Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-06, 12:36   #16
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

problema este alta ??? camele sunt tratate la suprafata ??? cum se reface la noi in tara tratamentul respectiv la came ?

Eu tot nu cred ca o SLZ doar din axa poate lua 12-15 cai.... Motorul E7J este foarte limitat din admisie.nici nu cred ca softul ei original poate tine pasul cu cererea de combustibil a unei axe foarte tari. Si daca i-mi spui ca dintr-o axa pe 260 grade cu o ridicare de 8 - 8.5 a luat 15 cai chiar ca o dam in SF-uri.

Quote:
Ai in vedere ca sant inginer
Asta se observa din exprimare. . . nici nu trebuia sa mai spui Cred ca ai invatat foarte multe despre geometria arborilor cu came la cursurile lui Radu sau Postolache sau pe la domn' Stoicescu.

Quote:
Vino tu cum te-am invitat cu o masina sa o masuram, sa vezi despre ce si cum e vorba
Eu din pacate nu am masina . . .merg cu taxiul sa strang banii de masina.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-06, 11:09   #17
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

dintr-o axa de 260 pe 8-8,5 nu are cum sa ia atatia cai fara nimic altceva,insa daca e o axa pe 285 cu 10-10,5,alta e discutia si daca diagrama e bine facuta,ca degeaba am 285 daca din astea numai la 20-25 sta deschisa la maximul posibil pe portiunea respectiva.
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 14-01-06, 17:07   #18
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

Perfect de acord cu tine . . .problema este ca motorul E7J nu permite ridicare mai mare de 8.8 . . .
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-06, 10:37   #19
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

Domnilor, fraierii aia de la Schrich si de la Dynotech recomanda ca axe sport pt motorul asta una cu 10.3 mm si 252 grade si alta respectiv cu 10.2 mm si 262 garde.

O sa le dau link-ul asta sa mai invete si ei cate ceva.

Daca eu va spun ca am masurat pe dyno o treaba n-am aceeasi cadere ca voi care va dati cu presupusul. Probabil ca am bagat banii in dyno degeba cand puteam sa-mi bag nr lu' Ford_V6 in agenda si aveam acces la toate raspunsurile...
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 23-01-06, 21:10   #20
bogdancap

Stock
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3
Member of:
[RACING TEAM BUCURESTI]
Default

de unde fac si eu rost de o axa cu came sport pt un cielo
bogdancap is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 18:19   #21
arzoiu

Stage 4
 
arzoiu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 290
Default Re: Intrebari ax cu came

pistoane forjate!!
stie cineva cat costa
(pt e30 de2.5)
si cam cati cai castig ::
arzoiu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 18:36   #22
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Intrebari ax cu came

Quote:
Originally Posted by arzoiu
pistoane forjate!!
stie cineva cat costa
(pt e30 de2.5)
si cam cati cai castig ::
900-1000E nu castigi nici un cal, poate mai pierzi pt ca sunt mai grele.
beck is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 18:43   #23
Compus San

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 30
Default Re: Intrebari ax cu came

Cauta la Wiseco sau la Ross nu stiu daca fac pe mw si pretul nu este chiar asa de mare.Ce stiti despre firma Piper (prod axe cu came sport) si alte firme de profil inafara de Schrich mai stiti?
Compus San is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 19:58   #24
arzoiu

Stage 4
 
arzoiu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 290
Default Re: Intrebari ax cu came

sau pistoaane normale dar cu tot cu segmenti
ma gandeam ca pistoanele forjate ma ajuta pt turatii mari
arzoiu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-06, 22:38   #25
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Intrebari ax cu came

Pistoanele forjate sunt mai rezistente, atat. Nu inseamna ca ai un castig daca nu faci sa creasca puterea (ax cu came, supape mai mari, sau turbo)

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 10:53   #26
arzoiu

Stage 4
 
arzoiu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 290
Default Re: Intrebari ax cu came

ok.ms pt raspuns
arzoiu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 21:42   #27
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intrebari ax cu came

Quote:
Originally Posted by Nautilus
Pistoanele forjate sunt mai rezistente, atat. Nu inseamna ca ai un castig daca nu faci sa creasca puterea (ax cu came, supape mai mari, sau turbo)

~Nautilus
as adauga ca de obicei pistonele forjate sunt si mai usoare decat cele de fabrica

si in majoritatea cazurilor se poate specifica diametrul lor cat si raportulde comprimare care sa-l aiba motorul in urma inlocuirii pistonelor de fabrica cu unele forjate (toate astea fara a se schimba pretul pistonului care este >100$ bucata de obicei peste 150$ fara taxe ransport..)

am urmarit de curand o discutie foarte interesanta despre necesitatea de a reechilibra dinamic intregul sistem arbore biele pistone, volanta chit de ambreiaj in cazul in care se modifica greutatea pistoanelor si a bielelor.

din pacate ambele tabere au venit cu argumente solide astfel incatdiscutia a rams cam in pom si nu s-a putut trage oconcluzie clara.
cineva pe aicea are vreo parere legta de acest subiect ?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 21-08-06, 21:30   #28
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Intrebari ax cu came

Mda, dupa ce am lucrat vreo 2 saptamani ca sa calculez fortele din mecanismul motor la un motor de tractor (si am ramas socat de cat de mari erau), pot zice ca daca nu reechilibrezi ansamblul o sa ai un motor care daca trece de 3000 rpm se face zob.
Uita-te la toti furnizorii de arbori cotiti, biele si pistoane (Crower, Toda, Mugen etc etc), si la producatorii de motoare de curse si o sa vezi ca au in atelier masina de echilibrat dinamic la 10 000 rpm (sau mai mult). Gandeste-te numai la efectele unei roti de masina neechilibrata, care se invarte cu cateva sute de rpm, dar la un arbore la 6000 rpm, care primeste si socuri de 20 de ori pe secunda!
Cine spune ca neechilibrarea nu e necesara habar nu are ce e aia si cum se construieste un motor.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 00:20   #29
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Intrebari ax cu came

Echilibrarea e necesara:

-de cate ori se inlocuiesc pistoanele, bielele sau vilbrochenul cu unele diferite de standard;

-de cate ori se inlocuiesc pistoanele, bielele sau vilbrochenul cu unele standard fiindca exista si aici unele tolerante din fabricatie

De rupt, probabil, nu se va rupe atat de usor daca nu echilibrezi, dar va functiona atat de urat incat o sa-ti vina sa dai motorul ala la fiare vechi.

Daca iti poti permite sa inlocuiesti pistoanele e preferabil sa la aduci cat mai aproape de o greutate comuna, chiar daca producatorul spune: "+/- X grame toleranta", el are toleranta asta gandita pentru functionarea in regim redus de turatie, pe o masina de strada. Fiecare km in cursa uzeaza motorul cat 1000 km pe sosea. Uneori e de dorit sa fim mai catolici decat Papa si mai comunisti decat Marx

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 14:42   #30
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intrebari ax cu came

Ok cum echilibrezi dinamic un motor? (sau mai bine zis unde nu cum, ca teoria .... mai greu cu practica)

adica poate cineva sau e posibil sa echilibrezi un motor care sa aiba pe el arborele bielele pistonele volanat ambreiajul ???


se poate face asa ceva in Romania si unde ?

apoi as vrea sa adaug cum (cenzurat) echilibrezi arborele cu biele si pistonele ep el ca o sa se balangane pistonele alea si cu biele in toate partile iar daca el bagi in blocul motor o sa se vrece de pereti si o sa le trebuiasca ulei ... + frecarile care oricum nu dispar ....


??
200SX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -