... Bine, si omu cerea doar 80 Ron.
Si deci cam asta ar fi dilema mea. Vreau sa stiu ce pot face sa cresc performantele motorului. (prioritar ar fi cuplu, pentru ca de la el vine senzatia misto, da nefiind nici diesel nici turbo, e cam greu).
Deci astept raspunsuri si pe forum si pe pm.
Multumesc anticipat!
Strigoiu_Trist is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -