Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-11, 19:30   #1
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default tractiune fata-merita?

Salut,
De ceva timp ma tot gandesc sa imi achizitionez o masina pe care sa o modific.
Ceea ce imi doresc eu sa obtin este o masina puternica (in timp sper sa trec de 500 de cai) dar care sa fie si rapida pe viraje. Problema e ca majoritatea masinilor care imi plac au tractiune fata si, din cate stiu eu, asta e o problema serioasa in curbe (mai ales cand e vorba de o putere asa mare). Voi ce parere aveti?
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 19:45   #2
InSidE

Stage 4
 
InSidE's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 186
Default Re: tractiune fata-merita?

Nu-i indicat sa pui 500 cai pe o masina cu tractiune fata.Imagineaza-ti ca rotile alea tin directie si in acelasi timp ele iti asigura propulsia.Deci masina ta o sa iti subvireze ca naiba.Nu merita ,ii prea mare puterea.Cel mai bine e sa iti iei o masina cu tractiune spate.Sau poti sa iti iei una cu tractiune fata dar pana in 250 cai.Sper ca te-am ajutat.
InSidE is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 19:45   #3
ClioRs

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 99
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by eSeL View Post
Salut,
De ceva timp ma tot gandesc sa imi achizitionez o masina pe care sa o modific.
Ceea ce imi doresc eu sa obtin este o masina puternica (in timp sper sa trec de 500 de cai) dar care sa fie si rapida pe viraje. Problema e ca majoritatea masinilor care imi plac au tractiune fata si, din cate stiu eu, asta e o problema serioasa in curbe (mai ales cand e vorba de o putere asa mare). Voi ce parere aveti?
Need For Speed Shift 2 ai de toate acolo
ClioRs is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 19:51   #4
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by ClioRs View Post
Need For Speed Shift 2 ai de toate acolo
M-ai salvat, nu stiu ce ma faceam fara tine. Vezi ca mi se pare ca a mai aparut un nfs mai nou, ca vad ca te-ai plictisit si ai inceput sa intri pe forum.
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 19:52   #5
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by InSidE View Post
Nu-i indicat sa pui 500 cai pe o masina cu tractiune fata.Imagineaza-ti ca rotile alea tin directie si in acelasi timp ele iti asigura propulsia.Deci masina ta o sa iti subvireze ca naiba.Nu merita ,ii prea mare puterea.Cel mai bine e sa iti iei o masina cu tractiune spate.Sau poti sa iti iei una cu tractiune fata dar pana in 250 cai.Sper ca te-am ajutat.
Cam la asta m-am gandit si eu dar ceva serios cu tractiune spate sau integrala costa mult mai mult, asa ca speram sa ma insel. Merci
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 19:59   #6
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: tractiune fata-merita?

500 de cai pt tractiune fata este mult ! nu vei fi multumit.....nu va avea aderenta la plecarile in forta de pe loc plus ca va subvira in viraje....la o asemenea putere tractiunea integrala este sfanta !
__________________
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 20:29   #7
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by eSeL View Post
Salut,
De ceva timp ma tot gandesc sa imi achizitionez o masina pe care sa o modific.
Ceea ce imi doresc eu sa obtin este o masina puternica (in timp sper sa trec de 500 de cai) dar care sa fie si rapida pe viraje. Problema e ca majoritatea masinilor care imi plac au tractiune fata si, din cate stiu eu, asta e o problema serioasa in curbe (mai ales cand e vorba de o putere asa mare). Voi ce parere aveti?
Eu cred ca tu vrei o masina pentru Drag insa in acelasi timp vrei sa te distrezi cu ea si pe ceva serpentine....asa ceva cu tractiune fata nu se poate.

Daca vrei stict Drag poti merge si pe tractiune fata la puterea estimata de tine.Insa daca vrei neaparat distractie pe curbe iti recomand tractiune spate 100%.Ar mai fi integrala care te-ar ajuta enorm in ambele cazuri,insa aceasta presupune costuri destul de ridicate pentru a putea face fata solicitarilor.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:37   #8
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Eu cred ca tu vrei o masina pentru Drag insa in acelasi timp vrei sa te distrezi cu ea si pe ceva serpentine....asa ceva cu tractiune fata nu se poate.

Daca vrei stict Drag poti merge si pe tractiune fata la puterea estimata de tine.Insa daca vrei neaparat distractie pe curbe iti recomand tractiune spate 100%.Ar mai fi integrala care te-ar ajuta enorm in ambele cazuri,insa aceasta presupune costuri destul de ridicate pentru a putea face fata solicitarilor.
Vreau sa fiu competitiv si la "liniute" dar eu consider ca in general in drag conteaza cel mai mult masina, si nu soferul. Inca nu sunt un sofer asa bun, nici macar pt drag, dar pana imi construiesc eu masina la care visez am timp sa invat. Pana la urma tot farmecul e in curbe

De ce spui ca sunt costuri mari la tractiune integrala? (recunosc nu prea ma pricep)
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 11:06   #9
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by eSeL View Post
Vreau sa fiu competitiv si la "liniute" dar eu consider ca in general in drag conteaza cel mai mult masina, si nu soferul. Inca nu sunt un sofer asa bun, nici macar pt drag, dar pana imi construiesc eu masina la care visez am timp sa invat. Pana la urma tot farmecul e in curbe

De ce spui ca sunt costuri mari la tractiune integrala? (recunosc nu prea ma pricep)
Diferentiale + cardan care de la o anumita crestere de putere trebuie luate in calcul si ele.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 00:31   #10
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: tractiune fata-merita?

un 350-380 cp fata cu lsd+suspensii sport este mai mult decat ok!
law53 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 17:18   #11
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: tractiune fata-merita?

eu cred ca asta deja a devenit o nebunie.... ca masina cu tractiune fata nu se poate controla... la drag sau pe curbe. da, o tractiune spate sau 4x4 ar fi mult mai ok, pentru viraje, dar la fel de bine cu un blocant, cauciucuri bune, fara probleme la suspensie, se poate face treaba si cu tractiune fata.
iar la fel la drag. uitati-va la skoda octavia de 600 cp, tractiune fata care scoate 11,6/402m.
conteaza foarte mult si tacanitul de la volan...
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 19:49   #12
Bambo

Stage 2
 
Bambo's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 31
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
eu cred ca asta deja a devenit o nebunie.... ca masina cu tractiune fata nu se poate controla... la drag sau pe curbe. da, o tractiune spate sau 4x4 ar fi mult mai ok, pentru viraje, dar la fel de bine cu un blocant, cauciucuri bune, fara probleme la suspensie, se poate face treaba si cu tractiune fata.
iar la fel la drag. uitati-va la skoda octavia de 600 cp, tractiune fata care scoate 11,6/402m.
conteaza foarte mult si tacanitul de la volan...
OP-ul doreste o masina cu tractiune fata cu specific de drag racing dar cu conditia sa poata fi condusa competitiv si in curbe. La numarul de cai putere pe care doreste sa-i atinga in final, nu consider ca este posibil sa le aiba pe amandoua. O masina de drag racing cu tractiune pe fata va avea nevoie in principiu de cauciucuri mai late pe fata pentru aderenta sporita si o setare a suspensiei spate foarte rigida pentru a pastra cat mai mult din greutatea masinii pe puntea fata la plecare sa mareasca implicit tractiunea. Ce inseamna asta pentru curbe? Obtii o masina care va suferi de subvirare si de fishtailing, un comportament extrem de imprevizibil si periculos.

Sa presupunem ca detine capitalul necesar de a putea face modificari la geometria suspensiei si la cauciucurile folosite in functie de ce face. Nu exista niciun diferential, cauciuc sau artificiu mecanic/electronic pe piata care sa faca o masina cu tractiune pe fata de o astfel de putere competitiva pe "curbe", o mare parte din putere ar fi pur si simplu irosita.

Ca si ceilalti de mai sus, consider ca cea mai buna optiunea pentru ce vrea OP-ul este o masina cu tractiune pe spate sau integrala. El spune ca nu prea ii plac astfel de masini dar pana la urma trebuie sa aleaga: Vrea o masina competitiva si rapida sau una care sa-i placa? Desigur nu zice nimeni ca nu poate sa le aiba pe amandoua dar cazul de fata nu pare sa fie asa.
Bambo is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 21:36   #13
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: tractiune fata-merita?

Depinde pentru ce-ti trebuie masina logic , daca vrei derapari ia-ti un 320 , 318 ceva pe spate , un s class ceva .. daca vrei fiabilitate iti recomand un passat , golf a4 a6 etc..
s3vraj is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 21:41   #14
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by s3vraj View Post
Depinde pentru ce-ti trebuie masina logic , daca vrei derapari ia-ti un 320 , 318 ceva pe spate , un s class ceva .. daca vrei fiabilitate iti recomand un passat , golf a4 a6 etc..
prietene, iti facusi cont si incepusi sa bantui ?
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 14:53   #15
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: tractiune fata-merita?

Quote:
Originally Posted by s3vraj View Post
Ne cunoastem?
In afara faptului ca ce ai scris mai sus = 0, sau mai pe Romaneste, sunt numai balarii , mai esti si arogant. Eu zic sa iti vezi de treaba ta, si sa scrii doar daca ai ceva de spus...si daca ai ceva de spus, verifica-te mai intai .
Succes.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -