Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-08, 11:12   #16
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

Quote:
Originally Posted by Marius_mym89 View Post
p bune??? da tu ce conduci?? ai cumva ceva ECO de esti asa contra petrolului??... tu nu ai poluat pana acum cu masina ta? sau ai bicicleta?? eu o sa imi cumpar masini pe carburant pana s-o face 10 ron litru....
Ce te face sa crezi ca din cauza poluari vreau sa dispara petrolul?
Ganditi inainte sa vorbiti fratilor.
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 11:41   #17
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

respect celor care dezvolta astfel de tehnologii pentru ca asta va fi viitorul cand petrolul se va duce draq si poluarea va fi o problema de foarte mari proportii
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 12:18   #18
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

Quote:
Originally Posted by AAAAK View Post
Ce te face sa crezi ca din cauza poluari vreau sa dispara petrolul?
Ganditi inainte sa vorbiti fratilor.
...eu am spus inca de la inceput ca petrolul tot se va duce draq odata si odata ....si sunt de acord si cu modelele astea hibryd dar...nu modele venite de la firme consacrate in modele supersport ca in cazul de fatza RUF....
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 12:25   #19
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

se pare ca tehnologia hybrizilor e pe cale a fi finalizata si gata sa intre in productie...mai au de lucrat in privinta greutatii acumulatorilor!
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 14:09   #20
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

penibil...
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 14:30   #21
Bagiu

Stock
 
Bagiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 6
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

si cand vreau sa fac un drum mai lung de vreo 500 km ? merem cu trenu...
Bagiu is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 15:21   #22
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

nashpa......daca nu se aude acolo un motor care urla nu imi place...daca o tinem tot asa la curse o sa fie ca la teatru, doar musca se mai aude.....sa intre si la noi etanolu asta k asta e salvarea dupa parerea mea
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 18:24   #23
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

daca ar scoate toate autobuzele din romania sau alte tari care polueaza cat 50 de masini poate o sa mai salvam cativa ani de poluare ... si oricum .. chiar nu se gaseste alt combustibil in afara de petrol si energie electrica ? ...
__________________
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 19:44   #24
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

foarte tare... sa perfectioneze si ei tehnologia asta si ar fi super!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-10-08, 01:39   #25
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

O idee mai mult decat laudabila. Asta cu High Voltage mi se pare o ineptie...da ma rog...parerile voastre. Ma intriga mai mult autonomia. Si laptopu meu zice ca are 3 ore autonomie, da pe modul economic. Pe high performance...si folosit la high performance mai mult de 1:30 nu duce...asa ca aia 250-300km sunt relativi...sau facuti cu 80km/h.(si asta pentru ce...pentru nu stiu cate sute de kg de acumulatori).

Oricum e un pas inainte. Imi plac motoarele cu ardere interna, dar nu le-as refuza nici pe cele electrice.

Last edited by smc07; 12-10-08 at 01:45.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-08, 15:13   #26
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

Bai oamenilor ,terminati cu autonomia ,exista tehnologii care ar permite unui automobil sa mearga mii de km fara realimentare (se raincarca in mers ,folosesc energia solara etc) doar ca NU SE PERMITE ASA CEVA CAT TIMP MAI EXISTA PETROL .

Ganditi-va cate industrii s-ar duce pe rapa daca ar disparea motoarele de azi (cate piese exista la un motor normal si cate la unul electric , la motoarele pe combustibil fosil sunt iarasi o gramada de piese consumabile ce nu ar avea nici un scop la cele electrice, interesati-va cati bani face o companie doar din piese...)
Sa nu mai vorbim de americani care ar ramane fara economie probabil daca nu s-ar mai folosii petrolul. (petrolul crud in dolari se vinde).
Daca faceti un calcul sa vedeti cati bani cheltuiti anual pt masina ati fi uimiti (combustibil, piese tot) apoi inmultiti cu cate vehicule exista doar intr-o tara ..si vedeti cam cati bani se duc aproape dejaba , unde? in buzunarul altora oricum .
Oare cum ar fi ca transporturile sa fie aproape fara costuri?
Ce sa mai zicem de taxele de poluare ,total aiurea, bani ce sunt folositi de guverne cum vor ,dar nici decum sa planteze pomi sau sa faca ceva impotriva poluari . In fine , si mie imi place sunetul de motor dar ma pot lipsi de el .
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 12-10-08, 16:42   #27
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

Ba mai mult lasand aceste probleme deoparte, voi nu realizati ce se poate face, din motoru electric....

Pai cu un sistem de tractiune pe fiecare roata, asistat de calculatoare, adunat cu acel cuplu imens care ill are motorul electric, acest porsche se poate transforma intr-un monstru pe 4 roti... care negociaza viraje, la viteze inumane...

Niciodata motoru cu ardere interna, nu va putea atinge aceste performante... si nu ma refer strict la liniute (cele mai celebre la noi in tara)
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-08, 23:45   #28
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

Masina electrica are cuplu maxim de la atingerea pedalei de acceleratie.

Era pe Discovery un repotraj cu o masina X1 Concept sau ceva de genu si a intrecut un Gallardo si apoi o masina de Nascar.

Pe de alta parte nu se compara sunetul, insa sunt de acord cu @AAAAK, deocamdata prea multa populatie lucreaza in industria auto pentru a se promova masina electrica.
strik3ru is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 18:24   #29
adidelavalcea_crazy

Stage 4
 
adidelavalcea_crazy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 191
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

aproape 2 tone -> 911si totusi are un demaraj destul de bun pt 2 tone.bv lor!
adidelavalcea_crazy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 21:11   #30
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Porsche 911 electric dezvoltat de RUF

subaru diesel, lamborgini diesel, PORSCHE electric. unde dracu se duce lumea asta. inteleg ce zicea AAAAAAK mai sus si are dreptate dar totusi ne-am obisnuit intr-un fel adica masini cu motoare pe benzina, motoare in interioru carora se intampla ceva, simti ca motorul ala traieste, are personalitatea lui, repari la el, te murdaresti!
ce vom face cand vor fi motoare electrice? ne vom conecta masinile la PC cu un cablu usb reinstalam softu masini si hop am rezolvat tot(am dat si eu un exemplu)
total aiurea, prea aiurea.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -