Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-10, 18:26   #31
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

proiect vast (?!) Intai si intai trebuie sa ai un buget, un target de putere : iti zici ... ' bai, as vrea sa scot 250 de cai la roata si am buget de 1500 E ' ( valori fictive ). Dupa te gandesti la piese si soft. Referitor la acest motor, in cunostinta de cauza ( +ca stie toata lumea ), motoarele astea sunt pacatoase rau cand vine vorba de electronica.
Iti urez succes in ceea ce faci si sa ne tii la curent cu eventualele modificari.
Sarbatori fericite.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 09:14   #32
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Am vorbit deja cu alta persoana care are acces la codurile de piese pentru acest motor si dupa ce am raspunsul final va voi anunta.Bugetul poate fi destul de mare,nu asta e problema.Trebuie sa aflu cit de rezistent e motorul pentru ca daca si vilbrochenul este cel de pe RS treaba e rezolvata,vad eu la cit ma opresc avind in vedere ca masina va fi condusa de sotie 90% din timp si ca ramine masina de familie.
Multumesc de urari,la fel...miercuri ajung prin Bucuresti si-mi voi monta un selector de harti purtind si o discutie cu Florin de la MT pe tema asta.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 14:45   #33
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Pentru un soft mi se poate face o recomandare?
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 15:04   #34
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

NU. Daca vrei sa lucrezi pe ecu stock,nu. In situatia in care vrei >decat iti ofera unichip-ul, recomand standalone (la alegere).Pe ecu standard nimeni nu a reusit nimic in ro..
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 15:08   #35
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

In situatia in care va trebui sa renunt la Unichip (Florin a incercat o optimizare fara sa-i fi cerut asta si ce-i mai grav creind probleme fiind nevoit sa renunt pe moment la el) vreau sa stiu daca se poate face si ce implica (timp si bani) pentru a nu face investitia degeaba pina la soft.
Renourile nu se pot lucra fara Unichip???Ce presupune acest standalone mai precis?Sint altii care au suprascris peste softul original un altul insa FARA sa fi modificat ceva la masina,eu am de gind sa schimb turbina...
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 15:39   #36
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Nu toate renourile,ci ecu ala al tau care paremi-se e facut de sagem. Standalone presupune in primul rand vreo 500-1400euro+ setare. Vorbeste cu felix,ca el are,fiind instalat si programat de cristi.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 17:11   #37
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Ciudat sa aflu asta,mai sint vreo 3 cu acelasi motor care l-au facut prin chiptuning,probabil te referi ca in cazul unor modificari mai ample care implica turbina,injectoare,intercooler,etc...
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 02:31   #38
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Pai ..probabil ca ma refer la topicul tau,citez:"Tuning Laguna 2.0T-proiect vast."...topic deschis nu pe sectiunea styling,ci pe "Cum facem rost de mai multi cai putere ?" ...banuiesc ca prin asta nu se intelege soft si intercooler,nu?
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 09:27   #39
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Am spus in primul post...evident ca daca se intervine asupra turbinei,evacuarii/admisiei,intercoolerului,etc se impune si un nou soft.
Doar internele sa ramina stock.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 10:25   #40
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Vad ca nu primesc nici o estimare despre costurile pieselor ce ar trebui schimbate dar poate daca zic faptul ca voi schimba si internele...
Pentru turbina stiu un ordin de marime, pentru intercooler n-ar fi greu insa pentru injectoare, pompa de benzina si eventual interne (aici chiar nu am gasit) nu am idee.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 03:57   #41
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Quote:
Originally Posted by mikinina View Post
Vad ca nu primesc nici o estimare despre costurile pieselor ce ar trebui schimbate dar poate daca zic faptul ca voi schimba si internele...
Pentru turbina stiu un ordin de marime, pentru intercooler n-ar fi greu insa pentru injectoare, pompa de benzina si eventual interne (aici chiar nu am gasit) nu am idee.
ce mai buna varianta......te duci la un dezmembrari si cauti un rs lovit si ti-ai luat ecu-l impreuna cu instalatia,ii faci un imo-of si pleci din 230 cai cel mai simplu.....te costa cam 500euro ,ar fi bine sa iei si turbina impreuna cu injectoarele,ce difera la rs fata de al tau ?sunt axele cu came, pe care poti sa le iei si pe astea........daca o sa ma documentez ,pot sa-ti spun, daca ecu-l tau merge clonat dupa unul de rs ,ca sa nu mai dai bani pe altul si sa schimbi insatlatia de motor si iesi mai ieftin.........plecand din 230 de cai ,iti este mai simplu sa mai adaugi inca 25-30 de cai....
__________________
reconditionari turbosuflante stock si upgrade
injectoare si pompe motorina stock sau upgrade
haplea is offline   Reply With Quote
Old 23-05-17, 16:09   #42
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Nu am mai intrat pe acest topic de cca 6 ani si jumatate (cred ca nu am depasit vreun record) dar as vrea sa revin cu intrebarea initiala.
Pentru masina din titlu cat ar fi bugetul necesar (un minim si un maxim relativ) pentru a face niste modificari?
Acum are 162000 de km, intre timp are si instalatie BRC (foarte multumit), ECU este cu soft optimizat.
De ce abia acum am revenit> Intre timp am mai cumparat o masina si pe asta a condus-o sotia. Studiez daca e mai rentabil sa investesc in asta (de aceea doresc sa aflu un buget aproximativ) sau in una noua. Prefer prima varianta, sunt multumit de masina si nu mai sunt nevoit sa fac leasing si sa achit niste dobanzi si asigurari obligatorii.
Daca de exemplu investitia ar fi sa spunem 5000 de euro, la un cost de cca 400 de euro rata lunara leasing s-ar amortiza intr-un an.

Motorul F4Rt are multe componente similare cu Megane RS si Clio RS (de generatie ca masina mea), as mai dori sa stiu daca exista cineva care ar putea sa execute cap-coada o astfel de modificare, doar sa imi propuna variantele de piese si sa aleg eu dintre ele.

Multumesc.
PS: voi reciti intreg topicul sa vad ce s-a punctat la momentul respectiv.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 25-05-17, 10:23   #43
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Or sa mai treaca 6 ani pana faci ceva.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 25-05-17, 10:44   #44
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Tuning Laguna 2.0T-proiect vast.

Tot ce e posibil.
Eram interesat daca este cineva dispus si capabil sa faca asta fiind vorba de un Reanult si nu de alta marca "premium". Sfaturile "pe bucati" nu cred ca ma ajuta, vine cate unul si rastoarna situatia, de asta caut un tuner "complet".
Evident, durata si costuri.
mikinina is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -