Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-05, 11:33   #1
TranceGirl

Stage 4
 
TranceGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 204
Member of:
[Moderators]
Default CUM SE POT MASURA [NUMARA:)] CAII PUTERE ?

Dupa ce am facut rost de mai multi cai putere cum se poate masura la ce putere s-a ajuns ulterior? Exista un aparat special ceva ? Daca da dati`mi va rog amanunte, detalii, unde anume se poate gasi aparatul respectiv?
__________________
God, give our angels the necessary speed to follow us :>
TranceGirl is offline   Reply With Quote
Old 07-04-05, 11:48   #2
AlecsRo

Stage 4
 
AlecsRo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

exista un banc special unde se masoara puterea masinii.. vezi aici http://www.dimsport.ro/dyno.php
AlecsRo is offline   Reply With Quote
Old 07-04-05, 12:32   #3
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Uite si aici o descriere a modului de masurare http://www.mastertuner.ro/detalii.ph...ometre&act=dyn
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 08:28   #4
TranceGirl

Stage 4
 
TranceGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 204
Member of:
[Moderators]
Default

OK.. multam mult pt. info!
Stiti cumva si un pret aproximativ ? Un minim sau maxim? Sau deja ma-tind?
Banuiesc ca si de pe site`urile alea se poate afla prin \"Contact\" dar ma gandesc ca au mai fost si altii interesati.. asa ca folosesc si varianta \"asking\"
TranceGirl is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 10:53   #5
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TranceGirl\"
OK.. multam mult pt. info!
Stiti cumva si un pret aproximativ ? Un minim sau maxim? Sau deja ma-tind?
Banuiesc ca si de pe site`urile alea se poate afla prin \"Contact\" dar ma gandesc ca au mai fost si altii interesati.. asa ca folosesc si varianta \"asking\"
am impresia ca pretul e intre 50 si 100 euro
cum anume ai facut rost de cai?
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 10-04-05, 22:16   #6
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

cat mai e un cal ?? unu frumos ??
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-05, 10:08   #7
Engineer

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1
Default Stiu si eu un loc unde iti testezi caii putere, si IEFTIN!!!

Am auzit de un loc, si mai exact am vazut cu ochii mei cum se face testul.
Firma se cheama COMPUTEST 2000, si este in incinta targului de masini Autovit. Situl lor este www.computest.ro.
Iar pretul este de 1.200.000 2 testari, una inaite si una dupa ce se fac modificarile.
Ca erori ale aparatului sunt sub 1%, si credetima ca este testa si super testat.Baietii acolo fac defapt o inspectie tehnica a autovehiculelor in scopul de vanzare cumparare ale acestora, si de aceea nu cer mult pe treburi deastea.
De curiozitatea voastra va atasez un grafic cum il scot baietii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	grafic_putere_265.jpg
Views:	697
Size:	71.1 KB
ID:	24751  
Engineer is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 23:15   #8
muntean_dragos

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 7
Default

Exista si formula de calcul. Cauta pe net. Ceva de genu accelerezi de la 80 la 120 si dupa aia o lasi in frana de motor de la 120 la 80 si in funcite de timpii aia iti zice cati cai ai . NU mai stiu exact, dar cauta ca exista.
muntean_dragos is offline   Reply With Quote
Old 26-04-05, 18:06   #9
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default

Si o ultima gaselnita in domeniul numararii cailor: se numara picioarele si se imparte la 4. Exceptie fac caii ologi de pe trabant, lastun, oltzit si alte crescatorii deficitare.
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 27-04-05, 02:08   #10
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

mamaaaa da bine ai zis...
uhaa, oricum eu shtiam k singurul banc adevarat 'DYNO' este la un service/dealer uatevar de Seat din Bucuresti cred k linkul l-a pus cineva mai sus, e cel mai eficient mijloc, asta e sigur..

sau te poti pune cu masina spate'n spate cu cateva sute de cai, si vezi cine pe cine trage, mai iei cativa, mai pui cativa pana se ologesc totzi si nu mai shtii nick for sure si atunci apelezi la metoda impartirii la 4 a lu' sus mentionatu' Jeff
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 22:03   #11
muntean_dragos

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 7
Default

JEff, daca crezi ca eu glumesc n-ai decat, dar decat sa vb aiurea mai bine cauta ceea ce zic si o sa vezi ca exista . Daca respecti ceea ce scrie acolo o sa-ti dai seama cat de cat cam ce putere are masina .
muntean_dragos is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 01:19   #12
Bandit

Stage 3
 
Bandit's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 81
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

depinde care cai doresti sa ii stii, e diferenta intre caii care ajung la roata cei ce ii vede dyno testul si cei pe care ii are motorul (mai multi) cred ca daca pui o dacie pe dyno are vreo 40 . Si mai e o diferenta, mi se pare ca americanii masoara caii putere la motoare fara alternator pus pe curea si alte frane de genu asta si le da rezultat un pic mai mare.
__________________
Sunt satul sa aud :" Super masina, am luat cu a 2-a 120"
Bandit is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 01:46   #13
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

da in USA exista masurarea puterii exprimata in putere SAE, adica fara alternator, A/C, servo directie, chiar si fara filtru cred, adica fara multe accesorii ce 'fura' din puterea motorului.

Ceea ce zicea dragos banuiesc ca e putere la roti, oricum formula e destul de complicata, si este pe net in multe variante exprimata, accelerari, decelerari, masurari de timp intre anumite intervale, si calcule care in final te duc la o cifra care multi zic ca e ceva aproximativ de real.
cine stie... cine are chef de incercat poate

dar cum este Dyno in bucale si poate in curand si la tm, cine vreau un Dyno Sheet(Shiet nu shit ) ar merita sa bata distantza, asta dk merita si masina testul ala, ca dupa ce bagi cateva mii de E in ea, ai cam vrea sa stii ce poate, dar dk dai din cheie si pui un filtru, o toba, doua, n-are rost sa vezi cati magari ai in plus, nu merita nici deranjul testului de care zicea dragos
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 28-06-05, 18:53   #14
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

eu am testat multe masini pe bancul de la computest si merge excelent . . . 1.200.000 doua testari este foarte ieftin si chiar merita sa va duceti . . . . lasati pe baietii de la metrotehnica care cer 100 de euro . . .stiti cum e . . .prost e cine da nu cine cere . . . .
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-05, 23:00   #15
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Testul Barza, cel mai bun test pentru masurarea cailor putere!
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -