Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-08, 23:42   #46
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

80000 euro...o sa si cumpere jum d buc in rate cea ami ieftina versiune si o sa vedem multe....si te enervezi..mai bine era un motor 450 cai si unu 520 ...
__________________
.................................................. ........
b_gt is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 16:05   #47
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Poate ca si eu as vrea una, fie ea si V6, numai fiindca e ceva deosebit. Passat R36 si Mercedes-Benz E63 AMG arata aproape la fel ca si cel mai banal 1.9TDI sau E200

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 16:26   #48
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Naspa rau masina... Design urat ca dracu! Masina 100% comerciala... fuck!
Deja ca Porsche nu mai e ce a fost... Toti copii isi iau Boxster si Cayman pentru ca mama are Cayenne si tata Carrera S... (Ce familie bai! Astia merita respect, au Porschuri! La anul mai string iei 40 000 € sa isi cumpere un Roxster, wow!)
Adica sārācii de Fake Porscheuri care nu merita sigla care o au pe capota, singurele Porscheuri adevarate sunt 997 Turbo/GT2/GT3 RS/Targa 4S si Cayenne Turbo/GTS

Daca face Porsche o lumuzina, e OK, dar sa fie Porsche advarat, cu motor si design!
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 18:19   #49
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Quote:
Originally Posted by maserati-92 View Post
Naspa rau masina... Design urat ca dracu! Masina 100% comerciala... fuck!
Deja ca Porsche nu mai e ce a fost... Toti copii isi iau Boxster si Cayman pentru ca mama are Cayenne si tata Carrera S... (Ce familie bai! Astia merita respect, au Porschuri! La anul mai string iei 40 000 € sa isi cumpere un Roxster, wow!)
Adica sārācii de Fake Porscheuri care nu merita sigla care o au pe capota, singurele Porscheuri adevarate sunt 997 Turbo/GT2/GT3 RS/Targa 4S si Cayenne Turbo/GTS

Daca face Porsche o lumuzina, e OK, dar sa fie Porsche advarat, cu motor si design!
Te asigur ca Boxster ul e un Porsche 100%, pe cuvant de pionier .., ai condus vreunul pe un drum de munte? Sau pt tine performanta e sfertul de mila?
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 19:28   #50
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Nu zic ca Boxster nu e performant, dar nu e destul de performant ca sa fie Porsche... BMW 130i M Sport il face praf, S3 si R32 rivalizeaza si iei cu Boxster... Pei, aia e Porsche!?
E doar masina de copii frustratii ce au parinti cu bani...
Acum o saptamana era unu la Squadra Modena nu stia ce sa se faca, sa cumpere un Cayman nou sau un Maserati GranSport de 3 ani! Vezi unde a ajuns tineretu azi!
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 19:56   #51
the_fury

Stage 3
 
the_fury's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 153
Member of:
[VW]
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Quote:
Originally Posted by maserati-92 View Post
Nu zic ca Boxster nu e performant, dar nu e destul de performant ca sa fie Porsche... BMW 130i M Sport il face praf, S3 si R32 rivalizeaza si iei cu Boxster... Pei, aia e Porsche!?
E doar masina de copii frustratii ce au parinti cu bani...
Acum o saptamana era unu la Squadra Modena nu stia ce sa se faca, sa cumpere un Cayman nou sau un Maserati GranSport de 3 ani! Vezi unde a ajuns tineretu azi!
Boxter a fost conceput pt plimbari, croaziere, dar Porsche este cunoscut pentru stabilitate si control, nu neaparat pentru acceleratii si viteza maxima... Ai dreptate, cei din ziua de astazi (nu toti) isi iau masinile pentru renumele lor, marca, dar sunt ca niste haine pe care nu stii sa le porti...
__________________

some people like to smoke drugs..i'd rather smoke tires
the_fury is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 22:32   #52
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Quote:
Originally Posted by the_fury View Post
Boxter a fost conceput pt plimbari, croaziere, dar Porsche este cunoscut pentru stabilitate si control, nu neaparat pentru acceleratii si viteza maxima... Ai dreptate, cei din ziua de astazi (nu toti) isi iau masinile pentru renumele lor, marca, dar sunt ca niste haine pe care nu stii sa le porti...
Boxster ul , nu "Boxter" are unul din cele mai bune sasiuri din lume (asta include handling, stabilitate si control), iti trebuie masini cu mult mai scumpe sa depasesti performantele de care e capabil micutul asta. Cititi si o sa aflati. Daca vreti masina pt liniute NU va luati Boxster, va rog, chiar insist. Observ de la o vreme pe forumuri ca numai impresioneaza pe nimeni masini f bune de 200-300 CP, parca in Romania toti conduc cel putin Maserati/Ferrari/Lambo/Porsche , ultima data cand am verificat in Romania nivelul de trai era mult sub tarile dezvoltate, dar snobismul probabil e muuult peste ei. Ah, si te asigur ca nu sunt copil frustrat din parinti campioni (cu bani multi) . Am cumparat un Boxster pt CONDUS nu pt fite. De acord, in Ro sunt multi gen fotbalisti care nu au nici o treaba cu performanta, e doar o chestie de imagine, dar de ce crezi ca toate modelele de Boxster sunt cotate la 5 stele de EVO (logoul lor e "the thrill of driving", nu uita) ? Poate ar trebui sa incerci unul, o sa ai o surpriza placuta, mai ales cand poti achizitiona un roadster adevarat cu motor central la sub 15.000 E la second hand.
Dar facem prea mult offtopic, poate o sa deschid o discutie pt asta, eu astept sa iasa Panamera si dupa asta ma hotarasc daca imi place sau nu.
Condus placut!
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 22:47   #53
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Quote:
Originally Posted by the_fury View Post
Boxter a fost conceput pt plimbari, croaziere, dar Porsche este cunoscut pentru stabilitate si control, nu neaparat pentru acceleratii si viteza maxima... Ai dreptate, cei din ziua de astazi (nu toti) isi iau masinile pentru renumele lor, marca, dar sunt ca niste haine pe care nu stii sa le porti...
Boxster ul , nu "Boxter" are unul din cele mai bune sasiuri din lume (asta include handling, stabilitate si control), iti trebuie masini cu mult mai scumpe sa depasesti performantele de care e capabil micutul asta. Cititi si o sa aflati. Daca vreti masina pt liniute NU va luati Boxster, va rog, chiar insist. Observ de la o vreme pe forumuri ca numai impresioneaza pe nimeni masini f bune de 200-300 CP, parca in Romania toti conduc cel putin Maserati/Ferrari/Lambo/Porsche , ultima data cand am verificat in Romania nivelul de trai era mult sub tarile dezvoltate, dar snobismul probabil e muuult peste ei. Ah, si te asigur ca nu sunt copil frustrat din parinti campioni (cu bani multi) . Am cumparat un Boxster pt CONDUS nu pt fite. De acord, in Ro sunt multi gen fotbalisti care nu au nici o treaba cu performanta, e doar o chestie de imagine, dar de ce crezi ca toate modelele de Boxster sunt cotate la 5 stele de EVO (logo ul lor e "the thrill of driving", nu uita) ? Poate ar trebui sa incerci unul, o sa ai o surpriza placuta, mai ales cand poti achizitiona un roadster adevarat cu motor central la sub 15.000 E la second hand.
Dar facem prea mult offtopic, poate o sa deschid o discutie pt asta, eu astept sa iasa Panamera si dupa asta ma hotarasc daca imi place sau nu.
Condus placut!
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 00:33   #54
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Ca sa fie 15.000 EUR second-hand trebuie sa fie Boxster-ul (986) de 2.5/204 CP, care nu e din cale-afara de rapid, atat in linie dreapta cat si pe o sosea cu curbe mai "omenesti" nu face fata unui hot-hatchback mai serios, dar la costul pieselor iti aminteste ca e Porsche era unul negru prin Autovit, la 21000 negociabil, dar nici asta nu era 2.7 sau S, daca era ar fi avut un nou proprietar fericit

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 00:40   #55
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Ce are Boxster 986 ca sa merite luat in seama:
+ motor boxer. La aceeasi cilindree si putere, e preferabil un boxer atmosferic si turat fata de un motor in linie, supraalimentat sau nu. Cei care stiu cu ce se mananca nu mai au nevoie de lamuriri
+ motor central -> distributie perfecta a greutatii;
+ interior de lux. Intotdeauna interiorul unei masini gandita pentru clasele superioare va fi superior calitativ. De ce la majoritatea berlinelor Mercedes C si E contemporane interiorul nu arata cine stie ce? fiindca au fost gandite sa poata fi utilizate si la taxi sau de un proprietar mai neglijent

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 03:37   #56
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Ca sa fie 15.000 EUR second-hand trebuie sa fie Boxster-ul (986) de 2.5/204 CP, care nu e din cale-afara de rapid, atat in linie dreapta cat si pe o sosea cu curbe mai "omenesti" nu face fata unui hot-hatchback mai serios, dar la costul pieselor iti aminteste ca e Porsche era unul negru prin Autovit, la 21000 negociabil, dar nici asta nu era 2.7 sau S, daca era ar fi avut un nou proprietar fericit

~Nautilus
hai sa facem un test pe un traseu virajat, tu cu ce hothatch tare vrei tu, eu cu jucaria mea de 9 ani vechime, sa vedem care e mai rapida/sportiva/stabila etc. Ce zici? Am facut niste masuratori pe Mosport comparativ cu o Mazda Speed 3 si un GTI (cu acelasi sofer) si surpriza, surpriza...ghici care e mai rapid/eficient pe circuit. Poate ar trebui sa ne gadim si la altceva decat putere..daca vrei G-uri multe iti trebuie o masina sport serioasa gen Elise sau Carrera sau 360, nu hothatch uri, poate Evo sau STi, aia e alta poveste deja.
Sau sa vorbim de frane ? Cred ca nici 1% nu se vb pe forumul asta de frane, toti vor putere si cuplu. Sau crede lumea ca sunt un aspect minor fata de putere .. Sau de centrul de greutate? Sau de raspunsul in turatie al motorului, feedback ul directiei? Prea mult off topic, trebuie alta discutie separata..
Sanatate!
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 01:15   #57
sopo30

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 6
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Ce are Boxster 986 ca sa merite luat in seama:
+ motor boxer. La aceeasi cilindree si putere, e preferabil un boxer atmosferic si turat fata de un motor in linie, supraalimentat sau nu. Cei care stiu cu ce se mananca nu mai au nevoie de lamuriri
+ motor central -> distributie perfecta a greutatii;
+ interior de lux. Intotdeauna interiorul unei masini gandita pentru clasele superioare va fi superior calitativ. De ce la majoritatea berlinelor Mercedes C si E contemporane interiorul nu arata cine stie ce? fiindca au fost gandite sa poata fi utilizate si la taxi sau de un proprietar mai neglijent

~Nautilus
cred ca se vb mult fara rost despre panamera pt ca deocamdata nu stim sigur cum va arata dar din ceea ce avem putem spune eventual ca ne place sau nu. nu cred ca suntem noi in masura sa spunem ca cei de la porsche au luat o razna pt ca scot pe piata si altceva decat 2 usi.orice ar scoate inclusiv "dubite de marfa" putem fi siguri ca va respecta traditia porsche adica PERFORMANTE.si acum offtopic(SCUZE)si masinile din clasele mici au materiale de foarte buna calitate. ca la cele din clasele superioare luxul este ostentativ sunt de acord cu asta dar nu neaparat ca materialele sunt mai bune calitativ.interiorul nu arata cine stie ce la c si e?da mi voie sa cred ca esti subiectiv.sau ma rog motivezi asta prin faptul ca au fost gandite sa fie taxi.da mi voie sa iti spun ca aici gresesti.exista si seria 5 taxi nu numai e ul sau c ul in fine la aceste masini nu au fost gandit interiorul in eventualitatea ca vor fi cumparate de un tip neglijent sau ca vor fi taxi.daca tot veni vb mercedes face din start un anumit lot de e sau c pt taxi.daca introduci seria de caroserie a unui e in programul original mercedes pt piese de schimb iti va spune automat ca e taxi indiferent daca e de culoare galbena deoarece mercedes urile care au fost gandite pt taxi au multe piese supradimensionate de ex bucsi ,stendere pt cardan , suspensii etc. a si sa nu uit sunt foarte multe s uri ,seria 7 bentley , rolls care sunt taxiuri.iar ca incheiere daca cumparati porche egal cu cate usi 2,4,6 ,usa laterala culisanta etc fiti siguri ca o sa cumparati PERFORMANTA (aceasta este intradevar traditia porsche)
sopo30 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 00:19   #58
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

[movie]https://www.youtube.com/watch?v=HyiJ6j4Jcwo[/movie]

Ce sunet ciudat are...cand se aude ca un lambo (high-pitched adica) cand ca un muscle car (din spate mai ales)...parca ar fi doua masini diferite

Last edited by C63 AMG; 20-09-08 at 00:21.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 15:48   #59
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Default Re: Detalii despre Porsche Panamera

o sa fie plin bucurestiul de 3,6 l v6
b_gt is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -