Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-07, 21:07   #61
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Opel Corsa OPC

bine frate..las-o cum zici tu k vad k degeaba vorbesc..n-are rost sa ma mai cert cu tine pe subiectu asta
morro ,data viit knd nu iti convine ce zic eu , da-mi pm si vorbim acolo
ia link :http://www.rsportscars.com/eng/cars/...compressor.asp
nu postez ce scrie acolo, da in josul paginii si citeste de unde scrie : new performance flagship for corolla range..k vad ca tot nu vrei sa ma asculti
stiam k are vvti. si daca are, si daca nu are , nu aveau cum sa scoata atatia cai dintr-un motor de 1.8 .. cel de 1.6 vvti are 110 cai , iar ce de 1.8 192? adik doar 200 cmc in plus si au obtinut 82 de cai ,nu?
(scuze de offtopic) dar chiar am dreptate aici http://www.rsportscars.com/foto/10/c...p06_engine.jpg
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 05:25   #62
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Opel Corsa OPC

sebba, ce ai dat tu link acolo, era la o corolla, ultima editie... de 215/225cp... sau... ce legatura are corolla aia care are compresor cu cea stock, care are ... turbo?! Ma rog... E acelasi motor cu ala dupa Celica, cel despre care vorbim noi, ma rog, eu.. ca tu, nu stiu despre ce motor vorbesti... Cauta pe net 1.8 turbo Corolla sau ceva de genul si poate gasesti vreun proiect de tuning, ceva... Pana una alta.. mai documenteaza-te, pe bune! Nu stiu de ce pe 1.6 are 110cp... iar pe 1.8 192? Intreaba-i pe cei de la Toyota, din cate stiu motorul de 1.8 e facut in colaborare cu... Yamaha. Parca...
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 09:11   #63
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Opel Corsa OPC

frate, ce nu intelegi tu e ca vorbesti din presupuse sau din ambiguitati citite pe site-uri aiurea pe net ... domnul zyx de exemplu cunoaste destul de bine daca nu ma insel un (fost) proprietar de o masina cu acel motor
... off ... mai da si tu un search pe net ... mai informeaza-te ... cand 2 iti zic ca esti beat te duci si te culci
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 13:27   #64
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Opel Corsa OPC

mda..n-are rost sa mai comentez aici k nu ma inteleg cu voi de nici o culoare
las-o balta de treaba...n-ai inteles ce vroiam sa zic si de fiecare daca knd am explicat tot altceva ai inteles..
deci..gata..las-o balta k am facut destul offtopic.. acuma nu mai are rost sa ne certam pe topicu asta k vad k nu ajung nicaieri cu tine..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 15:05   #65
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Opel Corsa OPC

nu se cearta nimeni ... e foarte simplu ... tu ai dat exemplu un motor de la toyota cu compresor de 215 cai putere (unii zic 225) ... care se bazeaza pe motorul ASPIRAT de 192 de cai dezvoltat in colaborare cu Yamaha cod 2ZZ-GE (parca) ... si cred ca foarte foarte simplu poti afla ca e intr-adevar aspirat printr-un banal search pe google ... si ca sa iti dau inca un indiciu, uita-te ce cuplu dezvolta motorul respectiv

ps: VVT-i (Variable Valve Timing with Intelligence) - nici vorba de turbo

Last edited by Morro; 16-01-07 at 15:07.
Morro is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 06:46   #66
silviu_gsi

Stage 5
 
silviu_gsi's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 337
Member of:
[CSR]
Default Re: Opel Corsa OPC

M-am indragostit,o vreau acasa
silviu_gsi is offline   Reply With Quote
Old 11-04-07, 20:15   #67
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Opel Corsa OPC

Ahhh Corsa masina buna numai ca are o mica mare problema nu arata temperatura motorului numai atunci cand iti fierbe motorul se aprinde un beculet mic care daca nu esti atent nenorocesti rau de tot motorul..........dar OPC este tare daca cu un 1.2 80 de cai am fugarit un Golf 1.9TDI va dati seama ce faci cu un OPC??????Eu abia astept sa fac un TEST DRIVE cand o a+parea in Rom!!!!
foss is offline   Reply With Quote
Old 11-04-07, 20:20   #68
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Opel Corsa OPC

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
Care-i treaba cu presupusul Polo GT? Exista Polo GTI, care e varful gamei Polo asa cum OPC e varful gamei Corsa...
Da exista POLO GTI eu am vazut unul in Portugalia si are motor de 1.8 dar cam ata stiu de el!!!!L-am vazut intr-o parcare!!!!
foss is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 22:38   #69
t-balt

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 10
Default Re: Opel Corsa OPC

pret oficial....20.400 euro DDP....cica e o mica bomba pe roti...cel mai bun opc de pana acuma...la inceput...astra opc imi placea la nebunie da acuma am second thoughts...singurul lucru care cica ii mai trebuie un diferential fata
apropo in banii aia intra si scaunele recaro :X
t-balt is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 17:04   #70
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Opel Corsa OPC

Pai din cate stiu eu va exista decat o echipare..........si doar 2 culori........deci cred ca vin si ele adica scaunele.....
foss is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 18:29   #71
t-balt

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 10
Default Re: Opel Corsa OPC

singura echipare e OPC ca si la astra dar sunt optionale . vezi pe site la opel dai la preturi si dotari si ai acolo ce optionale poti sa ii pui. is cam putine din cate am vazut eu, dar e posibil sa mai modifice oferta http://www.opel.ro/site/showroom/corsa/price1.html
t-balt is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 17:28   #72
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Opel Corsa OPC

Nu-i de joaca cu OPC-urile astea. Sunt masini cu atitudine. Si cu fiecare generatie, sunt din ce in ce mai mute modele. Opel a trecut la lucruri cu adevarat serioase.
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 18:05   #73
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Corsa OPC

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Nu-i de joaca cu OPC-urile astea. Sunt masini cu atitudine. Si cu fiecare generatie, sunt din ce in ce mai mute modele. Opel a trecut la lucruri cu adevarat serioase.
mereu a fost asa, numai ca...din cand in cand au avut perioade moarte !

partea cea mai proasta la opel e ca este sub cupola Gm si ... "danseaza" cum canta "lautarul" !

fara GM cred ca erau mult mai avansati !? TIMPUL NE VA ARATA !
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -