Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-05, 18:45   #1
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,551
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default evacuare goala.. mai multi cai putere..?

salut.. motorul meu de oltcit are 2 evacuari separate.. si undeva pe la mijlocul masini exista un Y care din 2 .. face 1 singura evacuare pana in spate... eu m-am gandit sa plec cu tzeava goala de la 1 evacuare si 1 tzeava goala de la cealaalta evacuare... si sa pun 2 tobe finale in spate de carbon.. acelea gen moto... deci sa elimin toba de mijloc.. ce ziceti..? un sunet mult mai puternic si cai putere in plus ? am schimbat si serpisorii.. i-am pus noi.. cu garnituri noi..sa nu elimine pe acolo...
__________________
ANONYMOUS MOTORSPORT
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 24-08-05, 18:48   #2
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 715
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

da
aicad is offline   Reply With Quote
Old 04-09-05, 16:19   #3
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,551
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default sal

si inka o intrebare... dc se pune inox ..? sa nu rugineasca sau ce..? daka pui inox ai mai multa putere..? mi se pare imposibil. eu cred ca si cu tzeava normala.. Pantzer..facuta special pt tobe.. ca si tobele din comert au aceeasi tzeava. cu un debit marit.. cred ca e la fel.. aceeasi putere.. acelasi lucru.. poate gresesc
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 04-09-05, 20:33   #4
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

nu castigi nimic in putere sau cuplu . . . .doar un sound frumos . . .se foloseste inox pentru ca nu rugineste si teoretic e mai lucios pe interior si aluneca gazele mai bine . . . .
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 18:37   #5
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default

salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 18:38   #6
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default

salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 19:24   #7
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,551
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default sal

mercik... eu am 2 evacuari pe motor.. si ma duc cu tzevi pana in spate.. fara toba de mijloc. tzevi goale de inox. si cu 2 finale de carbon.. alea la 100 de eu bucata.. sper sa se simta ceva putere sau daka nu.. macar un sunet frumos.. ca e bine si ala.. te simti tu intr-o masina de curse chiar daka nu fuge precum zgomotul )
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 22:10   #8
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"bil1706\"
salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
Imi poti spune unde ai facut galeria??Ca si eu am o batranica care ar avea nevoie de asa ceva.
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 10-09-05, 10:39   #9
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default

e originala,am gasit-o la un mecanic care se ocupa cu dezm restaurari etc Daca stii ca pe scorpie s-a pus evacuare sport din fabrica te sfatuiesc sa incerci sa o gasesti pe la dezm, vezi daca nu cunva are Dan din bercen. daca nu incearca pe la oamenii astia de pe forum care se lauda ca fac galerii de evacuare. Curaj
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 21:59   #10
Sir_KnupSKull

Stage 5
 
Sir_KnupSKull's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 512
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"bil1706\"
salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!

ce motor 1.6 ai tu de atingi 100 cu a doua? carburatie,injectie...detalii ca suna aberant
Sir_KnupSKull is offline   Reply With Quote
Old 16-09-05, 18:11   #11
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default pentru inceput..

unu la mana...pentru 100 de km in a 2a...nu conteaza neaparat sa ai 300 de cai...eu am avut un tico si am mers 95 km in a 2a...nu e vrajeala..si vorba ceea are 800 cm3 ..
In al doilea rand..am un ford focus 1.8 tdi..si de curand i-am schimbat tot traseul ..inox tot..scos catalizator..am pus o toba circulara de 51 si restu teava de 56 ..evacuare dubla stanga dreapta..Borla..si parerea mea e ca trage mai bine..acum poate sunt subiectiv..
Si am o intrebare...cum fac sa obtin mai mult zgomot avand in vedere ca e diesel si din cate am auzit nu prea ai ce sa-i faci..care stie..?
ps: scuze pt postul asa lung dar sunt si eu \"boboc\" pe forum..crazy frog
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	photo0334_147.jpg
Views:	519
Size:	52.4 KB
ID:	41928  
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 09:34   #12
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default

Maama si eu incerc sa o fac cat mai silentioasa .Frate, toba sport nu inseamna zgomot .
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 10:21   #13
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: pentru inceput..

Quote:
Originally Posted by \"sponsoru\"
unu la mana...pentru 100 de km in a 2a...nu conteaza neaparat sa ai 300 de cai...eu am avut un tico si am mers 95 km in a 2a...nu e vrajeala..si vorba ceea are 800 cm3 ..
In al doilea rand..am un ford focus 1.8 tdi..si de curand i-am schimbat tot traseul ..inox tot..scos catalizator..am pus o toba circulara de 51 si restu teava de 56 ..evacuare dubla stanga dreapta..Borla..si parerea mea e ca trage mai bine..acum poate sunt subiectiv..
Si am o intrebare...cum fac sa obtin mai mult zgomot avand in vedere ca e diesel si din cate am auzit nu prea ai ce sa-i faci..care stie..?
ps: scuze pt postul asa lung dar sunt si eu \"boboc\" pe forum..crazy frog



95km/h in a II-a???


Debia imi ajunge mie cu Cielo la 90, 90 si un pic si imi zici tu mie ca ajungi cu Tico!!!! Sa fim seriosi, du-te si spune-le povesti altora!!!
Cat despre sunetul la diesel, daca ii pui serpishori si un catalizator sport sau o toba de foc o sa ai un sunet de invidiat. Si sa scoti intermediara!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 11:22   #14
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default of..

shadow nu sunt pocnit si nu exagerez absolut deloc..am avut un tico stock..ii schimbasem pompa de benzina doar..si lua in a 2 95km...am mers blana peste 160km/h ..depasise gradatia vitezometrului.. nu e nici o caterinca ..acum poate nu arata bine vitezometrul dar eroare mai mare de 10% nu cred sa aiba..
Iar cu toba la focus..deci..masina nu a avut decat o toba..nu a avut detenta ..toba ei originala era pe la mijlocul masinii iar pana in spate avea teava..dak poti sa ma sfatuiesti cumva putem sa ne intalnim pe undeva sa iti arat cum e acum si sa imi zici ce sa ii fac ca sa se auda mai tare.. acuma are un barait la ralanti..si zgomot face decat la turatii peste 3500 rpm si la decelerari.. Dak poti sa ma ajuti post pls..sencs
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 12:29   #15
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Intrebarea mea:
Are serpishori???
Sau doar evacuarea din catalizator???
shadow is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -