Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-06, 01:46   #1
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Unde i mi schimb evacuarea ???

Masina este Hyundai Coupe 2005 FX 2000cmc. Ma intereseaza unde ma pot duce pt schimbarea evacuarii (in Bucuresti!) si cam cat costa ,atat cu tot cu serpisori cat si fara.
De unde stiu cei de la service ul la care o sa ma duc ce diametru este optim la teava pt masina si motorul asta? Ca ma gandesc ca daca doar schimba cu una cu diametru mai mare fara nici un calcul ... poate ajung chiar sa pierd si cai si mai ales cuplu la turatii joase in loc sa castig macar vreo 5cp si cava cuplu :P Am apelat aici pt ca sper sa fie cineva care sa ma poata lamuri exact care este treaba cu evacuarea (ca din tot ce am citit pe aici...am inteles multe dar mai am lacune) si sa i mi si recomande un service cat mai de incredere.
Deci :P :... Unde , cat si de ce ???

MERCI
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 00:26   #2
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

cel mai bine ... vezi www.borla.ro ... da`le un e-mail si iti vor raspudne cred .. k mie nu m`iau raspuns cu tot cu costuri si etc
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 10:05   #3
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

ok.merci. o sa le trimit un mail
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 13:01   #4
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Unde i mi schimb evacuarea ???

Cel mai bine cauta pe net cluburi de hyundai coupe si uite pe forumuri ...
Daca vrei sa fii sigur ca ai castigat ceva, du te la dyno test iniante si dupa modificare ... atunci sa vezi cu si ce.

Dar la motorul tau e greu ... o sa chieluiei mult si o sa castigi putin CP ...

Eu as pune toba finala, dar nu de la Borla, dar de la firma cu marca, care stie sa faca ceva pentru Hyundai ... eventual Supersprint Remus ... va costa, dar vei fii sigur ca ti-a dat ceva in plus si zgomot nu va fii foarte tare.
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 07-03-06, 14:43   #5
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Re: Unde i mi schimb evacuarea ???

Am tot umblat si analizat si am ajuns la concluzia ca schimbarea intregii evacuari nu ar fi foarte recomandata pt mine din mai multe motive: pierd cuplu in turatii joase,cei de la pilot nu le calculeaza ci folosesc teava dupa ochi,consum crescut etc... Chair azi mi am cumparat doua tobe REMUS dar care trebuie sa le midific putin pt ca sunt prea lungi.
MERCI pt sfaturi !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	70TD.jpg
Views:	104
Size:	6.4 KB
ID:	74284  
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -