Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-13, 14:32   #61
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Pe logan daca vreau sa schimb motorul cu unul mai performant si legal de preferat ce e de facut ? Rar spune ca se poate omologa orice motor care nu a fost din fabrica pe masina respectiva , cu conditia ca emisiile de CO2 sa fie mai mici pe noul motor decat pe cel vechi . Varianta cu : Fara serie motor cum vi se pare ? Iau ITP ?
__________________
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 17:54   #62
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Pe logan daca vreau sa schimb motorul cu unul mai performant si legal de preferat ce e de facut ? Rar spune ca se poate omologa orice motor care nu a fost din fabrica pe masina respectiva , cu conditia ca emisiile de CO2 sa fie mai mici pe noul motor decat pe cel vechi . Varianta cu : Fara serie motor cum vi se pare ? Iau ITP ?
Altele sunt regulile pentru omologarea altei motorizari.Esti o sursa de umor involuntar fantastica.Bine,o pun si pe seama varstei fragede....fa tu varsta sa dai de permis si apoi vino cu intrebari din astea interesante.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 22:32   #63
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Altele sunt regulile pentru omologarea altei motorizari.Esti o sursa de umor involuntar fantastica.Bine,o pun si pe seama varstei fragede....fa tu varsta sa dai de permis si apoi vino cu intrebari din astea interesante.
ce treaba are permisul cu ce postez eu pe forum ? Acum va rog sa imi raspundeti la postul anterior si sa nu intram in polemici ca nu are rost , ce naiba cand ma uit la varsta dumitale mi-e greu sa cred ca ai putut spune asa ceva in acel post . Daca gasesc un 2.0 16v de megane rs il pot omologa ? Si care sunt regulile alea de omologare ? Pe siteu rar scrie ca noul motor nu trebuie sa depaseasca emisiile din talonul vechiului motor .
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 23:42   #64
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
ce treaba are permisul cu ce postez eu pe forum ? Acum va rog sa imi raspundeti la postul anterior si sa nu intram in polemici ca nu are rost , ce naiba cand ma uit la varsta dumitale mi-e greu sa cred ca ai putut spune asa ceva in acel post . Daca gasesc un 2.0 16v de megane rs il pot omologa ? Si care sunt regulile alea de omologare ? Pe siteu rar scrie ca noul motor nu trebuie sa depaseasca emisiile din talonul vechiului motor .
Din ce stiu eu,nu trebuie sa depaseasca un anumit procent din puterea initiala a masinii.Mai precis 40%.Asta lasand la o parte costurile mari ale omologarii la R.A.R,costul motorului si al modificarilor necesare dupa transplantul unui motor sensibil mai puternic ( frane,suspensii etc.).
onucku is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 10:30   #65
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Atat vroiam sa stiu . Multumesc
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 22:37   #66
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

In primul rand trebuie să: conform Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie să se menţină cel puţin acelaşi nivel al emisiilor poluante. [...]

si apoi http://www.rarom.ro/cs-uploads/categorii_vehicule.pdf

- In cazul in care schimbati motorul cu altul care se afla in gradul de motorizare (gama de motoare care a echipat un anumit tip de autovehicul pe parcursul intregului interval de fabricatie a respectivului tip), functioneaza cu acelasi tip de combustibil si nu genereaza modificari de putere mai mari de 40% determina omologarea vehiculului.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care nu se incadreaza in cazurile enumerate mai sus, suplimentar fata de operatiunile de omologare se fac si alte verificari inclusiv de catre Laboratorul de Incercari pentru Securitate Rutiera privind performantele sistemului de franare, determinarea repartitiei de mase, etc.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 23:32   #67
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
In primul rand trebuie să: conform Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie să se menţină cel puţin acelaşi nivel al emisiilor poluante. [...]

si apoi http://www.rarom.ro/cs-uploads/categorii_vehicule.pdf

- In cazul in care schimbati motorul cu altul care se afla in gradul de motorizare (gama de motoare care a echipat un anumit tip de autovehicul pe parcursul intregului interval de fabricatie a respectivului tip), functioneaza cu acelasi tip de combustibil si nu genereaza modificari de putere mai mari de 40% determina omologarea vehiculului.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care nu se incadreaza in cazurile enumerate mai sus, suplimentar fata de operatiunile de omologare se fac si alte verificari inclusiv de catre Laboratorul de Incercari pentru Securitate Rutiera privind performantele sistemului de franare, determinarea repartitiei de mase, etc.
da cu noxele stiam dar cu putere am aflat de la onucku . Multumesc pt informatii .
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 19:55   #68
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
ce treaba are permisul cu ce postez eu pe forum ? Acum va rog sa imi raspundeti la postul anterior si sa nu intram in polemici ca nu are rost , ce naiba cand ma uit la varsta dumitale mi-e greu sa cred ca ai putut spune asa ceva in acel post . Daca gasesc un 2.0 16v de megane rs il pot omologa ? Si care sunt regulile alea de omologare ? Pe siteu rar scrie ca noul motor nu trebuie sa depaseasca emisiile din talonul vechiului motor .
Ai idee macar cat costa un motor F4Rt de Megane RS?Sa presupunem ca il cumperi...stii ce implica montajul lui pe Logan?Vrei sa faci swap acum?nu mai visezi la compresor sau turbo cum visai pe alte topicuri?Inainte de asta pune-i o suspensie si niste frane mai de doamne ajuta.
__________________

D.R.T Motorsport

2.0 16v F4R 730 engine|KW v1 Coilovers|BORLA exhaust 50mm|Logan VAN front brake calipers|ZIMMERMANN front brake discs 259mm ventilated & perforated|FERODO Premier front brake pads|R19 rear brake calipers|OEM R19 rear brake discs 240mm|OEM R19 rear brake pads|MOTUL brake fluid|ATS DTC 15' rims yellow edition
alex_77_marius is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 22:11   #69
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Cu bani faci orice... F4RT pe logan implica in primul rand costuri foarte mari de omologare si verificare RAR pt ca 2.0 16v nu a fost produs in serie pe logan si intra la omologari individuale unde am inteles ca taxa e vreo 40mil , in al 2 lea rand nu am gasit nicaieri un astfel de motor complet (cu tot cu turbo) in stare buna . Mai e nevoie de cutie de viteze care si aia costa aproape cat motorul , mai tre planetarele , suportii , schema electrica , ECU , discuri pline cu striatii sau ventilate , arcuri sport , bari de rigidizare...etc. Toata investitia ajunge la cateva mii de euro deci tot conversie turbo ramane singura optiune . Am sunat la mai multe firme si mai jos de 350e nu au garret t3 , kompressoare nu vinde nimeni dar ar fi bine ca pana la anul sa mai gasesc eatonul m45 la razvanypo . Legat de titlul topicului : ce motor aspirat are cel mai bun raport cp/litru (motor de serie ma refer) ?
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 23:45   #70
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

S2000 din cate stiu...120CP/L
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 21:03   #71
AmunDei

Stage 4
 
AmunDei's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 262
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Toata investitia ajunge la cateva mii de euro deci tot conversie turbo ramane singura optiune
Si conversia turbo cu cati bani crezi ca o faci? Turbina in sine va fi cea mai mica dintre grijile tale.
AmunDei is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 23:38   #72
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by AmunDei View Post
Si conversia turbo cu cati bani crezi ca o faci? Turbina in sine va fi cea mai mica dintre grijile tale.
E inca un copil.....cand va creste mare isi va da seama ce imaginatie bogata avea...
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 27-10-13, 10:34   #73
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Conversia cam o mie si ceva de euro... Oricum nu va ganditi ca vreau sa pun interne forjate cu presiune 1.5-2 , o sa bag maxim 0.5-0.6 fara interne forjate , pastrez evacuarea stock ca sa nu am alte probleme
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-13, 20:09   #74
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Conversia cam o mie si ceva de euro... Oricum nu va ganditi ca vreau sa pun interne forjate cu presiune 1.5-2 , o sa bag maxim 0.5-0.6 fara interne forjate , pastrez evacuarea stock ca sa nu am alte probleme
evacuarea stock nu se poate păstra, din motive simple...și anume interesează-te cum funcționează un turbo și ai să te prinzi.

dacă se făceau conversii turbo cu 1000 eur...nu cu garrett t3...cu ultima chinezărie de turbină...juma de populație ne făceam și mergeam liniștiți la 0.6 bar ca băieții. și eu visam frumos cānd eram mic...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 11:50   #75
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Am vrut sa zic kompressor , ma iertati . La turbina trebuie modificata galeria
iulica097 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -