Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-10, 19:48   #1
ThEMaTriX

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 107
Default problema audi b4

salut, este vorba de un 1.9 td aaz, dupa cum spune si topicul, si am intampinat urmatoarea problema. Am hotarat sa schimb turbo la masina deoarece acesta era parf, persoana de la care am cumparat turbo (am incredere in el, nu avea joc deloc, arata impecabi, am primit garantie) , cu asa ceva se ocupa, reconditionari reparatii..etc. Am reusit sa cumpar de la el nu un turbo original, ci unul care baga presiune mai mare decat acesta. Toate bune si frumoase.Am schimbat turbo, putine adaptari dar per total, totul a fost ok. Am umblat la debitul de motorina si totusi nu sunt multumit de performantele acestuia. Masina trage infinit mai bine dacat cu turbo celalalt, dar am fost de exemplu cu un g3 cu acelasi motor si mi se pare ca acesta zboara pe langa al meu.
Oare care ar fi problema?
Al meu ar trebuisa traga cel putin la fel .
__________________
I`m The OnE
ThEMaTriX is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 03:32   #2
warlock9

Stage 2
 
warlock9's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 65
Default Re: problema audi b4

un factor ar fi greutatea masinilor
warlock9 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 00:47   #3
ThEMaTriX

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 107
Default Re: problema audi b4

chiar asa namila arata un audi b4 pe langa un g3 ? sa fim seriosi, diferenta e de 100 si ceva de kg!
ThEMaTriX is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 00:12   #4
daffy duck™
Inferno Motorsport Member

Stage 5
 
daffy duck™'s Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,951
Member of:
[Inferno Motorsport]
Default Re: problema audi b4

pe langa diferenta de greutate a masinilor incearca sa faci un soft , ca din moment ce ai schimbat turbina cu una mai mare ( posibil de 2.0tdi ) trebuie facut un soft ca sa iti mearga in parametri normali...ca in momentul asta "creierul masinii" crede ca are turbina de 1.9....dar aceasta este mai mare.

da-mi PM daca vrei sa faci cateceva la masina!

sall
daffy duck™ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -