Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-05, 12:13   #1
kickbox

Stage 2
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 34
Default o nelamurire am fratilor...de fapt mai multe...help

intrebarea mea este urmatoarea....daca avem 2 motoare de aceeasi capacitate,insa unul are mai multi cai,iar celalalt are mai multi N/m...care accelereaza mai rapid si care fuge mai repede?? asa...si intrebarea 2...am un cielo si sa zicem ca il aduc la 100 cp,cam care ar fi viteza maxima atinsa de \"motorul tunat\"??? cam atat
kickbox is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 12:36   #2
TheGuardian

Stock
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 5
Default

1. Cea cu mai multi cai accelereaza mai rapid si fuge si mai repede. Cealalta va merge mai bine in turatii mai joase (adica o masina de oras, nu de fuga). Ca exemplu, poti sa te uiti la masinile F1 sau Drag, care au cai multi, dar cuplu mic.

2. Viteza maxima va fi limitata de cutia pe care o ai. Ai putea sa masori de pe-acum... Daca deja ajungi la turatie mare in ultima treapta de pe-acum, nu vor fi diferente prea mari. Conteaza in ce turatie va putea urca motorul dupa ce-l tunezi. Adica, daca acum in ultima treapta atingi 150km/h si ai 3500rpm, sa zicem, si daca motorul va putea sa ajunga pe la 4200-4500 in ultima treapta dupa tuning, poate vei prinde 180-200. Datele sunt exemplificatoare, si n-au nimic comun cu realitatea. Totul depinde de ce rapoarte ai tu la cutie si de ce stie/va sti motorul tau.

Succes!
TheGuardian is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 18:58   #3
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

190CP 180Nm 0-100 in 7,2s parca
170CP 230Nm 0-100 in 6.9s
aceiasi capacitate a motorului
aceiasi greutate
cauta si tu pe net date si comparale
dupa mine e bine sa cresti si Nm si CP
200SX is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 12:02   #4
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

Contraexemplu:

Honda 2.0L 200cp 195 Nm 0-100 6.6 sec
VW 2.0L 200cp turbo 280 Nm 0-100 7.2 sec

Cuplul mai mare nu te ajuta cu nimic intr-o competitie de acceleratie daca nu ai o transmisie pe masura. Si ar mai fi si multe alte aspecte. Rezultatul la roti, adica puterea, este cea mai importanta, nu forta cu care cilindrii imping in arborele cotit.

170cp 230 Nm, la ce masina te referi? 6.9 sec, poate daca ar avea 700kg.

O colectie de date oficiale cu acceleratiile stock, asa cum au fost ele testate: http://www.albeedigital.com/supercou...0-60times.html
  Reply With Quote
Old 08-05-05, 12:32   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

cred ca pana la urma e vorba de transmisie, prcatic putem sa discutam pana maine pentru ca o sa gasim exemple si contraexemple gramada

cel ma iindicat ar fi sa vedem daca au fost puse pe aceiasi masina cu aceiasi transmisie 2 motoare care sa aiba caracteristicile care le cautam noi, unul cu CP multi si Nm putini si unul cu CP mai putini si Nm mai multi

ar fi interesanta o comparatie intre seatul leon cu motor 1.8T si seatul leon TDi cu toate ca aicea poate fi discutabila treaba din cauza ca difera tipul de conbustibil. pana la urma si o cutie de viteze poate face diferenta. asa ca e foarte discutabila treaba


eu stiam ceva de genul: Nm te ajuta sa te pui in miscare CP te ajuta sa-ti mentii viteza (asta e un fel barbar de a spune cum influenteaza fiecare)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 12:16   #6
bobina

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 8
Default Re: o nelamurire am fratilor...de fapt mai multe...help

Salut am si eu o intrebare referitoare la cutiile de viteza de ex am o astra f gsi 2000 16v are 150 cp si 198 n/m am cutia de viteze f20 daca as pune o cutie de viteze f16cr care este cea mai scurta(asa am auzit si eu)as castiga mai mult pe 400 de metri sa zic cu ea(acceleratia ar fi mai buna) stiind ca viteza o sa fie mult mai mica multumesc frumos si bafta
bobina is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -