Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-09, 15:26   #1
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Am 2 masini una ii bmw 120 motor de 2.0 si 163 cai si una ii un audi a3 cu motor de 2.0 si 105 cai mar interesa cat ma costa o asigurarea la fiecare masina da in italia si daca la bmw ii pot mari putea sa ii mai pun ceva cai !! Scuze da nu ma prea pricep la masini !
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 21:47   #2
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

aproape oricand se poate mari puterea la o masina, depinde acum de ce bani esti dispus sa bagi in ea si eventual ce compromisuri poti face. cred ca cel mai bine pt inceput poti sa ii faci o resoftare si ar trebui sa ajungi undeva la vro 200cp
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 21:53   #3
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Pai bene in romania se poate face resoftarea asta si cam cat ar ajunge ? Si odata cu asta creste si consumu la masina cu mult ? Ca bani nar fi o problema miam propus sa castiga la loto (glumeam). Ca eu momentan stau in italia de asta mar fi interesat si o asigurare cam cat ar costa ca nas vrea sa vin sa stau in romania ... inca cel putin .
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 22:27   #4
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

cu asigurarea nu stiu, dar in ceea ce priveste resoftarea, se poate face oricunde, chiar si in romania...iar consumul, creste doar in conditiile in cate mergi doar cu pedala la fund sau iti faci o resoftare "nesimtita", care la motorul tau ar depasi 230cp
bakal is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 22:36   #5
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Ok am inteles mie de ajuns si 200 de cp da mar interesa mai degraba daca imi poti spune ce ii mai exact aceasta resoftare si daca in timp nu afecteaza motoru sau altceva la masina .... Sau ii ceva numa asa sa ne aflam in treaba ca aveam ceva cp mai multi ?
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 22:42   #6
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

de regula, motoarele sunt setate de fabricant sa mearga la niste parametri, pe o viata de ...sa zicem 1 mil km...la 70% din ce poate el, asta e viata unui motor... prin resoftare se modifica parametrii de functionare, si se creste puterea, ajungandu-se la poate si la 100% din capabilitatile motorului, dar sacrificand din viata unui motor, adica va ajunge sa faca 500mii km....cel putin asa stiu eu...
bakal is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 22:48   #7
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Ok ms mult pentru sfaturi acuma mai ramane sa vad cat mar coste o asigurare ca am auzit ca destul de scumpa in afara si daca mar mai putea ajuta cineva cu niste sfaturi ii sunt recunoscator
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 03:50   #8
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Cu asigurarile e ceva cu dus si intors ..... cel putin in afara dai in jur de 1000 de euro anual ...dar daca doamne fereste ai un accident procedura e mult mai usoara ca in romania [ te duci cu ea dupa ce se constata accidentul la asigurari , pe urma te trimite la un service de tinichigerie sau mecanica , iti face o estimare aproximativa a pagubelor , si apoi intr o saptamana primesti banii , sub forma de cec , care trebuie sa ii versi intr un cont bancar existent ] ...am explicat pe scurt . Eu am un bmw 530 D din 99 si platesc anual la el 1340 de euro .... am avut un mic accident rutier ...unde vinovatul nici macar nu a vrut sa semneze acel cid [ intreaba baietii din italia ca iti explica mai pe larg ce e cu el ] ...si tot mi am primit banii in maxim 2 saptamani jumate !!! Cat despre tuning motor la bmw se gasesc tuneri seriosi si profesionisti si in italia .... preturile difera ...in functie de marca , tuner etc .... un sfat de la mine ....cauta tuneri care au in palmares masini facute de ei si "urmareste" evolutia lor !!! Nu e prioritara puterea maxima obtinuta [ cel putin parerea mea ] , cat curba de cuplu si putere dupa resoftare .... asta se vede cel mai bine dupa un test dyno!!! La consum nu ar trebui sa iti faci griji ....daca o calci frumos iti va consuma ... ca si dinainte de resoftare ....daca esti maniac atunci consumul va creste , dar nu neaparat la cote alarmante !!! De exemplu al meu consuma cam 8, 8.5 l/100 km in conditii de trafic moderat ...si nu merg tot timpul cu ea la pas....o mai calc si eu cand ma apuca ... fac cu 10 litri de motorina aproximativ 135 - 150 de km. Preturi sunt intre 150 -500 de euro pentru o resoftare !!!

Ps: si din cate stiu eu , nu exista audi a3 cu motor de 2.0 si 105 cai . Ori e 2.0 tdi de 140 de cai ori e varianta de 1.9 tdi de 105 cai !!!!
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 20:32   #9
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

ok aicea imi cer scuze rectific a3 are motor 1.9 si 115 cai mam uitat atent si acuma as mai vrea sa stiu ca sa nu mai fac alt topic in alta parte as vrea sa stiu cam cat consuma a3 ca la mine cu un plin am facut 1200 de kilometri pe sigur si am mers si cu 90 distate de cativa kilometri si am mers si cu 150-160 da nu des si nush cum sa zic acuma ii bene sau nu ? sau nu merge vreo ceva la el vreun piston ceva ca si uit sa pun motorina mai ales ca il conduce pretena si ea na nu prea ii cu viteza !!!

Si cu resoftu ms ca miai zis cam cat ar costa si eu zic ca ii acceptabil daca nu se schimba nimik ma refer sa se strice ceva ci doar numa sa creasca puterea chiar am sa ma interesez la asta !!!

Cu asigurarea multi miau spus ca ii peste 2000 sau 2500 de euro in italia la oricare din ele da cunosc si persoane care au asigurari de cate 500 sau a 1000 de euro acuma nush daca is de alea fantoma sau ii ceva bun !!!

P.S mai astept pareri din partea voastra va rog chiar am nevoie ca nu ma prea pricep !! si Ms mult !!
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 21:28   #10
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Cand asiguri o masina pe italia ...se tine cont de mai multe chestii !!! De cati ani ai permisul , cati ani ai tu ca persoana , daca esti femeie sau barbat , apoi de vechimea masinii , norma de poluare , de "cazierul" tau rutier etc ...Pentru un passat tdi de 2.0 din 2007 platesti cam 1200 pe an ..... pentru un bmw 530 D cam 1400 pe an .... pentru un peugeot 106 din 99 cu motor de 1.1 l platesti cam 600 pe an ... sunt doar cateva exemple ...mai conteaza si firma la care vrei sa iti faci asigurarea .
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 21:40   #11
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Question Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Pai eu daca am 19 ani cam cat as putea plati la un bmw 120 2.0 163 ? pana in 2000 de euro ? Sau ar fi mai convenabil a3 ? SI apropo nu poti sa imi zici si mie firma aia la care ai facut tu asigurare ? ca mi se pare destul de convenabil si bmw ii din 2006 .... Si daca e buna adica ce potiuni ai la ea ? (incendiu , furt , actidente , etc ... )
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 21:45   #12
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Eu sunt din zona Torino ... firma de asigurare se numeste Milano asigurazioni ..ceva de genul !!!! si cam 1500 de euro vei plati la el anual ... la audi nu stiu exact cat ai plati dar oricum ar fi mult mai putin ca are doar 105 cai si motorul de 1.9 !!! mult succes in continuare !!! ...ps daca as fi in locul tau si audi ul de care spui tu e modelul ala de dupa 2003 ....as prefera audi ul in loc de bmw ...cel putin ca design !!!


LE : aveam toate optiunile la ea .... furt , incendiu etc ...si pentru 25 de euro in plus ai un mic cid pentru acte vandalice ce plateste daune de pana in 2000 de euro parca !!!!

Last edited by DEVIL's Style; 30-10-09 at 21:48.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 22:02   #13
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

AUDI A3 1.9 TDI 105 cp fi. ap S. back Ambition Berlina 55000 km 2007 acuma ce parere ai ii bun la kilometraj is facuti multi sau .... Si as zice si eu tot de a3 ca tot mam interesat de o resolfare la el sa iii maresc puterea da nush sigur daca ii avantajos !
Cullai is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 16:47   #14
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

cu respect cullai, resoft poti face la ambele masini, nu e o problema dar oricum nu cred ca ai ajuns la 19 ani implicit 1 an de condus sa stapanesti toate ambitiile din tine ori 200 hp cred ca sunt multi si nerecomandabili, daca la consum nu sunt diferente mari.....la spatiul de franare...sigur.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 20:03   #15
Cullai

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 8
Default Re: Am si eu nevoie de un sfat ! Va rog !

Respect si tie da nici odata nam zis cas sofer bun si recunosc nici experienta nam .... inca ceva in primul rand nu imi place viteza adica sa ma dau in figuri mie imi place ca atuncea cand unu trece pe langa mine si se arde in figuri sa*i arat ca viata nui chiar asa cum crede el atata tot nimik special chiar daca imi plac masinile tari si care arata bine nam nici cea mai mica bagare de seama cu cineva care ii expert pentru ca eu nu prea le am ...
Cullai is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -