Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-06, 22:08   #1
Negrutzu

Stage 1
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 21
Default Evacuare directa de la motor

Cine se pricepe cum se fac shi se monteaza evacuarile directe de la motor? Cine imi explica... sau ma invatza sa imi fac evacuare la un motor de 999cmc si 1300cmc benzina de pe FIAT UNO? Aceeasi intrebare "creste consumul de carburant?" Cam cat ma costa sa omologhez asha ceva... shi cam cat mar costa manopera shi tot ce trebe (dar ash prefera sa o fac eu, sa ma invatz )
Rog persoanele care se plictisesc sa lase offtopicurile, shi sa pastreze comentariile pentru colegii lor de joaca.
Multzumesc ! :P
Negrutzu is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 17:49   #2
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Evacuare directa de la motor

direct de la motor...adica,cum are un tractor?sau cum?ca toate pleaca din motor!si nu face prea bine daca nu are deloc contrapresiune.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-06, 17:17   #3
sedon20dis

Stage 4
 
sedon20dis's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 177
Default Re: Evacuare directa de la motor

eu..am facut ceva de genu la un espero de 1,8..i-am scos intermediara(catalizator nu aveam)...si am pus doar o toba powerfull sport..
probleme: zgomot mare
:miros puternic a benzina
:consum jale
beneficii: viteza mai mare
: sprint mai puternic
de omologat nu cred ca iti omologheaza cineva asha ceva...
si daca vrei sa schimbi toata evacuarea pune teava cu 5mm mai mare si o sa mearga mai bine..
sedon20dis is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 18:51   #4
bz99bas

Stage 3
 
bz99bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 68
Default Re: Evacuare directa de la motor

o singura toba finala si intre saxofon si toba teava cu diametru cit mai mare
bz99bas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -