Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-07, 11:38   #1
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Question reducerea consumului la BMW 735-este posibil

sunt in situatia de a face rost de un BMW 735( nu stiu exact modelul dar e seria7 in orice caz) din 90, motor de 2000cmc, 6 cilindri, benzina, la vreo 180cai; am in plan o gramada de modificari exterioare si interioare( cu designul stau bine, tehnica ma omoara ) ceea ce ma dezarmeaza un pic e consumul foarte mare in oras....14-15% in oras e cam mult pt bugetul meu...Exista vreo solutie pentru reducerea acestuia...chiar cu pretul renuntarii la cativa cai avand in vedere ca este o limuzina nu o sportiva; ideea de a schimba motorul cu unul mai mic nu ma incanta....imi place prea mult sunetul celui in 6 cil
ma gandeam....micsorarea camerelor de ardere+compressor...se poate face asa ceva ?ar rezulta o scadere a consumului?care ar fii pretul modificarilor? rog ingaduinta...poate spun tampenii...dar nu le am deloc cu partea tehnica
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 11:41   #2
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Pai daca e 735 si nu are motorul schimbat e logic ca motorul este de 3500 cm3 si nu de 2000 cm3. Una din posibilitati ar fi GPL-ul
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 12:46   #3
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

greseala este a mea ...nu e 735.....e 520 si motorul e original....sau cel putin asa spune proprietarul...
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 13:49   #4
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
sunt in situatia de a face rost de un BMW 735( nu stiu exact modelul dar e seria7 in orice caz) din 90, motor de 2000cmc, 6 cilindri, benzina, la vreo 180cai; am in plan o gramada de modificari exterioare si interioare( cu designul stau bine, tehnica ma omoara ) ceea ce ma dezarmeaza un pic e consumul foarte mare in oras....14-15% in oras e cam mult pt bugetul meu...Exista vreo solutie pentru reducerea acestuia...chiar cu pretul renuntarii la cativa cai avand in vedere ca este o limuzina nu o sportiva; ideea de a schimba motorul cu unul mai mic nu ma incanta....imi place prea mult sunetul celui in 6 cil
ma gandeam....micsorarea camerelor de ardere+compressor...se poate face asa ceva ?ar rezulta o scadere a consumului?care ar fii pretul modificarilor? rog ingaduinta...poate spun tampenii...dar nu le am deloc cu partea tehnica
spui tampenii cu miscorarea camerei de ardere..si la faza asta dc sa mai pui compresor???
tu stai in brasov..daca erai in bucuresti intelegeam teama pt consumul din oras...la noi e iad knd e aglomeratie
daca e 520 nu mai e asa de rau k 735 :P 1500 cmc mai putin , e si mai usoara.. poti sa o treci oricand pe gaz sau sa cauti un diesel
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 13:48   #5
bogdanmaestro

Stage 1
 
bogdanmaestro's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 20
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Mie-mi consuma 13-14 in Bucuresti, asa ca nu vad sa ai acelasi consum in Bv... Oricum, ca stil de condus (am remarcat asta in 2 ani de condus prin orash si-afara), incearca sa accelerezi cat mai putin si sa treci cat mai repede prin trepte pana la ultima. Poate suna cam aiurea, dar 520i-ul (E34-ul cu care merg eu, de 129cp) merge excelent dak schimb treptele la 2.000rot/min, pentru ca are cuplu bun la turatzii joase si nu devine subturat la schimbarea in treapta superioara. Odata ajuns intr-a cincea, ai sa remarci consumul instantaneu (in jur de 6l/100km), asta dupa ce-ai trecut si peste 30l/100km, in treptele anterioare. Cu putin exercitiu, si fara sa suprasoliciti motorul, poti spera la un 10l/100km in oras. Ca fapt divers, am reusit sa scot un excelent 7% pe ruta Bv-Rasnov-Targoviste-Bucuresti, in conditii de trafic normal, conducand decent (...cred, totusi k e si in vale drumul ) ).
Sincer, nu ti-as recomanda gaz, strict din cauze de uzura si spatiu. Ca sa nu mai spun ca este un sacrilegiu gaz pe Bimmer... Mai bine iti adaptezi stilul de condus de-asa natura incat sa scotzi un consum redus, iar la nevoie sa te potzi bucura de 6-n linie... Poti sa-i mai pui si un flacon de DuraLube, produs pe care eu il folosesc si de care sunt fff incantat.
Bafta!
BTW: Lasa-i liniile asa cum sunt, e SPLENDID BMW-ul fara modificari...parerea mea!
bogdanmaestro is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 17:32   #6
Dream3r

Stage 3
 
Dream3r's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 105
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Quote:
Originally Posted by bogdanmaestro View Post
Sincer, nu ti-as recomanda gaz, strict din cauze de uzura si spatiu.
Uzura motorului e mai mica pe gaz. Pana si uleiul isi pastreaza culoarea.Cat despre spatiu, poti pune o butelie toroidala, in spatiul destinat rotii de rezerva, iar daca alegi o instalatie cat de cat buna, se pierde foarte putin din puterea motorului. Iar consumul (de bani) va fi aprox. la jumatate. Sau daca vrei, mergi de doua ori mai mult .

Iar despre "sacrilegiu", nici nu poate fi vorba. Masina aia are deja 17 ani si nu te condamna nimeni ca ai GPL. Sau daca vrei, poti ascunde alimentarea si nu va sti nimeni. Nu mai zic de faptul ca sunt destule tari, precum Anglia, Olanda, Franta etc. care ofera oricarui fabricant, de la BMW, Mertz, Volvo, Land Rover, posibilitatea de a monta instalatii Gpl pe orice model NOU.

Dar na, romanul e mai mandru si mai cu mot si prefera sa nu-si mai cumpere anumite lucruri si sa consume benzina la greu..
Dream3r is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 21:20   #7
bogdanmaestro

Stage 1
 
bogdanmaestro's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 20
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Deh, parerea ta. Cat despre gaz...lasa-ma sa am parerea mea de "roman", man. Pune-ti tu gaz si lasaaa-neeee....
bogdanmaestro is offline   Reply With Quote
Old 02-07-07, 22:41   #8
Dream3r

Stage 3
 
Dream3r's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 105
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Aceeasi parere de "roman" am si eu, maaaan... Nici mie nu mi-ar place sa se vada busonul de alimentare. Din fericire, sunt posibilitati de a ascunde acel buson (in interiorul portbagajului sau langa alimentarea cu benzina).
Dar tare mult mi-ar place ca pretul benzinei sa fie de 1,53 lei/litru, cat e gazul.Din pacate, nu-i asa.

Fie ca recunosti sau nu (de fapt nici nu imi pasa), cea mai buna reducere a consumului e... instalatia de gpl.

Asa ca, daca nu mai vii tu cu alte idei, "lasaaaa-neee, lasaaa-neee !! "
Dream3r is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 23:23   #9
DaCiaN

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 33
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Quote:
Originally Posted by Dream3r View Post
Dar tare mult mi-ar place ca pretul benzinei sa fie de 1,53 lei/litru, cat e gazul.Din pacate, nu-i asa.
imi spui si mie te rog unde e pretul asta la GPL in Iasi? ca eu stiu doar de 1,75 lei/l, la Oradea am luat cu 1,5 lei/km.. dar la noi nu.
Cat despre montajul GPL pe masina.. si eu am fost sceptic in aceasta privinta.. dar iata ca masina mea are 254.000km facuti, din care veo 150 k numai pe gpl.. si inca nu i-am umblat la motor , ambreiaj.... inca mai merge.. deci eu il recomand romanului care se tot plange ca nu are bani de benzina.. dar totusi e prea fudul sa se umileasca sa-si puna gaz la masina.. "asta fac doar daciotii "

scuze de offtopic.. si scuze daca se simte careva jignit.. nu asta mi-e intentia

numai bine si drum uscat
DaCiaN is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 08:39   #10
bogdanmaestro

Stage 1
 
bogdanmaestro's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 20
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

deh, permiteti-mi sa va explic eu cum sta treaba, in opinia mea: daca vrei consum scazut, nu-ti cumperi 520i si apoi ii pui gaz...iti iei in cosciug de Punto sau mai stiu eu ce masina insipida si ai un consum mic. Cat despre proprietarii BMW-urilor pe gaz, permiteti-mi sa am o parere la fel de buna ca si despre cei ai Mercedes-urilor cu "coditza de rechin" sau a celor de Audi cu casetofon Domotec. Sunt lcruri care nu se fac. Pur si simplu nu se fac. Nu e vorba de a jigni sau nu pe cineva.
Cat despre GPL, am vorbit cu o multime de taximetristi din Bucuresti si premiteti-mi sa nu fiu de acord (in continuare) cu voi doi. O sa aveti neplacuta surpriza ca atunci cand o sa trebuiasca sa-i faceti setul motor, sa descoperiti piese fixe sau mobile despre care nici nu credeati vreodata ca se pot uza...TERMINATE...si cand spun terminate, ma refer la faptul ca trebuie sa schimbati (aproape) tot mecanismul motor + subansamblele fixe + supape, etc.. ...sper sa nu ajungeti in situatia asta, insa altii...au ajuns.
Bafta!
bogdanmaestro is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 10:23   #11
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

eu am mers multi km pe gpl si chiar nu se intampla nimic,si eventual chiar daca ar fi,se amortizeaza pretul pieselor in economia din carburant.....mult mai economic ar fi sa schimbi supapele decat o turbina cu geometrie variabila sau o pompa de inalte si injectoare.....

cat despre acest topic.....iara un copil ce nu are ce face.....pana la urma e seria 5 sau 7......sau nici tu nu stii?
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 16:16   #12
Catalin_Dedy

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

La un Seria 7 zic yo k merg niste genti 5 spitze pa 17 Nichelate,Niste Ploape,Praguri,Folie 100% pa spate,50% fatza neaaparat,asta e cel mai simplu tunning la un 7 si crede-ma k ii sta f bine,Dak vrei sa ii micsorezi consumu poti sa iti bagi un gpl dar nu o sa mai ai aceeasi putere si yo zic k si asa pa seria 7 motor de 2000cmc e cam putin....
Catalin_Dedy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 16:20   #13
bogdanmaestro

Stage 1
 
bogdanmaestro's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 20
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

Deh, era pan' la urma o serie 5...oricum seria 7 n-a avut ever 2 litri...
bogdanmaestro is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 16:26   #14
Catalin_Dedy

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: reducerea consumului la BMW 735-este posibil

El a zis k e un 735 cu motor de 2000... sa contrazis singur,dupa kre a zis k e un 7 cu motor de 520...
Catalin_Dedy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -