Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-11, 19:13   #46
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Racitor benzina!

merci mult !
elspa is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 18:02   #47
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Racitor benzina!

nu iti da nici o putere mai mare sau economie mai mica de loc, uite de ce si mai ales la ce se foloseste, stiu pentru ca am si folsesc

in masini tunate logic trebuie o pompa mai mare de benzina, deobicei ai un swirl pot, un tac de benzina mic din care merge in pompa de benzina, benzina ajunge in swirl pot din tancu mare al masini prin o alta pompa care se numeste lift pump, swirl pot are cam 3 litri maxim, asta pentru ca in curbe benzina se duce din o parte in alta si sa nu ramana masina fara benzina in curbe lungi se foloseste un lift pump care baga benzina in swirl pot si de acolo alta pompa pana la motor unde ajune la injectoare apoi trece prin fuel pressure regulator si inapoi in swirl pot.

problema e ca pompa baga benzina non stop si benzina se incalzeste foarte mult, mai ales la drum lung, deci la return (dupa fuel pressure regulator) se pune un fuel cooler de care zici tu sa o raceasca din nou

la o masina normal face absolute nimic decat o gaur a de cateva sute de euro in buzunar
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 18:09   #48
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by XeQ37ro View Post
Crezi? Nu stii de unde bate vantul, poate va aduce ceva putere, insa insesizabila. Totusi, la consum clar se va simti cu cateva procente in favoare sau nefavoare
crezi? eu nu, deoarece ECU (computerul masinii) se auto regleaza pentru ca are anumite map'uri pentru motorul respectiv

sa faci putere ai nevoie de 3 lucrui, aer, benzina si scanteie, prea mult sau putin din astea 3 si nu faci putere maxima, ce te face sa crezi ca injectoarele nu pot sustine mai mult si trebuie sa faci benzina mult mai rece?

si vb de consum? sa zicem ca iti micsoreaza consumul dar cu cat la suta? si apoi alternatorul trebuie si el sa bage mai mult amperaj sa mearga cooleru ala si aia logic cere putere de la motor

pentru banii aia mai bine te uiti la evacuare si la niste bujii si ulei bun, sa zicem ca rami si cu bani de un filtru de aer mai bun, si deja esti in fata
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 12:28   #49
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

E foarte logic ce spui u insa este logic si ca un amestec mai rece(benzina+aer)mareste performantele motorului!Asa ca daca racitorul iti scade temperatura benzinei si il combini si cu o admisie modificata sa bage aer mai rece ar trebui sa se simta un +
Nu cred ca se pune in dicutie misoratul consumului!Si nu inteleg dc zici ca masina va consuma mai mult curent(care cooler?este un simlu radiator legat pe conducta de tur)
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 13:21   #50
XeQ37ro

Stage 2
 
XeQ37ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 50
Default Re: Racitor benzina!

XFJET
Ai foarte mare dreptate,dar eu am mers pe principiul fizcii de am invatat`o cand eram mic, ca cu cat e mai rece benzina, cu atat de mai densa, deci cu atat intra mai mult in camera de ardere, de unde rezulta un "BuMM!!!" mai puternic, deci putin mai multa putere.
@adrian_rujan
Maestre, ce masina ai de vrei sa iti pui racirea asta? ... Ca ne tot intrebi de 1 luna si ceva, si vad ca tot nu ti`ai pus. Vrei sa iti pui cu adevarat, sau ?
XeQ37ro is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 13:24   #51
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

Crezi ca te ajuta cu ceva iarna?(pana la vara o sa am destul timp sa ma gandesc daca merita sau nu investitia)
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 13:39   #52
XeQ37ro

Stage 2
 
XeQ37ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 50
Default Re: Racitor benzina!

Pana la vara, se va face un roman pe baza "grilajului racitor".
Si care investitie, 100 ron cat esti dispus sa bagi? Nu stiu, nu mi-o lua in nume de rau, dar tu vrei sa scoti performante "extreme" din chirpici.

Last edited by XeQ37ro; 11-12-11 at 13:41.
XeQ37ro is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 10:33   #53
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Racitor benzina!

Dupa mine racirea benzinei este inutila (inafara de injectia directa de banzina) pentru ca o simpla reprogramare a ECU iti poata aduce mai multa benzina.

La orice motor cantitatea de aer ii limiteaza puterea, combustibil poate baga mai mult orice sistem de alimentare.
In plus diferenta de densitate e foarte mica la combustibil pe cand la aer este semnificativa fiind de aproximativ 0.3%/C
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 08:36   #54
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Racitor benzina!

Benzina nu are sezor de temperatura.
Injectia de benzina se face in valoare de volum.
Datorita diferentei de temeratura se modifica densitatea(la acelasi voul masa scade) si anumite capactati termice importante, motorul poate sa detoneze daca benzina e prea calda.
La aer e altfel ai MAP ai IAT si face calculul de densitate, transforma in masa... e corect la benzina nu stiu masina care sa aibe corectie pe temp de combustibil.
Benzina este incalzita de pompa, de motor de variatiile de presiune.
Daca poti asigura o temp cat mai constanta a benzinei si cat mai joasa e ideal.
__________________
parul ondulat, cret,
gogu is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 09:07   #55
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by gogu View Post
Benzina nu are sezor de temperatura.
Injectia de benzina se face in valoare de volum.
Datorita diferentei de temeratura se modifica densitatea(la acelasi voul masa scade) si anumite capactati termice importante, motorul poate sa detoneze daca benzina e prea calda.
La aer e altfel ai MAP ai IAT si face calculul de densitate, transforma in masa... e corect la benzina nu stiu masina care sa aibe corectie pe temp de combustibil.
Benzina este incalzita de pompa, de motor de variatiile de presiune.
Daca poti asigura o temp cat mai constanta a benzinei si cat mai joasa e ideal.
mda insa pentru cat costa aia poti obtine mai mult performanta si mai multa putere de la motor prin alte metode mult mai ieftine
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 10:03   #56
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Racitor benzina!

Nu am spus ca faci faci aport de putere.
Te asiguri ca masina este cat de cat constanta la functionare si e ca un dispozitiv de siguranta.
gogu is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 10:42   #57
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by gogu View Post
Nu am spus ca faci faci aport de putere.
Te asiguri ca masina este cat de cat constanta la functionare si e ca un dispozitiv de siguranta.
da insa e ca femia, multa investitie, return mic better spend your money on coke and hookers
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 10:48   #58
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Racitor benzina!

Obrazul subtire cu cheltuiala se tine!
Fara bani nu vorbim de tuning, este scump.
gogu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 23:06   #59
VAMPY

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 19
Default Re: Racitor benzina!

Buna seara , am cumparat si eu un racitor benzina . se va monta pe conducta de tur dar nu stiu unde trebuie sa fie pozitionat ?
VAMPY is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 14:41   #60
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Racitor benzina!

l-ai montat?
ZAUBER is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -