Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-12, 20:15   #1
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Vremea rea lasa mai mult loc pentru studiu. Rezultatul: https://www.youtube.com/watch?v=RXb9n...1&feature=plcp
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 11:36   #2
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Superb, no comment.......
serban_pc is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 11:33   #3
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Sa inteleg ca ai reusit sa faci din ECU ce face WotBox ul ??
kimi is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 11:47   #4
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Da, si ceva in plus chiar (asta in cazul in care am inteles eu bine, dar parca la wotbox nu poti seta si viteza la care sa se dezactiveze launch-ul).
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 12:43   #5
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Un soft tot pentru un 1.8 T cu tot cu LC cam cat m-ar duce la voi ? Multumesc Anticipat si astept raspunsul pe PM .
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 12:44   #6
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
(... dar parca la wotbox nu poti seta si viteza la care sa se dezactiveze launch-ul...).
Fi mai explicit..

Eu stiu ca LC ul e in functie de turatia din treapata 1 si cand montezi wotbox il setezi din Ecu la ce turatie sa stea.
kimi is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 12:58   #7
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Pentru LC setezi atat turatia la care sa-ti fie intrerupta aprinderea (sau alimentarea cu benzina) cat si viteza la care aceasta intrerupere sa se dezactiveze si motorul sa se tureze astfel la valoarea maxima permisa. In unele cazuri este necesar ca aceasta viteza de dezactivare sa aiba valori mai mari (ex: 30-40...km/h), ceea ce wotbox nu stiu daca permite.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 15:02   #8
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

wot boxul face dupa pedala de ambreiaj... nu ii trebuie sa stie viteza
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 18:43   #9
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Ok, in cazul asta cand am spus ca are chiar ceva in plus fata de wotbox, nu m-am inselat.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 22:31   #10
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

problema e ca acest gen de launch control e bun pentru un anumit tip de asfalt si un amunit tip de cauciuc sau uzura a cauciucului. daca se schimba cumva una din cele enumerate nu te mai poti baza pe el.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 11:23   #11
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Asta e normal.
Nu poti avea pretentii de launch control si tu sa mergi pe sarme. Daca nu ai aderenta nu are nici un rost sa il folosesti.

Felicitari pt. realizare, e chiar tare!
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 11:41   #12
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat View Post
wot boxul face dupa pedala de ambreiaj... nu ii trebuie sa stie viteza
Foarte corect
kimi is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 12:00   #13
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Kimi, si functia prezentata de mine este conditionata de apasarea ambreiajului, evident, doar ca mai are ceva in plus, ceva de care nu eram sigur comparativ cu Wotbox-ul: dezactivarea la o viteza presetata.

NEo007, multumim!
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 13:21   #14
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Kimi, si functia prezentata de mine este conditionata de apasarea ambreiajului, evident, doar ca mai are ceva in plus, ceva de care nu eram sigur comparativ cu Wotbox-ul: dezactivarea la o viteza presetata.

NEo007, multumim!
Da Ginel am inteles.

Felicitari pentru reusita.
kimi is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 19:26   #15
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: VAG 1.8T LAUNCH CONTROL & NO LIFT SHIFT- functii implementate in ECU OEM

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Asta e normal.
Nu poti avea pretentii de launch control si tu sa mergi pe sarme. Daca nu ai aderenta nu are nici un rost sa il folosesti.

Felicitari pt. realizare, e chiar tare!
Si daca conditiile de aderenta se schimba ? gen , eu l-am setat pe al meu acasa la o anumte turatie si o anumita viteza disengage si mergea ok dar cand am ajuns la tulcea , cand incercam sa plec era asa de multa aderenta ca imi dadea masina in nas.
Este ok daca il poti seta pe moment. Altfel e mai greu. Oricum cel mai bun l/c e piciorul :P
shadowro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -