Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-09, 19:22   #1
Darkside_89
BMW Driver

Stage 5
 
Darkside_89's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 954
Member of:
[BMW]
Default Mai multi cai pe un e 36 coupe,motor 1.6

Nu stiu daca sa mai discutat si imi cer scuze dak sa mai discutat si deranjez pe cineva,dar am cateva intrebari.
1.Se pot marii caii putere la e36 cu motor de 1.6.Daca da,cum?(in afara de evacuare,filtru,scos catalizator si asa mai departe...)
2.am inteles k resoftarea ar fi o solutie,cam cat ar costa si defapt ce contributie are ea?
3.Cam la ce putere se poate duce un 1.6?
Cat mai multe detalii sunt binevenite,va rog frumos daca imi puteti satisface aceasta curiozitate.
Darkside_89 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 15:29   #2
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,052
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mai multi cai pe un e 36 coupe,motor 1.6

sa scoti cai putere din motor aspirat iti trebuie finante grele si pasiunea sa te bucuri la fiecare 5 cai noi!

mai bine cumperi un motor 2.5 24V sau 2.5 12v si iesi si mai ieftin, ai si mai multi cai putere si te simti si tu mai bine ca pe fundul masini scrie 1.6! )))))
bafta!
__________________
Sex, Drugs & Rock n'Roll
Porsche... there is no substitute!
Nooossss.... Bom Bom Bom!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:11   #3
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Mai multi cai pe un e 36 coupe,motor 1.6

de fiecare data cand cineva cu un motor de 1.6 1.8 (bmw) intreba si el cum sa castige ceva caluti a primit acelasi raspuns...schimba cu un motor de 2.5!! pe om il intereseaza ce modificari poate sa`i faca la motorul lui! de ex cu un turbo pe un motor de 1.8 ajungi la o putere mai mare decat a unui 2.5, asta e cea mai din varf modificare care poti sa o faci..dar ar mai fi de ex..comprimarea, soft, admise, evacuare, buji, +alte maruntisuri care toate puse cap la cap se aduna destui HP
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 12:40   #4
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,052
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mai multi cai pe un e 36 coupe,motor 1.6

deci din ce ai enumerta mai sus asta adaugand si axe sport (excluzand turbo) castigi undeva la 10-12-14 MAXIMMM! reali! daca te iei dupa ce zice lumea ca un filtru sport iti dai 15 cai... evaxcuarea in 15, buji inca 5, etc. atunci deja lejer ajungi la 200+ sincer iti spun si fara rautate ca e greu si mult de munca! oricum multa bafta!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 19:50   #5
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Mai multi cai pe un e 36 coupe,motor 1.6

sunt de acord cu tine ca nu se merita investitia, dar se poate...
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 28-03-09, 11:41   #6
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Mai multi cai pe un e 36 coupe,motor 1.6

Quote:
Originally Posted by BMMWe36 View Post
Nu stiu daca sa mai discutat si imi cer scuze dak sa mai discutat si deranjez pe cineva,dar am cateva intrebari.
1.Se pot marii caii putere la e36 cu motor de 1.6.Daca da,cum?(in afara de evacuare,filtru,scos catalizator si asa mai departe...)
2.am inteles k resoftarea ar fi o solutie,cam cat ar costa si defapt ce contributie are ea?
3.Cam la ce putere se poate duce un 1.6?
Cat mai multe detalii sunt binevenite,va rog frumos daca imi puteti satisface aceasta curiozitate.
poti incepe prin a mari cilindreea de la 1.6 la 1.8, eventual cu piese de pe IS...apoi....galeriile de is, o admisie directa buna, gen K&N sau BMC, evacuare bine gandita, adica cu un diametru asemanator celei de fabrica, dar putin mai mare, si fara a avea pe traseu restrictii cum ar fi catalizatoare....apoi axe cu came,....decomprimare si daca ai bani suficienti corpuri separate de acceleratie, biele, vibrochen, pistoane usurate, soft....si ar trebui sa scoti ceva caluti.....dar toate astea costa mai mult....
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -