Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-06, 12:15   #16
TDR TNY

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Quote:
Originally Posted by B 68 VLD View Post
TDR TNY, in conceptia ta cum ar fi trebuit sa arata ca sa exprime marca? Oare de ce nu-si pune nimeni dintre voi care ati post-at aici problema cu Ferrari si 4x4. Eu unul nu am mai auzit de vreun Ferrari 4x4, voi? Va dati cu parerea ca este asa, ca este pe dincolo. Imi place sa cred ca cei care isi cumpara un Ferrari si-l cumpara pt performanta si abea dupa aia pt un alt motiv.

MARANELLO, Italy — Ferrari is ready to break with tradition by adding a four-wheel-drive system for ***ure sports cars, according to reports.

The Italian company has filed patent drawings for a part-time 4x4 system, which could be used on front-engined models such as the 612 Scaglietti and the forthcoming V12-powered 600, as well as Maserati's Quattroporte and Coupé. The setup also combines all-wheel drive and a transaxle layout for the first time in a Ferrari.

A patent drawing published by Autocar magazine shows that the new system is very compact and is simpler than rival 4x4 systems based on a rear-drive layout. A constant velocity joint and an oil-bath clutch — the clutch transmits power to the front wheels — are encased on the end of the engine block.

The system will not be an Audi quattro-style, full-time 4x4; instead, it will function like a traction control system, using sensors and computers to transmit drive to the front wheels if the car starts to slide while cornering. In higher gears, the system is limited to 20-to-30-second bursts of 4x4 traction to stop overheating.

What this means to you: Don't worry — it's not a Ferrari SUV, though that might happen as well, according to rumors from Italy. This is a road-safety aid that will enhance Ferrari's legendary handling.

Sursa: edmunds
in conceptia mea ......4x4 nu inseamna ca au scuza pt designul asta oribil....arata hidos....eu am zis ca e o masina urata ...tu te-ai trezit vorbind de cu totul si cu totul alt subiect........e forum....nu e taraba in piatza!
TDR TNY is offline   Reply With Quote
Old 19-11-06, 12:47   #17
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Quote:
Originally Posted by B 68 VLD View Post
Oare de ce nu-si pune nimeni dintre voi care ati post-at aici problema cu Ferrari si 4x4. Eu unul nu am mai auzit de vreun Ferrari 4x4

--------------------------------------------------------------------

The system will not be an Audi quattro-style, full-time 4x4; instead, it will function like a traction control system, using sensors and computers to transmit drive to the front wheels if the car starts to slide while cornering. In higher gears, the system is limited to 20-to-30-second bursts of 4x4 traction to stop overheating.
Asta nici macar nu e 4x4 adevarat, e cam acelasi lucru cu un Haldex, care functioneaza numai cand una din punti pierde aderenta, in restul timpului cari 100kg de metal inutil dupa tine

Ei au un motiv pentru care il monteaza totusi. In ultima vreme a devenit destul de nasol pentru toti producatorii auto sa infrunte concurenta, si daca nu poti reduce costurile asa cum fac coreenii si chinezii, trebuie sa vinzi mai mult - si nu toti cei care au bani de Ferrari sunt experti in pilotajul de strada, multi isi iau unul ca sa faca impresie doar, asa incat trebuie sa le furnizezi o masina care nu face surprize neplacute. E mai convenabil si pentru asigurator o masina care nu e "naravasa"

Ferrari-urile ideale au fost 365GTB/4, 288GTO, Testarossa/512TR/512M, seria 355/360/430... nici unul limuzina cu 2 usi pentru plimbat seara prin oras

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 02:34   #18
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Quote:
Originally Posted by TDR TNY View Post
in conceptia mea ......4x4 nu inseamna ca au scuza pt designul asta oribil....arata hidos....eu am zis ca e o masina urata ...tu te-ai trezit vorbind de cu totul si cu totul alt subiect........e forum....nu e taraba in piatza!
Nu faci nici 2 bani. Eu spun ceva tu intelegi altceva. Ca sa pricepi si tu ti-am zis ca tu de exemplu pui accentu pe design cand aceste masini sunt niste vitrine tehnologice. Vrei design dute la Alfa Romeo si admira-le. Se face un topic dupa care discutiile sunt urmatoarele: uau, ce tare, super frumoasa, mi-as lua si eu una etc etc. Abtineti-va daca nu aveti nimik de spus.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 18:33   #19
subaru driver

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 9
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

mi se pare mie sau este primul ferrari cu tractiune intergrala? nici nu se pune problema...o masina cum si-ar dori fiecare
subaru driver is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 20:55   #20
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

ferrari mereu a facut mashini urate(cu unele exceptzii)...dar acum s-au intrecut pe ei inshishi. Cat despre 4x4...deh..rahat...japonezii ,koreenii shi europenii vand asha ceva de mult timp...falimentu ii manca pe ashtia cu cotetzu asta

parerea mea.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 15:33   #21
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Ferrari 4x4...ii mai trebuie un Diesel si gata !

Descrierea metodei de functionare de aici zice asa:exista al doilea ambreiaj,care e conectat INAINTE de cutia de viteze la motor si apoi la roti,in ambele cazuri cu rapoarte de transmisie FIXE.Ceea ce inseamna ca la o turatie oarecare rotile din fata se invart cu aceeasi viteza indiferent ca masina e in treapta 1 sau 6.Acest mod inteligent de a praji ambreiajul respectiv ar explica partea cu "the system is limited to 20-to-30-second bursts of 4x4 traction to stop overheating",insa ar fi totodata si cea mai proasta idee pentru un sistem de tractiune integrala care sa intre in productie.Bineinteles,exista oricand posibilitatea ca site-ul respectiv sa scrie tampenii care n-au nici o legatura cu ce va face Ferrari.
Race is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 15:53   #22
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Un ESP nu era mai eficient si mai putin costisitor?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 15:55   #23
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Poate era dar nu suna asa pompos ca un sistem 4x4.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 09:32   #24
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

Imi place ca voi criticati ferrari , dar nu va ganditi ca ei au ingineri si proiectanti care au studiat problema si puterea financiara necesara pt a baga in buzunar multe alte firme. N-aveti frica ca sau gandit ei deja la planul de viitor si nu datele tehnice spun totul. Este un ferrari totusi! Si nu poate fii comparat cu un amarat de bmw, honda sau stiu eu ce.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 23:41   #25
paulbijnitzaru

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 30
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

imi palce ferrari ... dar asta e ca pixu... adancitura aia ... si .. nici nu stiu cum sa explic ... dar esentialu` e ca ... nu`mi place
paulbijnitzaru is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 09:56   #26
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

poate arata mai bne in realitate, poate cand o sa ii faca nishte poze klumkea o sa va schimbati parerea. acum snt spiuon si poate sunt facunte din nishte unghiuri care nu o avantajeaza.
claudiu lucian is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 22:20   #27
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

deci arata destul de bine...in primu rand dak tinem cont k e un ferrari ...da totusi ferrari 4x4 poate copii nostri o sa conduca camioane ferrari..))) cine stie vom vedea
strik3ru is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 23:25   #28
Duruselu
Audi Driver

Stage 5
 
Duruselu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 416
Member of:
[AUDI]
[4Rally]
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

new wheels in da hood... un alt monstru scos de ferrari.. interesant.. 4x4....un tank pe 4 roti .. superb
Duruselu is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 13:28   #29
tocatoru

Stage 1
 
tocatoru's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 22
Default Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

parerea mea e ca Ferrari ramane si nimika din ce fac nu ii va duce la faliment,nu multzi pot avea un Ferrari egal cat de vechi in shimb un mertzan sau un bmw e cam plin asta spune tot
tocatoru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -