| Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci. |
24-08-05, 18:45
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,551
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
evacuare goala.. mai multi cai putere..?
salut.. motorul meu de oltcit are 2 evacuari separate.. si undeva pe la mijlocul masini exista un Y care din 2 .. face 1 singura evacuare pana in spate... eu m-am gandit sa plec cu tzeava goala de la 1 evacuare si 1 tzeava goala de la cealaalta evacuare... si sa pun 2 tobe finale in spate de carbon.. acelea gen moto... deci sa elimin toba de mijloc.. ce ziceti..? un sunet mult mai puternic si cai putere in plus ? am schimbat si serpisorii.. i-am pus noi.. cu garnituri noi..sa nu elimine pe acolo...
__________________
ANONYMOUS MOTORSPORT
|
|
|
24-08-05, 18:48
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 715
Member of: [REDACTOR 4TUNING]
|
da
|
|
|
04-09-05, 16:19
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,551
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
sal
si inka o intrebare... dc se pune inox ..? sa nu rugineasca sau ce..? daka pui inox ai mai multa putere..? mi se pare imposibil. eu cred ca si cu tzeava normala.. Pantzer..facuta special pt tobe.. ca si tobele din comert au aceeasi tzeava. cu un debit marit.. cred ca e la fel.. aceeasi putere.. acelasi lucru.. poate gresesc
|
|
|
04-09-05, 20:33
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of: [MERCEDES] [FORD]
|
nu castigi nimic in putere sau cuplu . . . .doar un sound frumos . . .se foloseste inox pentru ca nu rugineste si teoretic e mai lucios pe interior si aluneca gazele mai bine . . . .
__________________
punktsidelacapat.ro
|
|
|
07-09-05, 18:37
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
|
salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
|
|
|
07-09-05, 18:38
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
|
salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
|
|
|
07-09-05, 19:24
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,551
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
sal
mercik... eu am 2 evacuari pe motor.. si ma duc cu tzevi pana in spate.. fara toba de mijloc. tzevi goale de inox. si cu 2 finale de carbon.. alea la 100 de eu bucata.. sper sa se simta ceva putere sau daka nu.. macar un sunet frumos.. ca e bine si ala.. te simti tu intr-o masina de curse chiar daka nu fuge precum zgomotul  )
|
|
|
07-09-05, 22:10
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"bil1706\"
salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
|
Imi poti spune unde ai facut galeria??Ca si eu am o batranica care ar avea nevoie de asa ceva.
|
|
|
10-09-05, 10:39
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
|
e originala,am gasit-o la un mecanic care se ocupa cu dezm restaurari etc Daca stii ca pe scorpie s-a pus evacuare sport din fabrica te sfatuiesc sa incerci sa o gasesti pe la dezm, vezi daca nu cunva are Dan din bercen. daca nu incearca pe la oamenii astia de pe forum care se lauda ca fac galerii de evacuare. Curaj
|
|
|
12-09-05, 21:59
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 512
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"bil1706\"
salut eu am un Taunus 78' motor 1,6 si i-am pus o galerie de evacuare sport [serpisori], vreau sa-ti zic ca s-a schimbat mersul motorului [ porneste mai repede la rece,urca ceva mai repede in turatii si trage mai bine] In treapta a-2-a atingeam 100 km/h la capat iar acum am atins 110. Eu sunt de parere ca o evacuare mai rapida a gazelor aduce beneficiu motorului. Se foloseste inox la trasee pentru ca gazele aluneca mai repede, la evacuarile sport originale se foloseste argint [industrial] la interiorul tevii. Bafta!
|
ce motor 1.6 ai tu de atingi 100 cu a doua? carburatie,injectie...detalii ca suna aberant
|
|
|
16-09-05, 18:11
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
|
pentru inceput..
unu la mana...pentru 100 de km in a 2a...nu conteaza neaparat sa ai 300 de cai...eu am avut un tico si am mers 95 km in a 2a...nu e vrajeala..si vorba ceea are 800 cm3 ..
In al doilea rand..am un ford focus 1.8 tdi..si de curand i-am schimbat tot traseul ..inox tot..scos catalizator..am pus o toba circulara de 51 si restu teava de 56 ..evacuare dubla stanga dreapta..Borla..si parerea mea e ca trage mai bine..acum poate sunt subiectiv..
Si am o intrebare...cum fac sa obtin mai mult zgomot avand in vedere ca e diesel si din cate am auzit nu prea ai ce sa-i faci..care stie..?
ps:  scuze pt postul asa lung dar sunt si eu \"boboc\" pe forum..crazy frog
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

|
|
|
17-09-05, 09:34
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
|
Maama si eu incerc sa o fac cat mai silentioasa  .Frate, toba sport nu inseamna zgomot  .
|
|
|
17-09-05, 10:21
|
#13
|
Presedinte AfterDark Racing
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [PARTICIPANT CURSE] [Honda]
|
Re: pentru inceput..
Quote:
|
Originally Posted by \"sponsoru\"
unu la mana...pentru 100 de km in a 2a...nu conteaza neaparat sa ai 300 de cai...eu am avut un tico si am mers 95 km in a 2a...nu e vrajeala..si vorba ceea are 800 cm3 ..
In al doilea rand..am un ford focus 1.8 tdi..si de curand i-am schimbat tot traseul ..inox tot..scos catalizator..am pus o toba circulara de 51 si restu teava de 56 ..evacuare dubla stanga dreapta..Borla..si parerea mea e ca trage mai bine..acum poate sunt subiectiv..
Si am o intrebare...cum fac sa obtin mai mult zgomot avand in vedere ca e diesel si din cate am auzit nu prea ai ce sa-i faci..care stie..?
ps:  scuze pt postul asa lung dar sunt si eu \"boboc\" pe forum..crazy frog 
|
95km/h in a II-a???
Debia imi ajunge mie cu Cielo la 90, 90 si un pic si imi zici tu mie ca ajungi cu Tico!!!! Sa fim seriosi, du-te si spune-le povesti altora!!!
Cat despre sunetul la diesel, daca ii pui serpishori si un catalizator sport sau o toba de foc o sa ai un sunet de invidiat. Si sa scoti intermediara!!!
|
|
|
17-09-05, 11:22
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
|
of..
shadow nu sunt pocnit si nu exagerez absolut deloc..am avut un tico stock..ii schimbasem pompa de benzina doar..si lua in a 2 95km...am mers blana peste 160km/h ..depasise gradatia vitezometrului..  nu e nici o caterinca ..acum poate nu arata bine vitezometrul dar eroare mai mare de 10% nu cred sa aiba..
Iar cu toba la focus..deci..masina nu a avut decat o toba..nu a avut detenta ..toba ei originala era pe la mijlocul masinii iar pana in spate avea teava..dak poti sa ma sfatuiesti cumva putem sa ne intalnim pe undeva sa iti arat cum e acum si sa imi zici ce sa ii fac ca sa se auda mai tare..  acuma are un barait la ralanti..si zgomot face decat la turatii peste 3500 rpm si la decelerari..  Dak poti sa ma ajuti post pls..sencs
|
|
|
17-09-05, 12:29
|
#15
|
Presedinte AfterDark Racing
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [PARTICIPANT CURSE] [Honda]
|
Intrebarea mea:
Are serpishori???
Sau doar evacuarea din catalizator???
|
|
|
|
|