Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-15, 18:57   #1
sile76

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 20
Default Jbl MS-8 vs Audison bit One

Buna seara,
Sunt in pragul de a achizitiona un procesor sunet si m-am oprit asupra acestor doua(pret de achizitie undeva aproape unul de altu-diferenta jbl nou, audison second). Ma incanta ideea de auto tune care o are Jbl. A avut cineva sau ascultat acest procesor sau chiar amandoua sa-si dea cu parerea?
Multumuri anticipate.
sile76 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-15, 21:27   #2
sile76

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 20
Default Re: Jbl MS-8 vs Audison bit One

Oare chiar nu l-a avut nimeni(JBL MSsau macar sa-l fi ascultat? Nu stiu ce sa aleg intre astea doua...
Pana acum pentru sistemul meu am asa: cd Panasonic cq-tx5500, amplificator Audison VRX 6.420, Boxe fata Vibe Space 6 3D, sub Hertz DBX 30.3 si mai lipseste procesorul de sunet
sile76 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-15, 10:22   #3
andreicristea

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 2
Default Re: Jbl MS-8 vs Audison bit One

Eu am un procesor Clarion EQS746 din 2012 si sunt foarte multumit de el. Recomand pe propria experienta
andreicristea is offline   Reply With Quote
Old 16-01-15, 21:35   #4
sile76

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 20
Default Re: Jbl MS-8 vs Audison bit One

Nu zic ca nu suna bine dar, nu se incadreaza ca si procesor audio. Este mai degraba un graphic equalizer pe 7 benzi dupa cate vad eu. Am posibilitatea sa achizitionez unul dintre cele doua procesoare de sunet din titlu cam la aceiasi bani dar....Jbl MS8 este nou si Audison Bitone second, de aceea cer parerea userilor care le-au avut, vazut, ascultat. La Jbl imi place functia de auto tune si usurinta la configurare dar, parerile sunt impartite pe alte forumuri. Ma atrage si audison-ul avand amplificatorul si subwooferul de la acelasi producator si libertatea mai mare(poate si mai greoaie..nu stiu) la setari. Si la Audison parerile sunt impartite si de aceea sunt intr-o mare dilema ce sa aleg
sile76 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 08:41   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Jbl MS-8 vs Audison bit One

Functia de auto-tune este o mizerie de nedescris, niciodata un aparat nu va putea regla de unul singur un sistem audio (cel putin la ora actuala). Cine sustine ca, cu ajutorul bit-tuneului sau altor microfoane sau rta poate regla un sistem este surd ori n-are treaba cu domeniul.

Treaba cu nou si second este relativa, ambele se pot strica la fel de repede. Bit-one imediat implineste 10 ani de cand a aparut si nu exista varianta "facelift" decat pe partea de soft dar aceasta nu rezolva problemele existente de hardware, anume zgomot de fond si din cand in cand se mai blocheaza (dar nu e obligatoriu, am intalnit si si). Ce mai am de adaugat, daca vrei sa intervi asupra celui mai mic reglaj, ai nevoie de un calculator.
Despre JBL nu am ce sa comentez ca nu am prins nici unul pana acum.

Din ce am gasit pe internet, avatajul JBL este ca are acel controller de unde mai poti butona cateceva, dezavantajul (pe care eu il consider mare) este ca are doar o intrare pe low level pe langa cele de hi.
Avantajul lui Bit este ca pe langa intrarile hi , low (multiple) , are si optic, coaxial si telefon (deci este un fel de media center )

Gandeste-te bine ce vrei sa faci cu procesorul, cum vei duce semnal la el, care iti sunt nevoile etc.

Inainte de achizitie incearca sa asculti! Sunetul nu se citeste, se asculta!
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -