Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-07, 21:58   #61
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: filtru sport-intrebare

macar de acu in colo o sa stiu c sa zic...
10x man!
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 02:12   #62
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: filtru sport-intrebare

tot nu stiu ce masini detineti daca aveti vre una !!!!! dupa cum vad se pare ca le copiati de pe undeva textele si le puneti aici!!!!!!!!
salutare si astept sa vedem masinile !!!!!
dan
passat 1.8T is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 02:20   #63
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: filtru sport-intrebare

-In primul rand nu copiez nimic (daca nu din alta dar din greselile facite de mine trebuia sa dai seama...cam toata lumae da seama si cred ca sunt si eu un pusti...ma rog)
-In al doilea rand am citit, citesc si invati la universitate despre probleme astea...sunt la politechnica si ma intereseaza numai masina, motoarele si transmisia.
-In al trilea rand am un Seat toledo 1.9 TDI (are cateputin facut la el...~110cai) si 2 x dacia 1100 (una va fi refacut in totalitate de mine la universitate si celalalt ramane "stoc", original, cum e facut de mama ei, ambele tin ca imi place "sutica", just fun...)


Apropo, daca copiez textele inseamna ca am habar despre ce vorbesc mersi pentru comliment...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 14:19   #64
Byrons13

Stage 4
 
Byrons13's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 190
Default Re: filtru sport-intrebare

hai ca am mai intrat si pe alte site-uri : exista anumiti producatori care sustin ca daca folosesti produsele lor castigi intre 3 si 5 % la caluti si intre 1 si 2 % la cuplu. asta comparativ cu produsele de serie. pentru bruma de caluti pe care o am eu, 5% INSEAMNA CAM PICIORUL DIN SPATE....
Byrons13 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 14:45   #65
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: filtru sport-intrebare

poti sa ai trabant si sa mananci cartea si internetul si poti sa ai ferrari si sa fii bomba.
care e ideea? daca vroiai sa faci ceva bun, incepeai sa ne explici cum stii mai bine, nu sa cauti nod in papura !
te-ai scos daca ai passat 1.8T? lamureste-ne t rog care e ideea?
__________________
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 19:22   #66
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Exclamation Re: filtru sport-intrebare

in primul rand multumesc pt ca mi s-a dat dreptate
2. as vrea sa imi cer scuze pt cei ce se simt ofensati ca am folosit cuv ciudate si poate au crezut ca ma dau mare pur si simplu asta am invatat.
Din ce am spus maj sunt numa teorii nu am avut ocazia sa prea pun in practica asa ca o sa plec urechea la cei ce vad ca au mai mult experienta practica.
Quote:
Despre evacuare sco211 si alexjackal nu au avut dreptate.
1. La turbo nu conteaza ce este dupa turbina
acum o intrebarea: daca scade rezistenta la inaintare a gazelor de evacuare nu inseamna ca acestea acclereaza mai puternic pe tubulatura de evacuare si astfel accelereaza diferit (chiar anormal) si elicea turbinei;

Quote:
ceea ce numai daca schimb presiunea gazelor evacuari pana la turbo conta ceva
eu am zis ca in cazul schimbarii evacuari complete si inainte si dupa turbo
dar si totusi daca schimbi doar dupa turbo se schimba pres si inainte de acesta pt ca sunt 2 vase comunicante in care presiunea tinde sa fie aceasi o parte din energia gazelor se pierde prin lucrul mecanic efectuat dar oricum pres va fi mai mica daca dupa turbo presiunea este mai mica decat inainte, rezistenta la inaintare va fi mai mica deci va acclera mai repede

astfel se modifica pe curba de putere punctele de putere si cuplu max, ceea ce poate aduce un spor de performanta la turatii mici si pierderi la turatii mari si chiar afectarea turbinei pt ca trece de turatia ei nominala sau sta in sarcina nominala la turatii mai mici decat era conceputa deci mai mult timp (uzura prematura)

Quote:
ceeace numai daca schimb presiunea gazelor evacuari pana la turbo conta ceva
eu am zis ca in cazul schimbarii evacuari complete si inainte si dupa turbo
dar si totusi daca schimbi doar dupa turbo

daca dau copy paste o sa se vada in posturile viitoare multumesc

ideea forumului este de a impartasi informatii si de a te perfectiona

scuze de exprimare abai am venit de la fac si ma grabesc sa plec
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 20:05   #67
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: filtru sport-intrebare

pai idea e ca diferentele de presiune se scoate WestGate-ul adica nu lasa as faca prea mare turatie turbina. daca reglezi normal electronica, sau macanic sa fie ea facut nu o sa apare uzura prematura (sau macar nu una mai mare dacat la ce astepti)
Ce ai scris despre evacuarea dupa turbo ... sa zin ca este cam asa, dar numai daca nu schimbi galeria de evacuare, sau nu e ea facut asa incat perioadele de evacuare sa vine una dupa alta, incat presiunea chear inaintea turbinei sa fie aprocimativ constant (evident asta trebue calculat si nu dupa burta).
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 20:56   #68
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Talking Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by sco211 View Post
poti sa ai trabant si sa mananci cartea si internetul si poti sa ai ferrari si sa fii bomba.
care e ideea? daca vroiai sa faci ceva bun, incepeai sa ne explici cum stii mai bine, nu sa cauti nod in papura !
te-ai scos daca ai passat 1.8T? lamureste-ne t rog care e ideea?
salut , ce sa ti zic prietene , eu am zis ce cred si ce am facut la masina mea . tu ai intrat in hora vorbinb de turbo si filtre la care sa ti dai seama c-a tu crede-ai c-a vorbim de cielo!!!!!! nu am cautat nod in papura la nimeni ,intamplator am intrat sa mi am dat cu parerea despre filtre aer atat cat stiu.
salutare
dan
passat 1.8T is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 21:02   #69
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
-In primul rand nu copiez nimic (daca nu din alta dar din greselile facite de mine trebuia sa dai seama...cam toata lumae da seama si cred ca sunt si eu un pusti...ma rog)
-In al doilea rand am citit, citesc si invati la universitate despre probleme astea...sunt la politechnica si ma intereseaza numai masina, motoarele si transmisia.
-In al trilea rand am un Seat toledo 1.9 TDI (are cateputin facut la el...~110cai) si 2 x dacia 1100 (una va fi refacut in totalitate de mine la universitate si celalalt ramane "stoc", original, cum e facut de mama ei, ambele tin ca imi place "sutica", just fun...)


Apropo, daca copiez textele inseamna ca am habar despre ce vorbesc mersi pentru comliment...
Nu ma uitam la garmatica. nu are rost sa mai intarm in polemica , asa suntem noi romani sa ne contram putin altfel nu se poate . sanatate si mai citeste pana termini cartea , asa afli si raspunsurile !!!!!!
passat 1.8T is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 21:32   #70
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: filtru sport-intrebare

dif e ca io am intrat in hora aproape de la inceput...
si stai linistit ca stiam ca nu vb de cielo, dar credeam ca vb mai aproape de realitate, ca daca vorbim de teorii, nu mai intelege nimeni nimic.
ai facut mai mult decat sa iti dai cu parerea, si din punctul meu de vedere ai reusit sa imi lasi o impresie de ingamfat si 'a toate stiutor'...nu ca ar conta.

in sfarsit, tare as vrea sa zica cineva care e tema acestui thread, ca io unu nu mai stiu.
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 21:42   #71
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: filtru sport-intrebare

gata eu am terminat cu datul cu parerea respect

si eagleee ai dreptate am uitat de wastegate si pt passat 1.8t eu cum sunt paduche la ai mei acasa (NU ca as vrea dar fac mea are prezenta absolut oblig curs+seminar cursuri 7:30 - 17:00 cel putin anul asta) cel putin pana termin fac conduc un amarat de diesel 1.5 dci megane 80 cp
lumea tunningului si masinilor am intalnito prin prieteni nu concurez ca nam cu ce !!
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 23:17   #72
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: filtru sport-intrebare

Quote:
Originally Posted by sco211 View Post
dif e ca io am intrat in hora aproape de la inceput...
si stai linistit ca stiam ca nu vb de cielo, dar credeam ca vb mai aproape de realitate, ca daca vorbim de teorii, nu mai intelege nimeni nimic.
ai facut mai mult decat sa iti dai cu parerea, si din punctul meu de vedere ai reusit sa imi lasi o impresie de ingamfat si 'a toate stiutor'...nu ca ar conta.

in sfarsit, tare as vrea sa zica cineva care e tema acestui thread, ca io unu nu mai stiu.
hai sa ti reamintesc ce zice ai mai sus ."credeam ca e vb de omu ala cu cielo de la inceput...
deaia m-am bagat... """"" pe mine nu ma intereseaza teoria altcineva era pe aici cu teoria. sa trecem peste asta eu nu s in romania. ma aflu in anglia de aproape de peste trei ani si muncesc la LOTUS CARS. crede-ma traiesc un vis si acum!!!!!
salutare
DAN
passat 1.8T is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 00:04   #73
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: filtru sport-intrebare

Si eu cam pentru asta fac masina, ca munca de diploma.
O parere: din motor alpine r5, pun injector, aprindere total electronic, nirto si totul comandat de computerul de bord si de un GameBoy.
Evident ca ot reztul la masina ce trebue facut va fi in stare sa suporte puterea ce va ala in motor. Chear azi am primit motorul
Crezi ca tine? macar ca o munca de diploma?
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 00:12   #74
passat 1.8T

 
passat 1.8T's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 205
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: filtru sport-intrebare

deja esti prea inventiv, multi au diploma , si degeaba , mai citeste , ti am zis termina cartea !!!! m am plictisit de voi , pa
passat 1.8T is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 00:49   #75
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: filtru sport-intrebare

)
ghici cine s-a mai plictisit de cine...
era normal sa faci reclama...
sco211 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -