Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-09, 17:19   #16
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Da,am mers cu toate,si inainte si dupa. Dar first bike-ul nu cred ca ia 90 k nu se tinea dupa mine nici la demaraj nici la viteza nici la nimic. Ii dadeam praf peste tot. Si service-ul ala avea si scutere mai tari facute,eu am fost cu proprietarul DNA-ului cand l-a luat de acolo si am vazut.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 17:22   #17
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

atata imi arata in bord , 90 ... nu stiu daca era viteza exact ... oricum
Dna-ul si Aeroxul stiu ca am mers cu ele in dreptul masinilor si mergeau pe kilometrajul la masina atata
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 21:43   #18
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

mda deci cum a zis si scutoroag, motor de 125 pe 49cc nu se poate pune, iar eu m`am referit la preturile din italia, ptr ca in romania nu stiu ce preturi sunt dar in mare cam aceleasi preturi....
__________________


------ Nu e prost cine nu ştie, e prost cine nu întreabă------
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 21:55   #19
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Da ... depinde si de distribuitori/magazine ... poti sa gasesti toba arrow din carbon nou nouta si la 50-60 de euro ... depinde ...mai ales .. acum pe criza financiara ... ar vinde astia produsele la aceiasi bani la care le-au cumparat numai sa scape de ele si sa faca un ban sa nu "moara de foame"
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 22:10   #20
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Da ... depinde si de distribuitori/magazine ... poti sa gasesti toba arrow din carbon nou nouta si la 50-60 de euro ... depinde ...mai ales .. acum pe criza financiara ... ar vinde astia produsele la aceiasi bani la care le-au cumparat numai sa scape de ele si sa faca un ban sa nu "moara de foame"
arrow este de ca**t, nimic nu se compara cu polini evolution, sau o toba malossi...
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 22:12   #21
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Am dat un exemplu ... si sincer ... arrow nu sunt tobe de c**** ... sunt chiar foarte bune , si multi tuneri de scutere/moto le recomanda , Polini si Malossi fac tobe sport mai bune deoarece ei sunt concentrati catre scutere ...iar arrow face si pentru scutere si pentru motoare si pentru atv.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 01:36   #22
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Am dat un exemplu ... si sincer ... arrow nu sunt tobe de c**** ... sunt chiar foarte bune , si multi tuneri de scutere/moto le recomanda , Polini si Malossi fac tobe sport mai bune deoarece ei sunt concentrati catre scutere ...iar arrow face si pentru scutere si pentru motoare si pentru atv.
pana la urma fieacre pune ce vrea si ceea ce`l ajuta mana sa cumpere, dar eu cred ca daca tot bagi atatia bani intr`un scuter ii pui shi`o toba buna, de exeplu eu cu leovince zx faceam 87, cu o toba malossi faceam 98, apropo pe langa firmele astea se poate adauga si ``Top`` care fac si aia treaba buna...
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 01:40   #23
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Da ... acum depinde de fiecare ... dar vezi .. ca de multe ori .. lumea isi ia o toba sport oare care ... de ex. unui prieten .. cel cu dna-ul .. cand si-a pus kit-ul ... nu a gasit nici un fel de toba sport decat leo vince zx , care nici aia nu se potrivea cum trebuie ... statea nasol .. statea in jos ... parca era prinsa intr-un fir de par ... si a luat-o pe aia .. ca nu gasise nimic pe moment .. iar scuterul era aproape terminat si trebuia sa faca intr-un fel sa vina cu el acasa si a luat-o pe aia care a gasit-o...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 11:21   #24
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Voi vorbiti degeaba aici,baiatu nici nu are scuter.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 13:17   #25
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Aaa , deci topicul se poate inchide ...
p.s: de unde stii ca nu are scuter ?
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 22:53   #26
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Eu nu inteleg o treaba totusi. Nu neg performantele pe care unii spun ca le-au obtinut...dar totusi. E mai instabil decat o bicicleta, nu va e frica cu asemenea viteze ?

Rotile alea mici nu iti ofera nimic in materie de stabilitate, franare, etc.
__________________
BMW e36 coupe 320i
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 14:44   #27
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: ce se poate face pentru un scooter ?

Nu e chiar asa cum crezi, sunt scutere care au baloane in loc de roti(jante pe 11-12-13 si cauciucuri 100/100 r11/12/13) , alea da , nu iti ofera nici un fel de responsabilitate , ai luat o gropa , iti sar coarnele imediat , cursa de viraj ii scurta , iar stabilitate in viraj ii minima...

dar ... sunt scutere care au roti bune, in adevaratul sens al cuvantului ,120-130/50-60-70/ R13/14 , astea da roti pentru scutere ...
oricum , degeaba mai postam , baiatu a fost topic doar sa se afle in treaba , din cate am inteles , nici nu are scuter
scturoag is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -