Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-10, 11:58   #16
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Baieti, sa va dau un exemplu faptic, real ..poate va ajuta . ... Eu am dat jos catalizaorul de pe masina mea(cea din semnatura) si l-am inlocuit cu o teva chiar acum 3 zile. Ce am sesizat eu schimat ...motorul este mai silentios si merge mai "rotund", iar acceleratia este simtitor imbunatatita mai ales in treapta mai mare ... Initial am scos si mufa de la sonda lambda, dar dupa 10 minute se aprinde injectia in bord si devine enervanta, azi am bagat mufa la loc. Consumul ar trebuie sa fie teoretic mai mic ..am mai avut un fiat croma Euro2 la care am anulat sonda si catalizatorul (2.0 16v 140 cp) si sincer consumul era mai mic decat in manual . Succes !
__________________
'06 FIAT Croma Emotion 1.9 JTD 150cp
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 22:30   #17
cstavaru

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 119
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Eu iti recomand asa: mergi la o firma de tuning si tai catalizatorul dar ii pui flanse ca sa il poti monta la loc usor fara sudura cand revinzi masina sau cand faci ITP-ul (asta daca nu ai pile ) Daca stii ca nu mai umbli la el, il poti inlocui direct cu o teava.

Pentru castiguri maxime, daca iti anulezi catalizatorul e bine sa iti schimbi si admisia de aer cu una K&N (macar un filtru sport direct replacement in loc de cel stock daca nu pui un filtru conic). Degeaba iese aerul mai bine daca e restrictionat la intrare.

Ca sunet, de multe ori daca scoti catalizatorul sunetul devine mai puternic si capata un "rasp" (vibratie la frecventa inalta).

Last edited by cstavaru; 03-11-10 at 22:35.
cstavaru is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 12:59   #18
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Post Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

De ce sa scoti catalizatorul sa ai si probleme cu garda , cand poti pune un catalizator sport ? Poate trece testele celor de la RAR sau ITP e bun pt ori ce fel de masina non-euro pana la euro 4 are o intrare mare si filtreaza foarte repede gazele , castig in functie de motor 5-15
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 22:59   #19
apocalipsaa

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 12
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Dar dc sa scoti catalizatorul cand poti bine mersi monta un astfel de"cutout"
https://www.youtube.com/watch?v=_ECVM...eature=related
In felul asta le ai pe amndoua
Sunt curios daca s-ar vedea vreo diferenta pe un 1.2 70 cai...
apocalipsaa is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 22:16   #20
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
castig in functie de motor 5-15
Castig in wati? facand referire la puterea in Kilowati a motorolui? sau cum, ca doar la motoarele de 400 cp acolo e un castig! Nu va mai imbatati cu apa....
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 22:50   #21
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Quote:
Originally Posted by apocalipsaa View Post
Dar dc sa scoti catalizatorul cand poti bine mersi monta un astfel de"cutout"
https://www.youtube.com/watch?v=_ECVM...eature=related
In felul asta le ai pe amndoua
Sunt curios daca s-ar vedea vreo diferenta pe un 1.2 70 cai...
poate chiar o pierdere de putere!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 17:27   #22
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Castig in cp nu a mentionat nimeni nimic de wati si stai linistit ca , castigi la orice masina putere nu stiu cat de multa dar castigi mai multa ca, cu teava in loc de cataliziator .
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 07:41   #23
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
Castig in cp nu a mentionat nimeni nimic de wati si stai linistit ca , castigi la orice masina putere nu stiu cat de multa dar castigi mai multa ca, cu teava in loc de cataliziator .
Sigur ca da... si inca 2 cp aripioara de rechin, 10 cp toba sport yed, 3 cp stcikerele reising... cu o floare nu se face primavara, respectiv doar din anularea unui catalizator nu se castiga putere.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 01:39   #24
b222ext

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 17
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

eu din cate stiu .. la motoarele aspirate.. (aka motorul meu) daca se anuleaza catalizatorul, motorul trage mai prost deoarace acestui tip de motor ii trebuie back-pressure pentru a functiona in parametri daca e cineva in domeniu si stie sa explice mai pe larg fenomenul, il rog frumos sa o faca
b222ext is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 11:05   #25
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Pt back pressure exista toba intermediara... singurul rol al unui catalizator este de a filtra gazele de esapament.
Singurul castig in cazul eliminarii catalizatorului este in cazul in care catalizatorul vechi era infundat si obtura evacuarea. Asta se intampla in general in cazul catalizatoarelor ceramice, la care se sparg bucati din fagurele interior. Catalizatoarele metalice sunt mai rezistente, dar se infunda si ele in timp, de la depuneri.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 23:14   #26
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Dupa app jumate de an fara catalizator pot sa spun ca exista un castig de putere insa pe care il simti cel mai bine la o turatie cat mai mare(3000>)
Exemplul meu:de la 120 km/h in sus parca motorul prinde viata si in general de la 3000/RM trage vizibil mai bine ca inainte.
Insa si dezavantaje sunt destule....in special zgomot mult mai mare si temperatura gazelor care a crescut si mi-a ars vata din toba intermediara.
Consumul nu pot sa spun ca a crescut la mers normal insa la mers sportiv este mai mare ca inainte.
Nu cred ca exista catalizator fie el nou sau vechi sa nu obtureze gazele.
Pentru cine nu stie cum arata un catalizator in interior atasez cateva poze de pe net.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-06-08-8376556a01a912af62dbdd78fde02b1b-3979955-700_700.jpg
Views:	266
Size:	62.0 KB
ID:	2518043   Click image for larger version

Name:	656509972844201047395722-48567-700_700.jpg
Views:	221
Size:	76.9 KB
ID:	2518044   Click image for larger version

Name:	catalizator-cu-sita-metalica-big.jpg
Views:	239
Size:	180.7 KB
ID:	2518045  

Click image for larger version

Name:	catalizator-cu-sita-metalica-big-3.jpg
Views:	192
Size:	225.1 KB
ID:	2518046  
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 22:35   #27
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Aveti grija ca o dati in balarii pe aici...
Supraalimentatele au nevoie de back-presure ,nu aspiratele.
Turbina are nevoie de presiune pe evacuare pentru a functiona normal...
Daca motorul ala e facut sa functioneze cu catalizator,atunci se impune o "reprogramare" a lui pentru a functiona fara....
Asta e valabil la supraalimentate....Aspiratele nu au nicio problema.
Iar referitor la crestere de putere ,ea nu exista...Daca DPF-ul este infundat atunci normal ca masina numai trage bine,iar atunci cand il dai jos ai tendinta sa crezi ca e o crestere de putere...De ce nu incercati sa il schimbati cu unul nou si veti vedea o "crestere" si mai semnificativa!
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 09:11   #28
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Tu ce strada cauti??
Ai putea sa dai si motivul pentru care (dupa cunostintele tale) supraalimentatele au nevoie de backpressure??
Sau la care dintre supraalimentate te referi ca e o mica diferenta intre un compresor si un turbo.
Astept ceva argumente tehnice din partea ta care sa contrazica ce scrie prin carti.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 10:14   #29
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

O turbina cu geometrie variabila, vnt20 de exemplu, are nevoie de backpressure ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 11:38   #30
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Anularea catalizatorului pentru o evacuare mai buna?

Orice turbina, prin modul de functionare creeaza mai mult backpressure decat ar putea sa creeze un sistem de evacuare cu catalizator.
Ce este dupa turbo este inutil, daca nu este montat din anumite necesitati (reducerea noxelor sau a nivelului de zgomot).

Ganditi-va ca presiunea in galeria de evacuare (EMP) la un motor turbo este foarte mare comparata cu presiunea in aceeasi galerie la un aspirat. Chiar ar mai fi necesar backpressure in plus?
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -