Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-07, 22:31   #31
DaViD TL
Echipa de sprijin

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 850
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
Default Re: 2008 Pontiac G8

tipic americana aceasta masina, mau inpresionat f mult jentile si desgnul interior.per total este o masina reusita !!!
DaViD TL is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 22:38   #32
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: 2008 Pontiac G8

nu stiu de ce marcile americane copiaza esteticul european si invers. eu sunt derutat de toata treaba asta. o masina urata, spectaculoasa doar prin nume, istorie, nivel calitativ...dar, unde-i masina?
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 00:04   #33
alexerix

Stage 4
 
alexerix's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 191
Default Re: 2008 Pontiac G8

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
stiu exact ce motor are rx8 nu-ti fa griji, si faptul ca ea consuma ulei din cauza felului cum e facut motorul nu e problema mea. Nu e normal ca in 2008 sa mai existe masini care consuma ulei, punct. Eu unul, chiar daca imi place RX8 in ansamblu, din cauza motorului nu as cumpara asa ceva. E bine sa fi original dar cu cap.

Cat despre consumul de benzina, 10.8 consuma poate la 90km/h pe autostrada. Eu zic sa mai verifici ce zic propietarii, sunt cativa si aici + N forumuri dedicate rx-urile.

Asa ca aici nu-i vorba de gusturi, tu n-ai zis ca nu-ti place pontiacul ca nu-i pe gustu tau, ai zis altceva, recitesteti postul.
Oricum nu consuma cat un G8 si se misca destul de bine. Consumul de 10.8l/100km e consum mediu fara sa-i dai in cap. Sa-mi spui mie care din cei ce au RX-8 merg ca niste pensionari ca sa iasa 10.8? Eu am un prieten care are RX-8 si am si mers cu ea. Dak mergi prin oras si bagi piciorul in pedala se duce la 15l/100km. Dar eu zic ca merita kiar si cu consumul ala de ulei, consum care de fapt nu e kiar asa mare si pe care eu nu-l iau ca pe un impediment.
Eu zic sa lasam discutia asta care de fapt e inutila la thread-ul asta. Americanii au facut ink o masina dupa tiparul lor: mare, motor(ca de la asta au plecat discutiile) mare cu zgomot mult, cai putini si care la ei se vinde si la noi mai putin/deloc/nu se importa. Iar faptul ca mie imi place japoneza e problema mea cata benzina mananca si cat ulei.
__________________
Rx-8 Lover

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte si lumea ar fi oarba si stirba!!!
alexerix is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 01:37   #34
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 2008 Pontiac G8

cai superputini, 362 e un jaf....mult mai tare un pasat 1.6 -105 cp ceva, sau mazda6 2.3 GT(GT adica nu orice model) de 160 si W(rong)WD sau supercarul rx-8 cu 231.
231>362 in matematica berceniana

si de unde stii exact cat consuma un G8? Ai vazut ceva teste de consum sau?

PS: daca lu amicu ii ia 15 in oras la mers sportiv, inseamna ca are o masina minune avand in vedere ca in general posesorii de rx-8 se plang de 18-22l/100
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 14:11   #35
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: 2008 Pontiac G8

BMW 550i - 1735 kg - 4,84 m - 360 CP - 58.500 USD
Pontiac G8 - 1812 kg - 4,98 m -362 CP - 30-35.000 USD estimat (probabil 32.000 cat costa GTO)
BMW 750i - 1985 kg - 5,04 m -360 CP - 75.000 USD
Imi scapa cum G8 e asa greu comparativ cu concurenta (e vorba de un sedan de 5 metri !!!)
Iarasi,imi scapa de ce la pretul asta (sau la orice pret in general) v-ar deranja cat de mari sunt gaurile din blocul motor.Daca puneau un V8 DOHC ca BMW,cu curba de putere mai proasta,mai greu si care crestea pretul masinii cu 5000 USD era mai bine ?!

Pontiac G8 GT e un Holden Commodore SS cu insigne de Pontiac,design schimbat si volan pe stanga.
Race is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 14:52   #36
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 2008 Pontiac G8

practic la echipament similar, revine la exact jumate pretul fata de 550i. Dar oricum va consuma cam 35l/100 fata de cam 15l/100 pt 550 ca e americana, si in cateva zeci de mii de km cheltui tot la fel pe amandoua. Io asa zic si imi mentin parerea.

Last edited by pimp_lex; 13-02-07 at 14:55.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 23:04   #37
alexerix

Stage 4
 
alexerix's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 191
Default Re: 2008 Pontiac G8

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
cai superputini, 362 e un jaf....mult mai tare un pasat 1.6 -105 cp ceva, sau mazda6 2.3 GT(GT adica nu orice model) de 160 si W(rong)WD sau supercarul rx-8 cu 231.
231>362 in matematica berceniana

si de unde stii exact cat consuma un G8? Ai vazut ceva teste de consum sau?

PS: daca lu amicu ii ia 15 in oras la mers sportiv, inseamna ca are o masina minune avand in vedere ca in general posesorii de rx-8 se plang de 18-22l/100
De fapt care e problema ta? Ca am zis in primul post ca motorul american nu e asa de bun?
Pai nu e kiar asa bun. Mercedes face din V8 si 5.5litri 517CP => 517>362. Eu zic sa o lasam balta ca nu mai tine. Iti repet ceva poate chiar nu ai inteles: faptul ca mie imi place RX-8 care consuma 20l/100(yeah right!!! ) e problema mea.
Si inca ceva threadul asta nu priveste Mazda Rx-8 din cate stiu. Asa ca de unde si pana unde te-ai legat tu de japoneza? Are motor care zumzaie fain la 9500rpm? Problema ei. Nu iti palce? Problema ta. Si PUNCT.

P.S. Sorry again pentru off-topicul creat.

Last edited by alexerix; 13-02-07 at 23:06.
alexerix is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 17:06   #38
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 2008 Pontiac G8

omule, iara zic, reciteste-ti posturile, si ca sa nu-ti fie prea greu , uite aici "evolutia" ta marcanta pe threadul asta:

Quote:
Originally Posted by alexerix View Post
Arata bine masina dar se face de ras cu motorul. American motor rrroaaaarrrrrrr!!!
deci intai se face de ras cu motoarele de 6.0 si 362 cp sau 3.6 si 261 cp incepand de la 25 000$ US, adica cat o Mazda 6 2.3 de 160 cp (ca tot esti fan Mazda). Ce inseamna "rooaaar" ala nu stiu....ma rog, o fi ceva strigat bercenian

dupa care


Quote:
Originally Posted by alexerix View Post
Hai sa zicem ca nu se face kiar de ras, dar sa fim seriosi...Gandeste-te la ce scot germanii dintr-un V8 si fara sa aiba o cilindree de 6 litri ca sa ai consum moca de "doar" o cisterna la 100 de kilometri.
deci acum nu se mai face de ras dar ne vorbesti de cat scot germanii din V8. Pai hai sa vedem ce ofera germanii la 25 mii $ inainte sa vedem cat scot din V8. Pai de la Mercedes poti sa iei un B200 cu banii astia, care e compacta, FWD si un motor uimitor de 2.0 si 134 cp. Apoi, uitandu-ne la ce zici tu, cat scot germanii din V8, 550i are 360 cp din 0.5 l mai putin, WOW, incredibil, E550 are 380 cp, adica 18 mai mult cu 0.5l mai putin, din nou WOW, uimitor de mare diferenta, mai ales la pret dublu! Orice firma poate sa faca ceva "avansat" la preturi enorme.....invers insa e mai greu.
Si aici aberezi despre consum, cand masina nici nu s-a lansat. Ar trebui sa vezi poate ceva consumuri de la actualele V8-uri de pe Pontiac/Chevy s-ar putea sa fi putin socat.(si probabil vei zice ca se minte, evident)

Quote:
Originally Posted by alexerix View Post
Mie, sincer imi plac motoarele facute cu cap: daca tot e sa consume mult atunci sa merite frateeeeeee.
si in semnatura

" RX-8 Lover"

Adica ironia ironiilor ca iti plac motoarele cu cap dar si Rx-8 in acelasi timp, care are orice dar numai motor facut cu cap nu. Cand toata lumea face motoare otto desteptii de la mazda se incapataneaza sa tot bage wankeluri in RX-uri. Adica consum de benzina mult prea mare pt 231 cp, consum de ulei mare, pretentios la intretiner, piese scumpe etc. Ceva incredibil ce "cu cap " e facut motorul asta. Daca 3 oameni iti zic ca esti beat, pai te duci sa te culci. Daca sute de posesori se plang de consumuri enorme la masina asta si amicu tau pretinde ca el ca prin minune n-are, pai nu stiu dar e logic ce informatie o iei drept buna.

Quote:
Originally Posted by alexerix View Post
Oricum nu consuma cat un G8 si se misca destul de bine. Consumul de 10.8l/100km e consum mediu fara sa-i dai in cap. Sa-mi spui mie care din cei ce au RX-8 merg ca niste pensionari ca sa iasa 10.8? Eu am un prieten care are RX-8 si am si mers cu ea. Dak mergi prin oras si bagi piciorul in pedala se duce la 15l/100km. Dar eu zic ca merita kiar si cu consumul ala de ulei, consum care de fapt nu e kiar asa mare si pe care eu nu-l iau ca pe un impediment.
Eu zic sa lasam discutia asta care de fapt e inutila la thread-ul asta. Americanii au facut ink o masina dupa tiparul lor: mare, motor(ca de la asta au plecat discutiile) mare cu zgomot mult, cai putini si care la ei se vinde si la noi mai putin/deloc/nu se importa. Iar faptul ca mie imi place japoneza e problema mea cata benzina mananca si cat ulei.
aici continui despre consumul lui G8 pe care nu-l stii dar tu esti sigur de el. Esti probabil var cu mama Omida. Apoi, ca sa demonstrezi si mai tare cat de ipocrit esti, zici ca nu conteaza cat ulei si benzina mananca RX-8-ul....adica tocma ce criticai consumul (pe care nici nu-l stii inca) la o masina, si spui dupa ca pe tine nu te intereseaza consumul mare de benzina si ulei pt 231 cp pt ca iti place tie masina sau pt ca "se misca bine"...da, poti sa zici ca se misca bine acum 10 ani, acum insa high-14 sec pe 1/4 mile e ceva foarte banal, pana si SUV-uri compacte cum e RAV4 V6 care costa si la fel pe deasupra, sunt la fel de rapide in acceleratii ca supersportiva de la Mazda.....excelent
Zici ca are cai putini dar tie iti place o masina cu MULT mai putini cai, daca 362 sunt putini, la 231 e un fel de tricicleta dupa logica ta....ah, si da, zgomot mult....aici iarasi se vede ca esti ruda cu mama Omida pt ca ne poti spune cat zgomot face masina inainte sa apara! din nou....excelent

PS: MB are 517 cp cu supercharger, nu aspirat dar probabil ca la tine e aceeasi treaba.

Last edited by pimp_lex; 14-02-07 at 17:10.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -