Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-09, 12:59   #1
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Salut,
citind printre pagini,am ajuns la concluzia ca trebuie sa-mi pun si eu un filtru de aer "k-lumea" Ma refer la ceva sport care sa-mi ofere ceva cai in plus si un sunet schimbat.zic asta pt ca ,sunt satul de acelasi sunet al motorului.Orice schimbare e binevenita.Prin urmare,ce filtru recomandati ?

ps: Nu conteaza pretul

Last edited by FireW@ll; 04-07-09 at 13:22.
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 21:18   #2
Alexutzuu
Opel Driver

Stage 2
 
Alexutzuu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[Opel]
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Din cate vad se pare ca ai motor diesel, poti sa pui filtru sport dar nu o sa aiba nici un efect la puterea motorului si nici la sunet, eventual o sa sune putin mai tare a "tractoras" (fara suparare), dar asa sunt aproape toate motoarele diesel. Dar daca totusi vrei neaparat sa pui filtru sport pune K&N. Se poate pune in locul filtrului original (are aceeasi forma) sau il dai jos cu totul pe cel original si pui unul conic, ca sa nu mai zic ca o sa trebuiasca sa il cureti foarte des daca pui conic mai ales la ce praf e la noi pe drumuri. Daca vrei mai multa putere fai un chip tuning, eu zic ca ar fi o solutie buna.

PS: Daca gresesc rog sa ma corecteze cineva.
Alexutzuu is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 21:51   #3
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Da,am uitat sa specific ca am motor diesel,defapt am pus in titlu td :P La chip tuning nu ma pricep deloc,nici nu stiu daca masinutza mea suporta un chip sau ma rog...daca pot pune sa zic asa un chip.Cat despre filtru,din cauza faptului ca nu locuiesc in ro,nu am acces la orice magazin si filtre..Asadar ,am gasit aici ceva ....M-am gandit sa iau un GREEN .Ce parere aveti?

ps: puteti sa-mi lasati si o informatie referitoare la chip ,un link ceva..
ps2: mersi alexutzu 4 reply
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 01:03   #4
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

MASTER TUNER http://unichip.ro/unichip.php au facut masina ta foarte ok , mai sunt dimsport pe parte de rsoftare si alti tuneri precum RBN, racing code , depinde de optiounea ta , Master Tuner are si dinamometru si vezi ce putere ai pe masina real nu doar vorbe
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 04:38   #5
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
MASTER TUNER http://unichip.ro/unichip.php au facut masina ta foarte ok , mai sunt dimsport pe parte de rsoftare si alti tuneri precum RBN, racing code , depinde de optiounea ta , Master Tuner are si dinamometru si vezi ce putere ai pe masina real nu doar vorbe
M-am uitat in graba pe site ....Sunt bazati baietii Insa nu locuiesc in Romania si nu ajung degraba pe "acasa" ...O sa caut ceva ateliere tuning pe google in spaniola...
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 08:11   #6
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

@FireW@ll - Iti recomand sa pui un Filtru Reinlocuire ( panel ) de la Green; multi spun ca este undeva peste K&N, insa oriunde ar fi, este ok atat la pret cat si la calitate. Iar daca nu esti din Ro, e clar ca "acolo" este mult mai putin praf ca aici deci nu ar trebui sa iti faci griji prea multe. O mica verificare la 3000-5000 km si atata tot.

Ps: Iti recomand sa iti iei si Kit Curatare ( Cleaner + Ulei ) din timp.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 22:22   #7
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

@MANIAC222 cand vorbim de filtru reinlocuire si kit curatare la ce anume te referi? Mi-ar prinde bine daca ai fi putin mai explicit.mersi ,ast un reply
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 16:54   #8
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

FireW@ll -

Presupun ca ai motorul 2.0 td de 90cp; atunci ti se potiveste acest filtru.
http://www.racimex.de/content/de/qui...reinsaetze.php

Atat filtrele K&N cat si Green se pot curata cand se murdaresc cu un Kit de curatare filtre sport. Acest kit contine o solutie de curatat ( detergent ) si un spary cu ulei. Dupa ce speli si cureti filtru il poti acoperi cu un strat subtire de ulei pentru a proteja motorul de particulele fine de praf. Kitul curatare k&N arata asa: http://www.knfilters.com/clningacc.htm
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 18:51   #9
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Maniac - Asa e ,motorul e 2.0 90 cp.Filtrul acela e leit cu filtrul stock al masinii...Daca nu ma grabeam probabil cumparam filtrul acela...Insa ieri mi-a ajuns deja filtrul asta ,un green universal .
L-am pus sus si ce sa zic ...Motorul suna putin diferit,mai "nervos",exact cum imi place mie ...Simt si un sprint mai mare cu filtrul respectiv...Prin urmare pot sa zic ca sunt destul de multumit. Oricum,motorul la toyota e super-mega silentios si are sprintul bunicel...Cat despre kitul de curatare,mersi pt informatie... O sa imi cumpar unul de la green,in curand.
Revin cu niste poze maine.
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 20:13   #10
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Post Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Quote:
Originally Posted by FireW@ll View Post
Maniac - Asa e ,motorul e 2.0 90 cp.Filtrul acela e leit cu filtrul stock al masinii...Daca nu ma grabeam probabil cumparam filtrul acela...Insa ieri mi-a ajuns deja filtrul asta ,un green universal .
L-am pus sus si ce sa zic ...Motorul suna putin diferit,mai "nervos",exact cum imi place mie ...Simt si un sprint mai mare cu filtrul respectiv...Prin urmare pot sa zic ca sunt destul de multumit. Oricum,motorul la toyota e super-mega silentios si are sprintul bunicel...Cat despre kitul de curatare,mersi pt informatie... O sa imi cumpar unul de la green,in curand.
Revin cu niste poze maine.
Mi-e sila sa citesc tot topicul de cand am vazut ' filtru de aer sport pe motor diesel '. Iti spun ca 'nervozitatea' si 'sound-ul' dupa schimbarea filtrului sunt aparente, un miraj ce ti-l ofera sunetul filtrului. Un motor diesel nu are nevoie de aer rece/mult. Pentru a castiga ceva cai si mai multi NM , ar fi ideala o resoftare, o evacuare ( 'cap-coada' ) de inox si eventual un intercooler mai mare. De aici in sus, este oarecum riscant, implica timp prin service-uri si bani investiti(blocati) [ daca vrei sa schimbi turbina, etc. ]. Lasa ce vezi pe la 0TV sau aplaudacii ce iti spun ca un filtru de aer pe un motor diesel iti ofera 15-20 cai , NM 'fara numar'...uneori filtrul de aer sport poate dauna motorului diesel. Sper ca m-am facut inteles, spor la treaba.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 15:13   #11
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Hmm...@turb0 referitor la ce ai zis ...am observat ca urca in ture mai repede doar cu motorul rece...sau ma rog..cand trage aer mai cald nu se simte nici o diferenta fata de filtrul stock.am sa imi cumpar un filtru stock nou si il pun ...Nu vreau sa produc daune motorului pentru o chestie banala precum un filtru sport.

Acum ,lamuriti-ma in legatura cu un benzinar...Filtrul green pe care-l am ,pot sa-l pun pe orice motor pe benzina fara a-i produce daune? (ma refer la posibilele daune care ar putea suferi un diesel)

mersi
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 20:32   #12
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Quote:
Originally Posted by FireW@ll View Post
Hmm...@turb0 referitor la ce ai zis ...am observat ca urca in ture mai repede doar cu motorul rece...sau ma rog..cand trage aer mai cald nu se simte nici o diferenta fata de filtrul stock.am sa imi cumpar un filtru stock nou si il pun ...Nu vreau sa produc daune motorului pentru o chestie banala precum un filtru sport.

Acum ,lamuriti-ma in legatura cu un benzinar...Filtrul green pe care-l am ,pot sa-l pun pe orice motor pe benzina fara a-i produce daune? (ma refer la posibilele daune care ar putea suferi un diesel)

mersi
Ce filtru 'green' ai ?! In principiu , merge mai pe orice motor de generatie noua.( Pe motoarele de pe nova 1.6 mai joaca feste iarna cand temperatura de afara este scazuta.). Cu cat cilindreea motorului (pe benzina) este mai mare, cu atat eventualul castig de putere este mai mare.
Cat pentru masina ta ( Avensis ) , un soft + evacuare ti-ar aduce un zambet pe buze. Spor.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 21:11   #13
FireW@ll

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 40
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Quote:
Originally Posted by turb0 View Post
Ce filtru 'green' ai ?! In principiu , merge mai pe orice motor de generatie noua.( Pe motoarele de pe nova 1.6 mai joaca feste iarna cand temperatura de afara este scazuta.). Cu cat cilindreea motorului (pe benzina) este mai mare, cu atat eventualul castig de putere este mai mare.
Cat pentru masina ta ( Avensis ) , un soft + evacuare ti-ar aduce un zambet pe buze. Spor.
Filtrul e exact acesta .Il am pe montat pe avensis de 1 saptamana.

Daca locuiam in Ro,probabil imi faceam fara sa stau pe ganduri chip tunning+evacuare...insa aici unde-s eu e prea scump si nu merita masina.
@turb0 ,asadar acum ca ai o idee despre filtrul pe care-l am ,poti sa-mi dai un sfat final? Las green-ul sau stock?

mersi
FireW@ll is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 21:14   #14
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Filtru sport Toyota Avensis 2000 2.0td

Quote:
Originally Posted by FireW@ll View Post
Filtrul e exact acesta .Il am pe montat pe avensis de 1 saptamana.

Daca locuiam in Ro,probabil imi faceam fara sa stau pe ganduri chip tunning+evacuare...insa aici unde-s eu e prea scump si nu merita masina.
@turb0 ,asadar acum ca ai o idee despre filtrul pe care-l am ,poti sa-mi dai un sfat final? Las green-ul sau stock?

mersi
Nu am avut motor diesel, din citite si de la 'gurile altora', am ajuns la concluzia ca filtrul stock al masinii este cel mai 'Sfant'. Da-l jos si pune filtrul masinii, cel in cutie pana nu patesti ceva. Si un soft+evacuare nu ar trebui sa iti faca o gaura in buget, este o investite care, vorba aia, se simte.
turb0 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -