Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-09, 18:40   #1
TheDuda22

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 32
Default Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Am o Alfa Romeo 156 2.0 T.S., din 2001, e stock! La cat as putea sa o aduc? Se poate turbo? Cam cat ar fi cheltuielile pentru turbo,cu biele,cu pistoane forjate?
TheDuda22 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 17:51   #2
TheDuda22

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 32
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Haideti ma, chiar nu stie nimeni daca se poate pune turbo pe 2.0 T.Spark??!
TheDuda22 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 16:34   #3
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

1000 de cai.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 15:57   #4
Villanueva
Renault Driver

Stage 5
 
Villanueva's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 548
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
1000 de cai.
.......... in zilele proaste ........... !
Villanueva is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 11:03   #5
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Realist vorbind, cred ca poti scoate pana in 250CP dintr-un motor de 2 litri. In functie de calitatea pistoanelor, supapelor, etc. poti avea un motor care sa te tina la forja zeci de mii de km sau nu . Cu cat cresti puterea, cu atat scade fiabiliatatea.
__________________
Points of view
rommel is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 15:12   #6
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

mah, realist, eu zic ca scoti mai mult din el, in limite fiabile chiar. dar trebuie buget, clar. poti apela oricand la supra-alimentare, si e treaba descurcata, mai ales daca mergi pe un charger, care nu necesita asa multe modificari, si e si fiabil. dar trebuie bani.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 16:15   #7
Cucotzu'

Stage 4
 
Cucotzu''s Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 180
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

mai...fa si tu un topic cu masina ta...sa vedem si noi din ce masinutza vrei sa faci un "monstrulet"...sau posteaza aici niste poze...
...parerea mea...
Cucotzu' is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 12:47   #8
TheDuda22

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 32
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Or sa vina si pozele!Buget, cam 10.000-15.000E! Stiu ca (virgula) cu acesti bani pot cumpara un GTA, dar nu vreau!

Pistoanele, bielele, supapele etc vor fi schimba cu unele mai bune, pentru a rezista surplusului de putere!

Am vizitat si site-ul celor de la Autodelta, dar se pare ca ei nu au lucrat decat pe GTA!
TheDuda22 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 20:28   #9
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,918
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

scuza-ma, dar o alfa nu merita investitia asta.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 21:25   #10
George17

Stage 5
 
George17's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 426
Member of:
[VW]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

de acord!pune mana si ia-ti o masina turbo si sa o tunezi pe aia ,acolo o sa ai mai mari satisfactii!aici dai foarte mult si rezultatele sunt cam nule
George17 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 09:56   #11
TheDuda22

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 32
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Cu o convesie turbo, ne se poeate aduce si ea la ~300Cp? Am dat si email la autodelta!
TheDuda22 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:51   #12
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

cu banii astia iti iei direct un S3 2001 - 2003 , seat leon cupra , octavia rs... etc , masini supraalimentate din fabrica !
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 03:29   #13
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Omul a cerut niste sfaturi in legatura cu potentialul acestui model ...nu ce masina sa isi cumpere ...sunteti culmea si voi ...ca se merita sau nu ...e problema lui asta .

On topic : DA se poate monta turbo pe 2.0 TS ...puterea castigata poate fi undeva la 220 de cai .... Novitec ofera un kit turbo pentru acest model !!..pretul nu il stiu ...dar ai avea doua variante [ cel putin dupa parerea mea ] .... In zona de nord [ torino] sunt destule firme de tuning specializate pe modele italiene si japoneze .... dar si preturile sunt destul de marisoare [ deh situatia lor economica ] , ultima varianta e sa apelezi la o firma de tuning serioasa de la noi din tara .... sunt sigur ca sunt destule solutii pentru ceea ce iti doresti tu...mai ales ca ai un buget destul de maricel pentru proiect !!

Te avertizez insa ...deja 156 au o reputatie destul de proasta la capitolul fiabilitate ... Insa le cunosc si potentialul [ am vazut alfe 155 q4 , umilind evouri si sti uri pe 400 de metri ] ... totul tine de documentare , piese de calitate si fiabilitatea lor + ca motorul trebuie pregatit din start pentru ai monta un kit turbo. Mult succes in continuare !!!
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 21:00   #14
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Autodelta 156 J11 -> de pe site-ul Autodelta.uk
Quote:
In terms of performance, the 2.0 Twin Spark turbocharged model pumps out a blistering 225 bhp, with the 0-62 mph (100 km/h) sprint coming in at 5.8 seconds.
Si de pe shop-ul lor, te costa £4,427.50 doar conversia la turbo
Remapul £327.75.
Spuneai ca nu vrei sa iti iei GTA. Why ? :-/ Un GTA dus in 3,7 L (314 cai)...te dai cu M3-uri ...sau turbo pe motorul de 3.2 L (320 cai), sau 3,7 L Turbo ~400 cai

LE: La notivec in shop nu am gasit nimic despre conversie turbo sau compresoare.

Last edited by Dripci; 17-12-09 at 21:04.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 22:36   #15
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!

Dute in reprezentantele lor ...pe site ul lor nu prea am gasit nici eu mare lucru !!!
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -