Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-11, 13:17   #1
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Mercedes c 180

Cum pot face să-i dau mai mulţi cai Mercedes-ului meu, w202? Motor 1.8, benzină.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 12:26   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mercedes c 180

Deci pana la urma ai pus mana pe Mertz
Cati CP are din fabrica de nu iti ajung la anii tai?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 17:54   #3
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: Mercedes c 180

122 are.Mă gândeam să-l duc la 160.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 10:16   #4
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mercedes c 180

parerea mea...lasa mertz-ul asa cum l-a facut neamtu ca a stiut el ce face...e o masina de 1400kg cu un motor de 122 CP...asta ai luat si ai stiut ce iei...daca tindeai spre 160 CP ar fi trebuit sa te indrepti spre C200 kompressor; oricum pentru cresterea de putere pe care o vrei asta e singura varianta pe care eu o vad...compresorul;
varianta 1) cauti un C200 sau C220 kompressor de dezmembrat...iei tot ce ai nevoie de pe el....cauti ceva baieti care se pricep cu adevarat(adica doar cativa in tara) si cu vreo 2500-3000 Eu(+/-) ai rezolvat problema; sau
varianta 2) vinzi mertz-ul, adaugi inca ceva bani si iei direct un C200 kompressor...atata doar ca trebuie sa astepti destul de mult pana gasesti unul...cel putin in tara
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 17:07   #5
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: Mercedes c 180

Am înţeles, deci nu are rost să mă sinchisesc să încerc să-l fac mai puternic.Doar să-l las cum îi.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 17:52   #6
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mercedes c 180

Masina ta e una care da prestanta nu e un Golf3 birjarit cu , "coada de recin pe ea", nu o transforma in altceva, foloseste-o ca atare, ai grija de ea, respect-o.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:09   #7
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: Mercedes c 180

Am înţeles.Deci am ajuns la concluzia că-mi ajunge hp-ul care îi am.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 17:41   #8
Batman1986

Stage 4
 
Batman1986's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 179
Member of:
[MERCEDES]
[VW]
[Mitsubishi]
Default Re: Mercedes c 180

Hehe de ajuns nu o sa iti ajunga iti zic eu sigur acuma dupa cum am inteles e noua cumparata o sa iti para ok dar iti zic eu e destul de lenesa masina si are un consum enorm maiales daca o conduci mai sportiv. si daca mergi normal tei vei enerva cand tu la semnafor cu w202 pleci de pe loc si o buburuza de matiz sau ori ce de clasa mica te intrece, 0-100 la c180 e undeva la +14 sec ) deci mai bine conduci chill si savurezi comfortul masini tale

Eu pe a mea o am de 2 ani si eu mam tot gandit ce poti sa faci si singurul lucru efectiv este alt motor )) suna extrem dar asta este sau alt w202uneori bani care trebuie investiti pt "tuning" sau schimb motor ajung la alta masina deaja direct cu cai/motoru mai mare. Si sti ca totul ok din fabrica... nu umblat si etc pe langa faptu ca ai de umblat pe la rar si ***uri de genu omologare etc etc ca la motor mai mare tre sa schimbi si sistemu de franare ca c180 are cel mai mic sistem de franare sunt multe detali acuma care nu au rost sa intru in detaliu dar cred ca mai inteles.

Ce recomand eu este C230k sau daca ai noroc este foarte cautat si rar versiunea italiana de C200K ambele au aproape de 200 de cai si te vei mira sau nu ca au acelas consum ca si C180 poate maxim dar maxim 1 litru mai mult simplu fapt ca motoru nu trebuie sa traga asa de mult cat c180 si poti pleca mai sportiv in turati mai mici.
__________________
Anything is legal until you get caught and Drive it like you stole it

http://mercedesbenzclubtm.webs.com/
Batman1986 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 18:55   #9
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: Mercedes c 180

În primul rând, nu sunt "reisăr", doar câteodată am nişte momente de sportivitate, şi îi dau un pic în barbă să spun aşa, şi rareori şi kickdown.
De obicei merg foarte finuţ cu ea, nu mă întrec la semafor, nu fac scârţâieli de roţi, şi mai ales liniuţe, doar mici zvâcniri de sportivitate.Eu prefer confortul.
Mie nu mi se pare leneşă comparativ cu fostul meu Golf 3, care avea tot motor 1.8, dar avea 90 cp, şi 8 valve.
Sunt sigur dacă plec cu kickdown direct de pe loc, scot sub 14 secunde până la 100.
Rămân la C180, sunt satisfăcut cât îmi oferă, mai ales că e automată, plus că doar ce am luat-o.Nu e bine să fiu aşa lacom, duce numai la rău.
__________________
" The things you own, end up owning you. " Tyler Durden
TylerDurden is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -