Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-14, 11:06   #136
bodosp

Stage 2
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 55
Default Re: Temperatura admisie!

super tare... multumim de idee
eu chiar o sa-l incerc, ma gandesc sa folosesc 4 bucati (4x6A=24A, cred ca tine alternatorul...) iar combinat cu un radiator eficient gen laminova cred ca se obtin rezultate frumusele
bodosp is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 13:14   #137
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Temperatura admisie!

Da o lada frigorifica d-aia la 12v nu puneati acolo?
Sau alternatorul scoate curentul din subspatiu? Nu tot din caii aia putere si-l trage?

Oricum elementele Peltier sunt cunoscute pentru multe , dar randamentul lor nu este un punct forte.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 13:16   #138
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Temperatura admisie!

Quote:
Originally Posted by bodosp View Post
super tare... multumim de idee
eu chiar o sa-l incerc, ma gandesc sa folosesc 4 bucati (4x6A=24A, cred ca tine alternatorul...) iar combinat cu un radiator eficient gen laminova cred ca se obtin rezultate frumusele
Ma bucur ca am putut fii de ajutor.....eu vreau sa imi fac o racire pentru calculator...si daca stiam ca este un topic deschis despre temperatura...ma gandeam ca baieti cu ingeniozitate ar putea implementa.... Salut
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 13:22   #139
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Temperatura admisie!

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Da o lada frigorifica d-aia la 12v nu puneati acolo?
Sau alternatorul scoate curentul din subspatiu? Nu tot din caii aia putere si-l trage?

Oricum elementele Peltier sunt cunoscute pentru multe , dar randamentul lor nu este un punct forte.
http://forum.crazypc.ro/showthread.p...lement-PELTIER
http://forum.crazypc.ro/showthread.p...lement-PELTIER
cred ca se poate reusi si fara consum mare de curent.....
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 13:29   #140
bodosp

Stage 2
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 55
Default Re: Temperatura admisie!

pai si lada aia frigorifica tot cu elem. peltier e facuta
nu inteleg ce vrei sa zici cu alternatorul dar nu mananca din puterea motorului, sau il poti trece la pierderi, o pierdere constanta independenta de consumatorii electrici ai masinii.
Probabil nu are randament crescut datorita consumului destul de mare ~60-90W iar la auto nu cred ca e problema pt ca putere electrica este... La fel si aeroterma are randament slab dar isi face treaba...
bodosp is offline   Reply With Quote
Old 09-02-14, 04:15   #141
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Temperatura admisie!

Aeroterma aer randament sau COP 100%
Peltierul atinge greu 20%
Compresorul frigorific atinge lejer 300%

Ce vrea sa insemne COP, de exemplu la compresor foloseti 1kw de putere electrica sa transporti 3-4-5kw de caldura, la peltier foloseti 1kw si transporti 200wati (poate) adica poti sa racesti 1litru de apa cu 1 grad in ~20 de secunde...

LA cantitatile de caldura ce trebuie evacuate din motoarele termice ambele sunt cam degeaba.
Peltierul are aplicatii acolo unde temperatur sau cantitate de caldura extrasa conteaza mult mai mult ca orice altceva sau cum e la lazile frigorifice portabile unde se face un compromis urias in ce priveste eficienta pentru a economisii spatiu. Mai sunt un fel de asa zise frigidere in hoteluri pentru silentiozitate, tot cu peltier.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-14, 11:47   #142
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Temperatura admisie!

1. Eu m-am jucat cu un element Peltier de 15,4 V / 3 A ca să aflu dacă e eficient pentru o "casetă" frigorifică. Nu face nicio brânză. L-am alimentat la 12,73 V (pentru siguranţă), am încercat cu radiator de aluminiu pe faţa caldă, cu cub de gheaţă, cu pernă de gel răcită la -15°C în congelator, degeaba. Faţa rece nu e foarte rece, faţa caldă după 30 de secunde e atât de caldă încât nu mai poate fi ţinută în mână.

Ca să nu ţi se topească elementul Peltier trebuie ca faţa rece să fie într-o incintă închisă ermetic şi în care pui obiectul deja răcit, ca să nu mai aibă de unde să transfere căldură, şi pe faţa caldă un radiator supradimensionat.

Un american care experimenta cu un element Peltier de amperaj mult mai mare a ruşit să menţină o temperatură scăzută într-o incintă termoizolată (fost frigider de camping cu compresor) cu numai 7 W consum, dar cu condiţia ca incinta să nu fie deschisă şi introduse obiecte calde. Astfel de frigidere silenţioase şi puţin consumatoare sunt gândite să menţină un obiect rece, nu să preia căldura unui obiect cald până îl răcesc. Mai ales când e vorba de 120-130°C, ca aerul la ieşirea din compresor.


2. Când e vorba de turbine de bună calitate, montate de fabrică, ar trebui să ne aşteptăm la o eficienţă a compresorului de cca 70% şi de la un intercooler aer-aer bun la o eficienţă cam de 70-73%, practic niciodată peste 75%, ceea ce înseamnă că aerul la ieşirea din intercooler va avea cam 20°C peste temperatura de afară.

Temperatura egală cu cea atmosferică sau mai mică decât cea atmosferică se obţine cu soluţii de răcire exotice, ca intercoolerul etanş umplut cu gheaţă, sau pulverizatorul de CO2 sau N2O.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 20-05-14, 19:41   #143
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Temperatura admisie!

O corectie la postul meu.
Peltierul poate atinge COP=1 in anumite conditii si la diferente mici de temperatura fata calda/fata rece.
Adica bagi 100w ca sa transporti 100w.
Dar puterile necesare pentru ce vorbim aici sunt prohibitive , atat ce priveste coonsumul de energie electric urias cat si solutia de racire a peltierului.

Lazile frigorifice auto, cele ieftine, sunt cu peltier, eu am una de 48w si am reusit sa MENTIN temperatuar initiala ~7 ore cat adurat un drum Alba-CT, dar nu am deschis lada, am pus un senzor wireles inauntru ci citeam temperatura de afara, am avut nevoie sa o deschid odata si greu si-a mai revenit.
Poti raci cu peltier dar in circuite mici,, de exemplu chiar am in vedere o instalatie de racire micuta nu pentru auto.
Voi folosi 4 sau 5 (sunt dispus pana la 10) elemente de 6amperi dar luand la maxim 4(12v) ca sa racesc un echipament ce produce maxim 200w de caldura , cu un circuit de apa de maxim 2 litri, toate elementele reci fiind din materiale slab conductoare de caldura, silicon, plastic, scopul fiind ca echipamentul sa nu depasasca temperatura mediului ambiant si daca e posibil sa o coboare cu 5 maxim 10C.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 17:45   #144
tambourine_man

Stage 1
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 18
Default Re: Temperatura admisie!

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
M-a intrebat bodosp ce se intampla daca ard cu bricheta rasina fenolica din care fac eu garnituri termoizolante.
Salut, daca nu e cu suparare, imi poti da cateva detalii despre materialul din care faci garniturile pentru galeria de admisie? De unde il iei, cum il prelucrezi, etc

Ma bate gandul sa imi fac si eu asa ceva, poate mai castig cateva martzoage

Merci in avans!
tambourine_man is offline   Reply With Quote
Old 14-07-14, 00:43   #145
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Temperatura admisie!

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
eu am una de 48w si am reusit sa MENTIN temperatuar initiala ~7 ore cat adurat un drum Alba-CT, dar nu am deschis lada, am pus un senzor wireles inauntru ci citeam temperatura de afara, am avut nevoie sa o deschid odata si greu si-a mai revenit.
Asta e şi ideea.

Un element Peltier transferă căldura în mediul ambiant, ca şi gazul dintr-un frigider cu compresor. Doar că o face extrem de ineficient. Din pricina asta răceşte foarte greu ceva, în schimb menţine binişor temperatura într-o incintă izolată, în care nu poate intra căldură din mediul ambiant.

Contraexemplu: dacă puneam pe faţa rece un obiect rece (cub de gheaţă), faţa caldă îşi cobora rapid temperatura, fiindcă nu mai avea de unde să transfere căldură, cubul de gheaţă fiind mult sub temperatura ambiantă.

Când e vorba de diferenţe de temperatură de >120°C, ar trebui să ne gândim la metode de răcire mai raţionale.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 04:20   #146
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Temperatura admisie!

De acord cu tine cu o mentiune: nu prea avem acces la incinte izolate in care sa nu intre caldura. Daca ar fi accesibile asemenea incinte nu ar fi necesara racirea activa.

Am continuat experimentele si am reusit cu un element sa inghet o cantitate mica de apa si in alt experiment, intr-o sticla pet cu elementul in contact cu apa (nu intru in detalii) la 9°C un singur strat de spuma 9nu ceva special) de 2-3 mm si a coborat la 7°C, asta la aproximativ 25-30W putere electrica.
Calculele m-au facut sa-mi revaluez proiectul si am ajuns la concluzia ca imi trebuie cel putin 8-10 elemente 12706, asa ca am acum 30 disponibile daca e cazul, stiu putere necesara va fi mare, probabil 500W dar un compresor imi complica inutil viata deocamdata, daca e sa mearga dispozitivul care trebuie racit, urmatorul pas va fi un mini-frigider cu compresor modificat.
(stiu ca la scorurile din tara pare absurd ca am luat 30de peltiere in loc sa iau un frigider, dar eu nu am dat 1000-1500 de lei cat sunt in tara ci mult mult mai putin)

La diferente de >120°C trebuie sa ai cascada pe 3 nivele daca vrei si sa trensporti caldura, daca vrei doar sa racesti un senzor merge si cu 2 la limita.
Asazarea in cascada e si mai ineficienta , fiecare nivel trebuie sa transporte caldura de la sursa (obiectul de racit) plus caldura generata de peltierul din nivelul anterior, adica daca vrei sa transporti 10W, primul nivel consuma ~15-20W, al doilea ~40-60w, al treilea 100-120W, deci poti sa ajungi la 200w putere electrica pentru a transporta 10w de la sursa.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 07:15   #147
MclubSport

Stage 4
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 270
Default Re: Temperatura admisie!

daaaa... Foarte interesanta ideea. E un fel de laboratorul lui Dexter... Se poate si asa dar nu e mai eficient si mai usor sa scot mufa din senzorul de aer din admisie si instant calculatorul crede ca sunt -40 de grade celsius ? Asta ca sa nu spun ca o frecati ...
MclubSport is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 23:12   #148
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Temperatura admisie!

Nu merge sa scoti mufa si sa pacalesti ECU ca sunt -40 gr afara, trebuie sa inseriezi cu un potentiometru si doar asa poti pacali cateva grade. In functie de softul fiecarei masini te lasa sau nu sa faci chestia asta deoarece ECU tine cont de mai muti parametri. Sau te lasa dar doar intr-o anumita limita. Oricum merge la unele masini dar nu se simte mare lucru.

Totusi ideea e sa racesti efectiv aerul admis si astfel sa ai mai mult oxigen si benzina in cilindri pt explozie mai puternica, nu doar sa pacalesti ECU ca ai aer rece in admisie.
__________________

Reparatii fisuri parbrize in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ml#post5007594
Polish faruri in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...la-oferta.html
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 13:14   #149
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Temperatura admisie!

Chestia e ca te pacalesti pe tine nu ecu ,problema e inca acolo . Trebuie gasit un compromis in cele din urma . Intercooler pt aplicatie si directionare aer buna si pt filtru aer si protectie caldura pe traseu de aer de la filtru la intrare admisie si cam atat .Cel putin pentru mine e perfect.
__________________
UrS4 Revo SmS ....PS! Sold
(Check my photo album )
S2 coupe
(entry level 300+)
costash is offline   Reply With Quote
Old 11-08-14, 22:54   #150
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Temperatura admisie!

Un motor modern alimentat cu carburant cu CO ridicată ca să nu intre în detonaţii e foarte eficient atunci când rulează la temperaturi mari.

Eco-modderii (tuneri care urmăresc să scoată cel mai mic consum posibil în loc de cea mai mare putere) au obiceiul să ruleze la temperaturi mai mari decât e normal, cu clape care închid traseul aerului spre radiator şi se deschid numai în caz de extremă urgenţă. Multe motoare aspirate cu consum redus sunt făcute (în forma stock) să ruleze la peste 100°C, cu sistem de răcire presurizat, ca să nu fiarbă.

Ne trebuie aer mai rece în admisie ca să putem introduce mai mult aer în cilindru, nu pentru a ne feri de supraîncălzire.

Deci a păcăli ECU nu aduce niciun beneficiu, dimpotrivă, dacă avansul aprinderii e mai mare decât trebuie riscăm intrarea în detonaţii şi spargerea pistonului sau îndoirea bielei.

Un intercooler de aluminiu no-name de pe eBay poate fi obţinut ieftin şi dă rezultate foarte bune dacă e montat cu grijă, departe de posibile surse de căldură.
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -