Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-08, 14:12   #16
silviu82

Stage 3
 
silviu82's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 133
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Quote:
Originally Posted by jonny_racers View Post
sal silviu82 chiear sunt curios ce poti sa faci la el cu o mie sa imi spui si mie k am si eu unu si dak nu il schimb cu un gsx il fac pe asta
sal dupa ceva calcule mai indelungate si pt ca m am tot lovit de cate un perete.. si nu am gasit mare lucru pt eclips(aici ma refer la upgrade motor nu altceva) l-am vandut imi pare rau ca nu te pot ajuta
ps pisele care le am gasit, pt bugetul meu, se aflau peste ocean.
am cautat pe ebay si alte site uri
poate ai tu mai mult noroc bafta multa!!
silviu82 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 20:41   #17
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

multe piese se gasesc peste oacean, nu vad problema in a astepta 2 saptamani 3 luni sa soseasca piesele, mai ales dac ate apuci d emasian in toamna pana cand se afce dinou frumos afara poti avea masina gata
200SX is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 21:38   #18
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Nu trebue piese de peste ocean, noi facem majoritatea indoorsi avem rezultate extraordinare, cateva campionate castigate si proprietari fericiti dupa zeci de mii de Km.

Spor la treaba si succes la tuning.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 22:40   #19
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Nu trebue piese de peste ocean, noi facem majoritatea indoorsi avem rezultate extraordinare, cateva campionate castigate si proprietari fericiti dupa zeci de mii de Km.

Spor la treaba si succes la tuning.

mane nu toata lumea are la capul patului strungul si la picioare aparatul de sudura.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 10-08-08, 06:37   #20
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
mane nu toata lumea are la capul patului strungul si la picioare aparatul de sudura.
In aceste cazuri apeleaza la cine are

Am vrut sa spun numai ca daca sti ce si cum trebue modificat se poate din bani relativ putin rezultate remarcabile.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 11-08-08, 22:11   #21
silviu82

Stage 3
 
silviu82's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 133
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
In aceste cazuri apeleaza la cine are

Am vrut sa spun numai ca daca sti ce si cum trebue modificat se poate din bani relativ putin rezultate remarcabile.
si tu poti sa ne ajuti pe unii din noi? care stam mai rau cu bani?
silviu82 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 22:13   #22
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Quote:
Originally Posted by silviu82 View Post
si tu poti sa ne ajuti pe unii din noi? care stam mai rau cu bani?
Eventual da, depinde ce vreti sa faceti, dar fara un buget cat de cat normal nu se pote face ceva cu fiabilitate pe masura
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 16:59   #23
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Interesanta discutie...desi veche. Poate o resuscitez io Spun din experienta...cu 1000 de E...la un eclipse...poti sa ii iei niste cauciucuri bune...si sa iti mai ramana bani de niste benzina...un spalat si un polish. Oricine are un eclipse...sa inteleaga bine ca nu poate sa scoata mai mult de 250-270 de cai dintr-un motor turbo...fara modificari majore...si investitii pe masura. Motoru' poate fi dus pana la 650-700Cp...desi ala e un tuning extrem...insa e posibil. Cele nonturbo...necesita o mai mare bataie de cap..pt ca motoru' este diferit de cel turbo...si implicit trebuie schimbate multe piese interne ale motorului...plus evacuari..calculator...si adaugat turbina...iar per' total s-ar putea sa ajunga mai mult decat daca s-ar cumpara un motor turbo folosit si sa se inceapa de acolo. Piesele sunt foarte scumpe in Romania...si se gasesc greu...mai ales pe partea de tuning...majoritatea trebuie importate din america...unde se mai adauga transportu'..care este considerabil...si dupa caz...vama...iar cu piese facute pe genunchi in spatele blocului....parerea mea e ca iti bati joc de o masina cu un potential mare. Daca se vrea sa se castige doar 10-30 de cp..este foarte usor..insa puterea asta...nici macar nu o simti...sau sa zicem...e ceva infim fata de ce e capabil un motor turbo 4g63. Nu va apucati de tunat eclipse-uri daca nu dispuneti de o suma condiderabila de bani...aruncati banii aiurea!

Last edited by DOGY@Style; 20-10-09 at 17:01.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 13-02-10, 21:54   #24
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Te referi la motorul 420A sau 4G63 cand spui non turbo? Ma refer strict la a doua generatie de eclipse pentru ca vad ca asta ai. Totusi e interesant cum toata lumea vorbeste dar nimeni nu stie despre ce motor sau care generatie de Eclipse.
__________________
Mitsubishi Eclipse '97
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 14:06   #25
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

Quote:
Originally Posted by dask137 View Post
Te referi la motorul 420A sau 4G63 cand spui non turbo? Ma refer strict la a doua generatie de eclipse pentru ca vad ca asta ai. Totusi e interesant cum toata lumea vorbeste dar nimeni nu stie despre ce motor sau care generatie de Eclipse.
sall.SPER CA NU ESTE PREA TARZIU CA AM INTRAT ABIA ACUM AICI.
Ambele tipuri motoare sunt si turbo si non turbo.
4g63t este cel mai fiabil si tunabil motor.nu se compara cu 420a.
420a s-a pus doar pe gen2 de eclipse.cel mai bun motor 4g63 este cel de pe prima generatie.89-94.dar cel 6bolt s-a facut doar intre anii 89-92 luna mai.
api s-au facut cele cu 7 bolt la volanta,si a auvut ceva probleme de fiabilitate la linie.in SUA se fac adapatri pe masini cu motoare 6bolt deoarece este cel mai bun motor pentru eclipse.si pe un 7biolt se pot face modificari majore fara probleme daca se schimba piesele importante de la motor.
eu am un eclipse 90 6 bolt modificat la motor 100%.mai ales ca a fost aspirat si l-am facut turbo.mi-am adus toate piesele din SUA,iar manopera mi-am facut-o singur,cu mici exeptii,la electronica,si montajul internelor.
un singur lucru pot sa va spun din experienta propie.DACA VREI SA MODIFICI UN MOTOR DE ECLIPSE INDIFERENT DE GENERATIE 1 SAU 2.DACA NU AI 3000-4000 EUR MINIM NU TE APUCA.NU FACI NIMIK.
la pretul asta il faci cam la 250-280hp.chiar daca motorul este aspirat la baza.
se inlocuiesc internele,se monteaza alt ecu,un kit turbo 16g s-au 20g,evacuare.injectoare mai mari, un kit ambreiaj stage 2.si ce-o mai fii pe acolo.manopera este in jur de 800eur cu tot cu montaj electronica,
sper ca am scris cat de cat sa inteleaga majoritatea baietilor.s-au astept
intrebari.
ASTA ESTE MOTORUL FACUT DE MINE,SI MASINA MEA.DE PRET NU VORBIM CAT MA COSTAT CA VA IA CU AMETEALA.numai bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194_88_148_41[11].jpg
Views:	134
Size:	3.81 MB
ID:	2098878   Click image for larger version

Name:	194_88_148_41[4].jpg
Views:	104
Size:	3.67 MB
ID:	2098879  
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 22:45   #26
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: mitubishi eclips 200016v cum se poate tuna motoru

mda ,ma alatur si eu eclipsatilor cu un 1g turbo gsx care vor sa modifice un asa motor,eu unul de abia am inceput cu modificarile si mi a mancat vreo 1500 e asa din scurt ,pe un turbo mai mare un kit de intercooler marit si pe un boost controller electronic si muuuult mai am pana o sa ajung unde vreau eu,asa ca parerea mea ,daca nu se dispune de dolarei si in al doilea rand de rabdare nu va apucati
madicioco is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -