Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-09, 02:43   #16
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Audio pe scuter

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
Salut!In primul rand trebuie sa fi nebun .. sa dai drumul la muzica in timpul mersului .. in fine.. eu tot ma interesam pentru un nepot.. ca mi-a spus ca ii place sa asculte muzica.. si vroiam sa ii cumpar un scuter .. si sa ii montez muzica pe el.. in portbagaj.. pentru ca el este la liceu .. se adunca cu colegii in parculetul de langa liceu .. si asculta muzica.. daca intelegeti!mersi oricum!
Bogdane mia placut mult ce ai scris...frumos! Acum poate te pot ajuta cu fantezia mea, poate nu.

Solutia simpla si ieftina: 1 bucata mp3/4 player conectat la 2 boxe din alea care nu au nevoie de priza. Sau 2 boxe conectate la acelasi mp3/4 player si la baterie, ceva mai puternicutze.

Solutia cea mai usoara: 1 Dvd player portabil (ai si imagine si sunet, il poti lua cu tine noaptea)...il scoate pustiu pe sea, asculta toti muzica...se uita la ceva...

Audio pe scuter: (the real slim shady) Cauta boxe pentru ambarcatiuni (waterproof) de 10cm, ajung, 2 bucati. Ia carena de la scuter si duo la cineva sa ii faca din fibra loc pentru boxe, ceva frumos. In portbagaj bagi un sub de 8" amplificat de o statie (2+1 canale) care sa consume cat mai putin . Statia o pui tot in portbagaj...ai inteles ideea, ar iesi ceva frumos, unicat...poate abereaza imaginatia mea. Nu e ceva irealizabil, te chinui putin dar iese piesa. Problema e ca is multi tarani mai ales in tara asta care ar putea sa iti perforeze difuzoarele, fure...difuzoarele, scuterul, aparatura...na...eu personal as incerca ceva portabil
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 18:06   #17
JipY_BZD

Stage 3
 
JipY_BZD's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 165
Default Re: Audio pe scuter

uite ce i-am facut eu lu` fratimiu https://forum.4tuning.ro/21-motocicle...ml#post2170325 nu e cine stie ce am legat cd`playerul ala baterie i-am pus niste mufe ca sa poata scoate platforma aia cu boxe si etc in caz ca are nevoie sa puna ceva in portbagaj..si se auzea destul de binisor asculta muzica doar cand statea pe loc la o barfa la o ceva ..in mers cam greu sa asculti 1 la mana ca e si cam penal sa mergi k muzica la blana pe un scuter ) si 2 nu se aude din cauza tobei
__________________
JipY_BZD is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 01:21   #18
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Audio pe scuter

sau cv de genu https://www.youtube.com/watch?v=RqUi3k-d6es
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 02:43   #19
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Audio pe scuter

amplificatorul ala mic cat face>?
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 10:27   #20
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Audio pe scuter

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
amplificatorul ala mic cat face>?
eo am dat 70 lei pe el

si am fost foarte multumit de el
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 19:46   #21
stefanUTzZzu

Stage 3
 
stefanUTzZzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 156
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Audio pe scuter

nu mai bagati id !
stefanUTzZzu is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 20:54   #22
florynez

Stage 4
 
florynez's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 279
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Audio pe scuter

https://www.youtube.com/watch?v=bFhsY0IkXt8 asa ceva am facut io . dar am dat-o jos. se auzea super frumos si clar cu saua descisa .... ,in timpul mersului se auzea ...dar nu prea se intelegea mare lukru deoarece batea vantu si facea galagie toba. nu zic k nu e sa frumos iesi cu baieti/fetele la o padure /iarba verde... si sa dai drumu la muzica ....,faci un gratarel. dar doar atat


amplificatoru ma costat 120 ron ,mp3-un mil,boxele sunt de la sistemu din casa,si suportu e facut din lemn acoperit cu piele
florynez is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 23:32   #23
skype09

Stage 5
 
skype09's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Audio pe scuter

alea sunt difuzoare? =))
skype09 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 13:59   #24
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Audio pe scuter

stiu ca e aiurea sa mai postez dupa atat timp pe acest topic insa vreau sa postez aici o idee ieftina si usoara pentru ori si cine doreste muzica pe scuter...si sa intreb si eu ceva


__________________________________________________ _____

Solutia consta in :

1 Pereche de boxe PC la 30 RON
1 MP3/MP4/CD-Rom PC 100 RON
1 Incinta facuta manual 20 RON
1 O baterie de scuter 25 RON

Step 1
Se desmembreaza perechea de boxe astfel in cat :
se scot difuzoarele impreuna cu amplificatorul ( TOATE INTREGI ). Se scoate transformatorul de 220V > 12V prin simpla taiere a firelor din partea stanga a transformatorului ( sa ramana legat de transformato doar firele ce sunt legate de stecher )

Step 2
Se creaza incinta ( una micuta nu prea mare cat sa intre bateria de scuter si restul) astfel incat sa ramana un locusor pentru MP3/MP4/CD-ROM (mentionez ca este mult mai complicat sa creezi sistemul audio cu un CD-ROM ( dar daca te complici o sa ai o calitate mult mai buna ) .

Step 3
Se pun boxele pe incinta ( nu trebuie sa aveti nici macar o ruptura pe calea aceasta ) si bateria se fixeaza in interiorul incintei deasupra langa difuzoare o sa vina comenzile amplificatorului ( on/off LED Vol + - )si v-or ramane 2 fire libere ( cele scoase de la transformator ) care se v-or lega de bateria interna a incintei. Aceasta metoda este ieftina ( parerea mea ) si portabila + ca nu trebuie introdus si fixat sub sea astfel incat o poti pune pe carena interioara a scuterului nu o sa stati cu sufletul la gura ca o fura sau ca va mananca bateria...


Intrebarea mea. Am o sursa de PC care se baga la 220v cum fac sa leg aceasta sursa la 12 V ?
shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 17:33   #25
skype09

Stage 5
 
skype09's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Audio pe scuter

tu incerci sa inventezi roata aici )...cumperi un amplificator la 50 ron ...2 difuzoare pe 3 cai ...le-ai legat la baterie, incinta o faci cum te duce capu , la amplificator legi un mp3 player ..mare branza ..plus ca boxele alea de pc la 30 ron sunt panarame=))
skype09 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 12:53   #26
Uzzy69

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
Default Re: Audio pe scuter

o solutie mai buna!!!! montativa 2 boxe mai mici in casca......foarte usor.....cu o perece de boxe de PC difuzoarele le montezi in casca.....amplificatoru il montezi pe scuter legat la baterie si un mp3.....si ceva cablui de la casca la amplificator.......cabu ce va duce de la casca la amplificator nustiu daca deranjeaza dar cu o conexiune simpla de mufe sa il poti desface de la casca si sa il pui la loc usor si rapid
Uzzy69 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 12:55   #27
Uzzy69

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
Default Re: Audio pe scuter

si poti monta doua difuzoare si in Sa ca sa asculti ca taranu in parc daca vrei
Uzzy69 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 16:08   #28
flaviushrom

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 32
Default Re: Audio pe scuter

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
Salut!In primul rand trebuie sa fi nebun .. sa dai drumul la muzica in timpul mersului .. in fine.. eu tot ma interesam pentru un nepot.. ca mi-a spus ca ii place sa asculte muzica.. si vroiam sa ii cumpar un scuter .. si sa ii montez muzica pe el.. in portbagaj.. pentru ca el este la liceu .. se adunca cu colegii in parculetul de langa liceu .. si asculta muzica.. daca intelegeti!mersi oricum!
man ideia e foarte buna si eu mam apucat asa incet sa imi pun un sistem audio la piaggio quatz ....momentan e in lucru tot la el da e o ideie buna nah...te opresti undeva intrun parc cu prietenei bei un suc sau cv asculti o muzika kalumea e foarte buna ideia .....cauta pe youtube o sa vezi multi cu siteme auio
flaviushrom is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -