Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-06, 21:51   #1
buffer

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4
Default Cateva sfaturi daca se poate

a-m si eu o solenza pe benzina si ma gandeam sa pun un turbo pe ea , ideia e ca pot face rost de un turbo de dizel ce pe cilo dar am inteles ca nu prea e bine sa fie de dizel pt. ca la benzina e arderea mai mare si sunt temperaturi mai mari la iesire si se va distruge mai repede de benzina nu prea am de unde sa fac rost.... pot sa pun si de la alte marci ? ce s-ar potrivi?
ar mai fi o varianta cu turbina dar cica ar consuma mai mult nu de asta ma plang dar cam cat ar consuma de mult?
pt ca,cred ca si cu turbo consuma mai mult atunci cand bagi picioru in ia
daca este posibil sa mi se spuna cam ce inseamna consum la % pe turbo si pe turbina aproxomativ binenteles



va multumesc pt ajutor

Last edited by buffer; 27-03-06 at 21:55.
buffer is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 07:49   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

ia o turbina de pe r5 sau alte motoare din zona 1.4-1.8 l turbo

despre consum ce sa zic,
1.8 turbo
drum intins 110-120 constant 8%
drum intins 110-120 + autostrada >200 + curse 12%
prin oras mers frumos (schimbat la 3000rpm) 10-12%
jbinga - acul de la viteza urca intr-un sens si in sens invers cobora acul de la benzina

parerea mea ca la mers nu o sa ia mai mult de 20% orice i-ai face (exclud cursele)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 20:13   #3
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

@buffer: turbo este acelasi lucru cu turbina. Adica un motor turbo, este un motor care are turbina.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 21:10   #4
buffer

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

va multumesc pt. sfaturile voastre si cred ca o sa ma orientez catre o turbina ..... eu stiu ca turbina nu e acelasi lucru cu turbo ca fac ele acelasi lucru asta e altceva
buffer is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 12:50   #5
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

turbina daca vrei tu este un "agregat" care poate fi gasit in diferite medii/domenii

in cazul motoarelor "turbo", turbina este acea parte a turbocompresorului care este actionata de gazele de esapament; ea este legata printr-un ax de compresor - partea care comprima aerul inainte de a-l baga in admisie. tot compresorul (nu acelasi) poate fi actionat direct de motor, prin curea (sau surub la mercedes - nu stiu exact cum vine asta). poate la asta te gandeai cand ai zis ca e diferenta intre turbo si turbocompresor.

deci, cand vorbim de masini, turbo este acelasi lucru cu turbina, turbocompresor, ....

eu sunt de parere ca o turbina de pe diesel poate fi folosita foarte bine si pe benzina. poate tine mai putin, nu stiu. e adevarat ca turbinele de pe diesel (cele relativ noi) sunt de obicei cu geometrie variabila si nu cu wastegate ceea ce le face ceva mai sensibile.
ebh is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 05:15   #6
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

toate turbinele de pe tdi au wastegate
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 23:02   #7
buffer

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

din ce stiu eu si ce am mai citit pe aici pe forum turbo care sunt facute pt. benzina au racire prin apa si tre sa aiba si ungere cu ulei, deci tre sa scot un teu de la sonda , dar cum faca sa intre inapoi uleiul pt. ca tre sa circule nu. dar nu tre sa mai umblu si la pompa de benzina sai maresc timpu de injectie? pt. ca o sa am aier prea mult si benzina putina? ma gandesc ieu. daca e cineva disponibil sami dea toate etapele ca trebuiesc facute
buffer is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 08:20   #8
buffer

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

bufferdin ce stiu eu si ce am mai citit pe aici pe forum turbo care sunt facute pt. benzina au racire prin apa si tre sa aiba si ungere cu ulei, deci tre sa scot un teu de la sonda , dar cum faca sa intre inapoi uleiul pt. ca tre sa circule nu. dar nu tre sa mai umblu si la pompa de benzina sai maresc timpu de injectie? pt. ca o sa am aier prea mult si benzina putina? ma gandesc eu. daca e cineva disponibil sa-mi dea toate etapele care
trebuiesc facute
buffer is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 10:09   #9
dinodish

Stage 2
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 68
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

si atunci daca eu am un golf 4 SDI pot sa ii pun si eu turbina fara sa ma chinui prea mult ? pe la cat m-ar costa o operatiune dinasta?
dinodish is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 10:28   #10
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Cateva sfaturi daca se poate

Quote:
Originally Posted by buffer
din ce stiu eu si ce am mai citit pe aici pe forum turbo care sunt facute pt. benzina au racire prin apa si tre sa aiba si ungere cu ulei, deci tre sa scot un teu de la sonda , dar cum faca sa intre inapoi uleiul pt. ca tre sa circule nu. dar nu tre sa mai umblu si la pompa de benzina sai maresc timpu de injectie? pt. ca o sa am aier prea mult si benzina putina? ma gandesc ieu. daca e cineva disponibil sami dea toate etapele ca trebuiesc facute
toate turbinele au ungere cu ulei. pentru retur tre' sa dai o gaura in baia de ulei
ebh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -