Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-07, 02:00   #1
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default mai multi cai pt un 1.5 sohc carb dublucorp

am un ritmo 1.5 de 82 cai , carb dublucorp . vreau mai multi cai .
pt inceput ma gandeam la un filtru sport + evacuare completa inox si poate o modificare la carb sa bage mai multa benzina .
e bn ce vreau sa fac ?
cum altfel asi mai putea sa maresc puterea ?
de cat sa fac evacuarea ? eu ma gandeam la 50 mm pt ca nu vreau f multa galagie k sa se ia gaborii d mine . cu cati car ar creste puterea de la evacuare +filtru . vreau sa trec pragul de 100 cai . ms pt orice raspuns
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 11:16   #2
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: mai multi cai pt un 1.5 sohc carb dublucorp

Nu mai are demult 82 cp... poate cu ce vrei tu sa-i faci ajungi iarasi la 82 cp

Totusi... credeam ca au disparut basemele cu filtre sport si cresteri de putere.

Last edited by Silencer Power; 15-08-07 at 11:19.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 21:37   #3
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: mai multi cai pt un 1.5 sohc carb dublucorp

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Nu mai are demult 82 cp... poate cu ce vrei tu sa-i faci ajungi iarasi la 82 cp

Totusi... credeam ca au disparut basemele cu filtre sport si cresteri de putere.
mah , eu cred ca ai stat prea mult in fata calculatorului si te cam doare capu' . eu am intrebat ceva destul de clar . ... sigur nu mai are 82 de cai in momentu de fata ( in momentu de fata ii lipsesc multe) dar am sa o fac.nu despre asta era vb . stiu ca nu o sa imi aduca prea multi cai un filtru sport(2-4cai) , iar evacuarea sper sa mai aduca 4-6 cai . dar alceva substantial nu vad ce i-asi putea face ( inafara de alt carb ) si te rog nu ma lua si tu cu cipuri/turbine ca ma apuca durerea de cap . ....
zi , tu ce imi recomanzi ... si nu ma lua cu basme
.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 02:07   #4
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: mai multi cai pt un 1.5 sohc carb dublucorp

Asa este... am stat cam mult in fata calculatorului si am inceput sa acord atentie copiilor fara permis si fara bun simt.

In primul rand tu ai lansat o intrebare, idioata dupa parerea mea, dar, fara indoiala o intrebare.
Ti-am raspuns in ideea de a te face sa incepi sa gandesti... de a te solicita putin, dar se pare ca am gresit. Nu am vazut in primul tau post unde spui ca esti constient ca motorul nu mai are 82 cp, deci, bineinteles ca te-ai facut de ras si prin al doilea post.
Te las sa-ti maresti puterea asa cum consideri tu (n-ar strica si un tuning cerebral).

Succes!!!

ps: ce sa mai vorbesc de faptul ca prin al doilea post iti raspunzi singur la intrebare (gresit, evident)... esti patetic tinere

Last edited by Silencer Power; 16-08-07 at 02:10.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 06:20   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: mai multi cai pt un 1.5 sohc carb dublucorp

am intrat pe topicul tau din curiozitate
observ ca vrei sa o modifici cu bani putini, cat mai putini..in fatza blocului
de aveai si tu un garaj macar..
trecem peste toate post-urile de mai sus si sa iti raspund la intrebare, cu ceea ce cred eu :
1) curatenie sub capota
2) schimbare furtune vechi, contacte vechi , ulei , bujii ,filtre - neaparat
3)filtru sport in cutia originala , eventual conic cu o adaptare (RETINE CA FILTRUL SPORT TREBUIE INTRETINUT - ARE UN ULEI PENTRU TREABA ASTA, SI ESTE MAI BUN DECAT UNUL STOCK DEOARECE SE POATE CURATA SI UNUL DE CALITATE POATE FILTRA MAI MULT AER) dar nu scoti 2-4 cai din el..nu te baza pe asta..dar poate te ajuta in ajungerea la cei 82 de cai anuntati cu batai in piept de catre producator - nu sunt adeptul acestei modificari..unul in cutia originala este cel mai ok in opinia mea..
4) curatarea amanuntita a carburatorului, si sa cumperi un kit de reparatie pentru el (garniturile) ..in bucuresti gasesti la AL PADRINO.. in orasul tau ..nu stiu ce sa iti spun
5) verifica-ti presiunea in cauciucuri, VERIFICA FRANELE , aeriseste-le (cu ajutorul unui profesionist) .. macar asta sa mearga -SAFETY FIRST!!
cam atat poti sa ii faci cu "buget " mic sa zic asa.. mai multe ..depinde de buzunarul tau, dar daca tot ai niste bani mai multi si vrei sa te distrezi..cumpara-ti un motor mai mare , tot fiat , tot de ritmo, monteaza-l si distreaza-ta cu ea si aia e..cand ii vine vremea sa se strice las-o si apuca-te de alta masina , ca nu a fost un model deosebit si nu mai are deosebit de mult de "trait" oricum..
altceva nu ramane de spus.. treci la treaba! bafta !
*am decis sa ignor discutia de mai sus complet..
te incurci in ce spui.. evacuarea de inox nu se merita la masina ta.. este facuta praf in materie de tinichigerie si trebuie sa o faci sa mearga BINE inainte sa incerci sa bagi alti bani in ea
carburatorul trebuie doar reglat..daca bagi mai multa benzina nu o poti arde daca nu primesti mai mult aer, dar motorul "ia " o cantitate fixa de aer, ca doar e aspirat si nu poti umbla la presiunea de la turbina..
nu sunt adeptul filtrului sport..dar poate te incalzeste pe tine cu ceva ca posezi unul pe masina..
sebaaa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -