Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 06-08-07, 15:36   #1
Culyuk_mg

Stock
 
Culyuk_mg's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 8
Smile JBL vs HIFONICS......

care o avea randamentul si bass ul cel mai frumos???????astept pareri..
Culyuk_mg is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 17:59   #2
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: JBL vs HIFONISC......

Eu zic ca Jbl sincer
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 18:12   #3
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: JBL vs HIFONISC......

la diffuri? la amplifuri?
in general hifonics este pt putere si jbl pt toate buzunarele
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 20:07   #4
Culyuk_mg

Stock
 
Culyuk_mg's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 8
Question Re: JBL vs HIFONISC......

ai drepatate bigule....seria BRUTUS de la hifonics e clasa SUPER D.......qm o numesc ei.... http://www.***************/364/1560
am vazut in general p eyou tube.... sub KICKER si amp HIFONICS....pe forumuri la americani la fel...hifonics ul....nebunie curata




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
da are cineva un kicker S15L5....sau ceva asemanator....ca vreau sa achizitionez si eu unul...si as avea nevoie de un sfat....
Culyuk_mg is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 21:12   #5
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: JBL vs HIFONISC......

Eu mi-am achizitionat recent.. un sub hifonics seria brutus BXi12SQD4.... si pot spune... ca sunt super multumit de el... ca amplif am un Alpine MRP-M850.

Difuzorul... in afara de iluminarea cu leduri care mi se pare geniala.. se aude super... are un bass foarte frumos si adanc. Eu l-as recomanda... ca o alternativa a KICKER... acest sub de la hifonics find si el.. patrat.
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 19:55   #6
MADU

Stage 1
 
MADU's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 18
Default Re: JBL vs HIFONICS......

Hifonics suna bine si arata bine, jbl e mai slabutz
MADU is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 23:28   #7
bass_maxx

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Re: JBL vs HIFONICS......

Nu este drept sa compari JBL cu Hifonics....E ca si cum ai compara Dacia cu BMW.
Desigur JBL are produse excelente,un raport calitate/pret (la putine modele) destul de bun,dar Hifonics este altceva desi preturile le poti compara.
Daca iei testele din reviste si pareriile oameniilor de pe forumuriile din Germania si USA care au trecut de la JBL la Hifonics ai sa constati ca Hifonics este net superior JBL-ului la toate capitolele basi,difuzoare de medii-inalte,iar la amplifuri nimeni nu se pune cu ei.
E adevarat ca pana acum 5-6 cand spuneai Hifonics nu iti venea in minte decat amplificatoarele,dar acum nu mai este asa.Cei de la Hifonics au investit foarte mult in cercetarea difuzoarelor,lucru care se vede si dupa rezultatele din teste,dar mai ales in masina
bass_maxx is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 22:56   #8
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: JBL vs HIFONICS......

bass maxx am urmarit mai multe posturi aberante ale tale si m-am abtinut.acum nu o mai pot face.
"iar la amplifuri nimeni nu se pune cu ei" / hifonix
zi-mi si mie de cand nu se pune nimeni la amplificatoare cu un producator ce e pe piata de maxim 7ani.
au scos cumva idolii tai de la hifonix vre-un amplif care se preteaza si la sq sau sql ??
nu prea vad ce amplif care are o putere mai deosebita are si distorsiuni mici la hifonix
PS: nu contest puterea unor amplificatoare mai solide din gama dar sa nu uiotam cum au crescut puterea respectiv crescand distorsiunile.
iar pe partea de difuzoare daca as spune ca au investit bani cu un scop atins as minti pt ca stii si tu ca nu suna extraordinar niciun difuzor de medie sau tweeter de la hifonix deci NU-I MAI RIDICA ATAT IN SLAVI
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 00:06   #9
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: JBL vs HIFONICS......

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
bass maxx am urmarit mai multe posturi aberante ale tale si m-am abtinut.acum nu o mai pot face.
"iar la amplifuri nimeni nu se pune cu ei" / hifonix
zi-mi si mie de cand nu se pune nimeni la amplificatoare cu un producator ce e pe piata de maxim 7ani.
au scos cumva idolii tai de la hifonix vre-un amplif care se preteaza si la sq sau sql ??
nu prea vad ce amplif care are o putere mai deosebita are si distorsiuni mici la hifonix
PS: nu contest puterea unor amplificatoare mai solide din gama dar sa nu uiotam cum au crescut puterea respectiv crescand distorsiunile.
iar pe partea de difuzoare daca as spune ca au investit bani cu un scop atins as minti pt ca stii si tu ca nu suna extraordinar niciun difuzor de medie sau tweeter de la hifonix deci NU-I MAI RIDICA ATAT IN SLAVI
vezi ca au ceva mai multa vechime de 6-7 ani si kiar au ceva amplifuri de calitate mai ales pe partea de SPL.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 00:51   #10
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: JBL vs HIFONICS......

Dar de fiabilitate s-a intrebat careva?
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 16:08   #11
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: JBL vs HIFONICS......

Quote:
Originally Posted by alex MG ZR 160 View Post
vezi ca au ceva mai multa vechime de 6-7 ani si kiar au ceva amplifuri de calitate mai ales pe partea de SPL.
asta am si scos in evidenta in postul meu de mai sus. doar pt ca au niste amplifuri bunicele nu inseamna ca nu se pune nimeni cu ei la capitolul asta.
de cat timp sunt hifonics pe piata??
au functionat si inainte sub acelasi brand sau doar au fost facute tot de maxxsonix sau cum s-o scrie
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 00:31   #12
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JBL vs HIFONICS......

Afla ca hifonics sunt de mult pe piata. Poate chiar mai batrane decat tine
Partea B este ca cele vechi erau produse de Zed.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 21:25   #13
bass_maxx

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Re: JBL vs HIFONICS......

B-10-YBR multumesc pentru remarciile tale!
Nu vreau sa mai discut foarte mult pe aceasta tema,dar sa stii ca Hifonics sunt pe piata de la mijlocul anului 1982! Cu singuranta multi participanti la acest forum nu erau inca nascuti.
Realizari au avut cateva,ca de exrimul amplificator peste 300w prin 1984 daca nu ma insel,iar dupa 2 ani primul amplif peste 1000wRms,iar acum Maxximus,10.000w RMS care la 18v are 15.800w RMS.
Este adevarat ca intre timp Hifonics,Crunch,Autotek si MbQuart au fost preluate de Maxxonics cu totul(cladiri,ingineri etc),iar asta nu a fost decat in avantajul brandurilor pentru ca Maxxsonics are o putere financiara mare si au putut impinge produsele in toata lumea si implicit au reusit sa ofere cel putin aceasi calitate la produse dar cu preturi mult mai mici.Efectulrodusele MbQuart au revenit in forta pe piata ,iar Hifonics este numarul 1 la vanzari de amplificatore in clasa D,seria Brutus fiind cea mai bine vanduta din lume!
Ideea de baza este ca incontestabil ei sunt veterani in aceasta industrie si exista de la inceputuriile ei.
bass_maxx is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 23:34   #14
ionuts.tizu

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1
Default Re: JBL vs HIFONICS......

salz ma puteti ajuta si pe mne?vreao sa cumpar un subwoofer jbl gt4-15 si am gasit cu 350 ron si as vrea sa stiu dak merita?
ionuts.tizu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 12:12   #15
mihai87fel

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 11
Default Re: JBL vs HIFONICS......

fara discutii...HIFONICS puterea de la zei
mihai87fel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -