Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-07, 18:12   #31
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

corect, cine se uita numai la 0-100, nu a inteles nimik, poate doar copii la jocurile de carti

dar totusi, un 0-200 spune foarte multe, asa poti compara o masina usoara cu puterea "slaba", gen lotus exige cu o masina foarte grea dar foarte puternica, gen maserati Gransport sau BMW M5,...
interesant ca masinile mentionate mai sus scot pe hockenheim cam aceleasi timpuri ~1:16 si lasa cu mult inapoi RS4 si RS6, lucru care se va intimpla si cu RS5

__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 18:23   #32
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by dan_m3 View Post
corect, cine se uita numai la 0-100, nu a inteles nimik, poate doar copii la jocurile de carti

dar totusi, un 0-200 spune foarte multe, asa poti compara o masina usoara cu puterea "slaba", gen lotus exige cu o masina foarte grea dar foarte puternica, gen maserati Gransport sau BMW M5,...
interesant ca masinile mentionate mai sus scot pe hockenheim cam aceleasi timpuri ~1:16 si lasa cu mult inapoi RS4 si RS6, lucru care se va intimpla si cu RS5

Da 0-200 ar fi poate un indicator mai bun pt performantele de acceleratie, dar totusi cred ca un tur de circuit spune cele mai multe despre performantele per total ale unei masini. Si nici atunci nu e 100%. Sunt foarte multe variabile.
Spunea cineva mai devreme ceva de Top Gear.
Genul de oameni care daca vad la Top Gear ceva, si sunt convinsi de J.C. ca o masine e buna sau proasta nu au ce cauta pe un forum auto

Oricum eu pana nu vad M3 vs. RS5 nu ma pronunt. Si oricum rs5 imi place mai mult ca design.

Last edited by ameer; 19-05-07 at 18:28.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 20:49   #33
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

lol, altul care vede numai bmw
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 22:25   #34
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Cool Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
lol, altul care vede numai bmw
asculta amg-ule, daca un bmw m3 csl bate un slr amg mclaren atit pe hockenheim, cit si pe nürburgring, cred ca ar cam trebui sa mai stai cuminte in banca ta,...

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 22:45   #35
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by dan_m3 View Post
asculta amg-ule, daca un bmw m3 csl bate un slr amg mclaren atit pe hockenheim, cit si pe nürburgring, cred ca ar cam trebui sa mai stai cuminte in banca ta,...

Timpii de pe Nurburgring:

SLR McLaren: 7:40.00
BMW M3 CSL: 7:50.00

Cel putin pentru mine, datele acestea sunt irelevante deoarece masinile au fost conduse de oameni diferiti, poate si in conditii diferite..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 06:18   #36
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Timpii de pe Nurburgring:

SLR McLaren: 7:40.00
BMW M3 CSL: 7:50.00

Cel putin pentru mine, datele acestea sunt irelevante deoarece masinile au fost conduse de oameni diferiti, poate si in conditii diferite..
Sunt de acord aici. Oricum si rs5 si m3 sunt niste masini foarte rapide si foarte frumoase.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 14:33   #37
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

eu spre deosebire de altii nu am zis ca bmw audi renault citroen sunt praf mercedes pawns blabla suferinte d-astea

oricum foarte bun exemplul cu un supercar si o masina derivata din motorsport, (ca si clk dtm de altfel) te poti lua de mana cu aia care zic ca o japoneza tunata la extrem e acelasi lucru ca un supercar , oricum esti un mare talent al acestui forum keep it up
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 16:06   #38
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Originally Posted by boy_wonder
Timpii de pe Nurburgring:

SLR McLaren: 7:40.00
BMW M3 CSL: 7:50.00

Cel putin pentru mine, datele acestea sunt irelevante deoarece masinile au fost conduse de oameni diferiti, poate si in conditii diferite..

...

ok, timpurile mele sint scoase de aceeasi persoana, seful de redactie de la sport auto:

SLR McLaren: 7:52.00
BMW M3 CSL: 7:50.00

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 17:25   #39
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
eu spre deosebire de altii nu am zis ca bmw audi renault citroen sunt praf mercedes pawns blabla suferinte d-astea

oricum foarte bun exemplul cu un supercar si o masina derivata din motorsport, (ca si clk dtm de altfel) te poti lua de mana cu aia care zic ca o japoneza tunata la extrem e acelasi lucru ca un supercar , oricum esti un mare talent al acestui forum keep it up
ameer is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 23:18   #40
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
audi a fost destul de darnic sa ofere "baza" un V8 biturbo...2 turbine care aduc un surplus de doar 30cp si mult cuplu...gen 335i...cat timp exista o baza biturbo, restul de sute de cai or sa vina de la sine
Nu cred ca e corect cum gandesti. Dupa cum spui tu RS4-B5 e mult mai tare decat RS4-B7 doar pentru faptul ca motorul de 2.7 biturbo (B5) are un potential mult mai mare de tuning decat motorul de 4.2 (B7).

Din cate am inteles RS5 este cu cel putin 100kg mai greu decat noul M3, din cauza acestui fapt tind sa cred ca M3 va fi mai bun.
Oricum isi vor gasi amandoua destui clienti, indiferent o sa fie mai tare.

P.S.: RS4 B5 e cel mai tare
__________________
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 21-05-07, 12:16   #41
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

n-ai cum sa compari...la rs4 b5 s-a vrut sa fie urcat din turbine (din cauza cilindreei mai mici...vezi allroad/a6 2.7t 250cp si S4 B5 265cp) spre deosebire de noul rs5...la vremea aia audi nu tinea cont asa mult de marketing ca acum...crezi ca era greu sa scoata mult mai multi cai din fabrica pe rs5 sa ingroape rs4? sau pe viitorul rs6? uita-te ce-a facut bmw...335ci o sa le afecteze f mult vanzarea de m3 ca e o masina relativ ieftina pentru ce poate + posibilitatea de upgrade foarte usoara...asa va fi si cu rs5 doar cu soft gandeste-te cam cati cp o sa castige...nu mai pun la socoteala kit-urile turbo care vor iesi...cat despre greutate rs4 actual e cu pana-n 100kg mai greu decat noul m3 deci nu cred ca rs5 va fi mai greu chiar mi se pare ca am vazut undeva rs5 o sa fie mai usor cu 30kg decat rs4 sau ceva la genu
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 01:02   #42
Silviu_Mpower

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 9
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Pei eu zic sa nu ne grabim cu afirmatiile pt ca inc anu stim c epoate noul M3 in realitate iar pana o s aapara RS5 mai este si oricum motorul lui M3 are 420 de cai aspirat iar cel de pe RS5 450 supraalimentat cu 2 turbine asa c anu vad unde sunt asa de tari Audi sa il bata la popo pe noul M3
Silviu_Mpower is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 05:04   #43
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

alt copil nfs-ist care n-a inteles nimic din ce-am scris noi
zGb is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 08:17   #44
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Astept lansarea sau macar niste date oficiale ! Atunci vom spune ce-i bine si ce nu !
wlady is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 09:45   #45
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Audi RS5 - un cosmar pt noul M3

Senzatia pe care ti-o da tractiunea spate nu poate fi redata de un 4WD!Chiar "daca" RS5-ul va fi un pic mai rapid la demaraj tot nu are sanse sa bata un M la toate capitolele pt. a fi mai bun.Audi-ului i-a lipsit intotdeauna ceva...probabil aura de masina sport,sunetul motorului,distributia maselor,directia precisa,etc.(atuu-rile Bmw-ului).Pana atunci asteptam sa apara RS5-ul si-om vedea,dar tot zic ca nu are sanse sa bata un M!...iar de-a lungul timpului toti au incercat sa bata M-ul,dar n-au reusit. Bafta!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -