Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-12, 19:59   #16
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Asa de putina lume este interesata de subiectul asta?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 20:33   #17
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Dl Sebastian va rog sa ne oferiti cateva informatii cu privire ralantiul ridicat necesar in cazul utilizarii injectoarelor cu volum mare.Din experienta dvs cam de la ce flow incep problemele de ralanti?Cu siguranta conteaza si nr de pistoane si dispunerea lor,insa generalist vorbind.

Cu respect,
__________________
1983 audi coupe b2 2.2l 20v turbo quattro proiect
1986 audi coupe b2 2.2l 20v turbo quattro proiect
1985 audi 90 b2,2.2l 20v turbo quattro proiect
1985 suzuki samurai
1993 audi urs4 2.2l 20 v turbo quattro-dezmembez
1994 audi 100 c4 2.6 E 12 v FWD
2003 vw lt 35
1991 audi s2 3b
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 21:54   #18
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Partea de setare este un capitol special si de aceasta tine problema cu ralantiul.
Un injector mare la presiunea nominala de lucru in rampa de alimentare cu benzina pulverizeaza intr-un timp foarte scurt o cantitate mare de benzina.
Deci la un timp foarte scurt de injectie cantitatea de benzina injectata este mai mare decat este necesar la acel regim de mers in gol.
O persoana care stie sa seteze bine reuseste sa rezolve aceasta problema daca injectoarele au totusi o dimensiune onorabila.
In cazul meu la Subaru desi folosesc injectoare foarte mari, axe cu came speciale ralantiul este acolo unde trebuie, mult sub 1000rpm cca 750rpm. Masina nu da fum ...
"Omul sfinteste locul!"
https://www.youtube.com/watch?v=YE63ThMc3z4
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 22:28   #19
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Omul chiar sfinteste locul.
Nu se ajunge in situatii in care cantitatea de benzina injectata este oricum prea mare la un timp de injectie minimal?Mecanic/electric un injector nu are o limita inferioara la fel cum are o limita maxima(cazul in care timpul de injectie nu mai este un puls ci este continuu) in cazul limitei inferioare injectorul tinzand sa fie inchis pe parcursul ciclului/ciclurilor de admisie?

Cu respect,
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 22:33   #20
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Ba da sigur ca exista o limita fizica la care nu mai poti sa te ti de manual.
Cel care seteaza are totusi o posibilitate de a jongla inca putin, insa asta tine de "know how".
Sa zicem ca 1400-1600cc pentru 4 cilindri la un motor de 2l este aproape de prag.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 00:08   #21
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Facem si un calcul general pentru a determina durata de deschidere si/sau duty cycle pentru lambda 1 la un injector de 600cc care alimenteaza un cilindru de 500cc la turatia de 750 rpm?
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 05:38   #22
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Lambda 1 este 14.7 AFR adica 14.7 parti de aer si una de benzina.
Despre motor poti spune grosso modo ca este o pompa de aer de un anumit randament. Motoarele sunt mai mult sau mai putin diferite si e greu de spus care e cantiatea de benzina injectata exact ca sa-ti dea amestecul dorit. Durata de deschidere, de obicei exprimata in milisecunde se poate calcula oarecum teoretic dar cel mai bine se calculeaza avand toate datele injectorului, eventual verificand anumite caracteristici ale lui. Duty cicle se exprima in procente este un factor.
Conteaza tipul de injectie ... apoi se discuta static dinamic...
Timpul de injectie devine critic la turatii inalte, putem spune ca este un timp maxim limitat. Oare la un motor de 10000rpm cu o putere X folosim aceleasi injectoare ca la un motr cu puterea X dar la turatia 5000rpm?
Personal nu ma intereseaza decat ca pasionatii de aici sa stie ca nu pot utiliza orice injectoare pentru orice putere si ca este bine sa-si dimensioneze corect sistemul de alimentare. Bineinteles ca nici exagerarile nu sunt binevenite.
Cine doreste extrem de multa benzina pe un cilindru poate utiliza un sistem de comanda performant, un ECU care permite comanda a doua randuri de injectoare...
In cazul masinii de curse Autotehnica, a lui Paul Andronic s-au folosit doua randuri de injectoare, care functioneaza separat si impreuna.

Last edited by SEBASTIAN; 29-05-12 at 05:51.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 16:09   #23
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Intentia mea era de a face o simulare de calcul,nu de a defini lambda1,duty cycle,durata de deschidere desi este bine sa definim mai intai aceste aspecte.Cu respect
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 21:55   #24
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Esti invitatul meu insa daca ridicam si mai mult nivelul discutiei vom alunga mai tare auditoriul.
Nu vezi ca doar noi doi vorbim aici?
Poate ca si parerile altora sunt importante si suntem curiosi sa le aflam.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 22:51   #25
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

"Auditoriul" se imparte in cateva categorii:

Cei care stiu dar au impresia ca o discutie generala le va scadea vanzarile(de parca cei care vor citi aceste discutii isi vor seta singuri sistemele de gestiune)

Cei care stiu dar le este lene sau poate scarba de nivelul discutiilor purtate in unele zone ale forumului(filtre sport,cati cai scot din x motor) si nu mai au nici o tragere de inima sa scrie ceva

Cei care inlocuiesc soft ca si cum ai pune muzica pe un stick(nu tu ai facut-o,doar scrii)

Cei care nu stiu dar ii intereseaza(categorie in care intru si eu)

Cei care nu stiu si nici nu ii intereseaza(cei care intreaba cati cai se scot din motorul x care de obicei este aspirat si de preferinta toata afacerea sa coste cateva sute de lei)
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 23:25   #26
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Auditoriu este , fiti fara grija
Doar ca asteptam cu totii urmatorul post si cat va mai dura ocolirea raspunsului.
Sunt multi care desi au conturi si intra aproape zilnic pe aici , prefera sa nu posteze. Comunic la telefon cu unii si stiu.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 23:58   #27
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Eu unul urmaresc discutia dar nu postez pentru ca nivelul depaseste cu mult cunostintele mele.Am vazut ca intreba cineva de c20LET mai sus...am scos 281cp cu injectoare,pompa benzina,regulator,axe stock la o presiune 0.9 bar constant.

Discutia este cat se poate de interesanta si educativa pentru cine poate intelege despre ce se vorbeste chiar daca auditoriul nu are cunostintele necesare pentru a dezvolta acest subiect.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 06:40   #28
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Nu contest puterea pe care ai reusit sa o dezvolti dintr-un LET, unul din cele mai potente motoare mai ales la acea vreme, dar si astazi in topul preferintelor.
Insa eu nu cunosc cat de corect ar putea fi exploatate injectoarele la masina ta in acest moment.
Este important nu sa ridici puterea cat mai sus, ci sa o faci intr-un mod corect.
De exemplu de curand am vazut o masina facuta de un tuner consacrat si nu are importanta numele, este o firma de afara avand un duty cicle de 97%.
Dupa un anumit debit de aer si o anumita turatie duty cicle urca la 97% chiar si peste.
Asta nu e un lucru bun si cei 20cp obtinuti in plus nu sunt ceva imbucurator stiind ca in orice moment situatia poate deveni dramatica pe buzunarul clientului.
80% e perfect, 85% e acceptabil dar deja de la 90% in sus si pe plaja lunga nu e corect.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 14:36   #29
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Poate ne explicati de ce astfel de tuneri adopta asemenea solutii.Ca pasionat dar nu foarte avizat as inclina sa intreb,de ce sa duci un injector cu x debit peste 80% si nu alegi injectoare cu un debit mai mare cu 15-20% mentinand acel duty cicle la niste valori sigure?
GTA is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 20:38   #30
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cum alegem injectoarele la motoarele pe benzina ...

Pentru ca ei vand "soft" si atat.Nu interactioneaza cu injectoarele clientului.Si de obicei clientul isi doreste sa nu plateasca mult dar sa primeasca mult.Asa ca dorinta ii este indeplinita,nu plateste pt alte injectoare si are o jucarie care pare mult mai puternica.
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -