Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-10, 10:50   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Ca Mansory pregateste un pachet de tuning pentru Mercedes SLS AMG si Maserati GranTurismo nu mai reprezinta nici un secret pentru nimeni. Insa pana la aparitia celor doua noi creatii, tunerul german s-a ocupat intre timp de SUV-ul BMW X5 M. Poze in exclusivitate!



Desi detaliile lipsesc cu desavarsire la acest moment, fotografiile ne ofera o mica privire asupra modificarilor pe care le-a suferit SUV-ul bavarez de performanta. Pentru inceput, exteriorul a primit un body kit nu tocmai subtil, cu un design 100% caracteristic companiei germane. Partea frontala se remarca acum printr-un spoiler extrem de agresiv, cu prize uriase de aer si LED-uri integrate, imaginea sportiva fiind intregita de noua capota a motorului.



Iar asta e doar inceputul. In partea din spate, un nou spoiler si-a facut aparitia, din lista cu modificarile prezente aici nelipsind un nou difuzor, eleronul pentru portbagaj si noul sistem de evacuare cu ale sale tips-uri unice - patru la numar! Pachetul exterior este completat de extensiile pentru aripi si un nou set de praguri laterale, nota finala fiind data de jantele cu design in zece spite duble.



Cel mai probabil, imbunatatirile nu lipsesc nici de la interior sau din compartimentul motor. Deocamdata, insa, aceste detalii raman insa un mister.
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 01:53   #2
andrei.andrei

Stage 3
 
andrei.andrei's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 135
Member of:
[VW]
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

E superb.

Pielea aia maro da de inteles ca ar fi ceva foarte frumos la interior
andrei.andrei is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 12:34   #3
trasor

Stage 3
 
trasor's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 161
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Superb. Stiti vreo masina facuta de mansory care sa arate urat ?
trasor is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 14:27   #4
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Frumos , poate prea frumos !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 22:33   #5
Nosfer

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,148
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Astazi au prezentat oficial kit-ul lor de tuning pentru BMW X5 M. In afara de schimbarile in materie de styling care au fost mentionate deja, masina a primit o suspensie reglabila noua care o coboara cu pana la 40 mm, frane noi sport, evacuare noua sport cu 4 tevi de esapament, un upgrade la cip-ul motorului si alte imbunatatiri pe sub capota.

Dupa ce au fost facute toate upgrade-urile astea, puterea motorului a fost crescuta la 670 CP si un cuplu maxim de 950 NM. Rezultatul: acceleratie de la 0 la 100 km/h in doar 4.2 secunde si o viteza maxima de 300 km/h, incredibil pentru un SUV.

In interior masina a primit piele Alcantara, un nou volan sport si alte elemente din carbon si aluminiu.

Mai multe poze de la mine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 1.jpg
Views:	67
Size:	150.7 KB
ID:	1665803   Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 2.jpg
Views:	74
Size:	150.3 KB
ID:	1665804   Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 3.jpg
Views:	67
Size:	166.8 KB
ID:	1665805  

Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 4.jpg
Views:	71
Size:	154.3 KB
ID:	1665806   Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 5.jpg
Views:	73
Size:	148.1 KB
ID:	1665807   Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 6.jpg
Views:	71
Size:	165.7 KB
ID:	1665808  

Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 7.jpg
Views:	67
Size:	152.0 KB
ID:	1665809   Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 11.jpg
Views:	56
Size:	149.8 KB
ID:	1665810   Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 10.jpg
Views:	63
Size:	99.5 KB
ID:	1665811  

Click image for larger version

Name:	Mansory BMW X5 M 12.jpg
Views:	129
Size:	167.8 KB
ID:	1665812  
__________________
BMWERKE
Nosfer is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 15:35   #6
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Ce frumos arata interiorul, mai multe poze nu ai? Dar si kitul exterior arata binisor
Champion is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:26   #7
bmwowners

Stage 5
 
bmwowners's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 386
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Puteti corecta si pe site fiindca mansory este firma nemteasca nu elvetiana . Iar in ceea ce il priveste pe nosfer probabil lucreaza la mansory deoarce aceastia nu au precizat nimic cu privire la modul in care s-a ridicat puterea motorului!
bmwowners is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:35   #8
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

mie nu prea imi place bara fata....in rest foarte frumos
no limits design is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 00:04   #9
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Quote:
Originally Posted by bmwowners View Post
Puteti corecta si pe site fiindca mansory este firma nemteasca nu elvetiana . Iar in ceea ce il priveste pe nosfer probabil lucreaza la mansory deoarce aceastia nu au precizat nimic cu privire la modul in care s-a ridicat puterea motorului!
Vad ca te dai mare cunoscator, faci comenturi al caror numar tinde spre ∞, insa nici macar nu stii despre ce vorbesti. Nu am sa stau sa elaborez la ora asta o lista cu argumente care sa te convinga ca tunerul Mansory Elvetia poate fi numit tuner elvetian (), fiind mult prea tarziu pentru asa ceva. Dar, pe scurt, poti sa iei exemplul Ford si ai sa vezi cum sta treaba si cu Mansory. Asa cum Ford America nu are nici o treaba cu Ford Europa, la fel se intampla si cu Mansory Germania & Mansory Elvetia. Ambele companii au cartiere generale diferite, iar nici una dintre ele nu modifica acelasi model. In plus, Mansory Elvetia este de fapt fosta divizie de tuning a celor Rinspeed deci, in concluzie, vorbim despre o companie cat se poate de elvetiana.

Mai mult de atat, daca imi permiti, Mansory Elvetia nu este doar un centru autorizat al Mansory Germania, ci o companie de sine statatoare, stabilita in... exact, Elvetia.

Legat de cresterea de putere, se pare ca doar mie mi-a trimis Kourosh lista cu modificarile efectuate. Deh, am fost mai norocos . Asadar, asa cum am mai precizat, aceasta include ECU optimizat si sistem de evacuare complet, cu tot cu serpisori. Si nu trebuie sa lucrezi la Mansory pentru a cunoaste acest lucru, trebuie doar sa te straduiesti putin mai mult.

D'oh si am scris mai mult decat planuisem initial...

Last edited by boy_wonder; 23-09-10 at 00:09.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 01:01   #10
bmwowners

Stage 5
 
bmwowners's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 386
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Vad ca te dai mare cunoscator, faci comenturi al caror numar tinde spre ∞, insa nici macar nu stii despre ce vorbesti. Nu am sa stau sa elaborez la ora asta o lista cu argumente care sa te convinga ca tunerul Mansory Elvetia poate fi numit tuner elvetian (), fiind mult prea tarziu pentru asa ceva. Dar, pe scurt, poti sa iei exemplul Ford si ai sa vezi cum sta treaba si cu Mansory. Asa cum Ford America nu are nici o treaba cu Ford Europa, la fel se intampla si cu Mansory Germania & Mansory Elvetia. Ambele companii au cartiere generale diferite, iar nici una dintre ele nu modifica acelasi model. In plus, Mansory Elvetia este de fapt fosta divizie de tuning a celor Rinspeed deci, in concluzie, vorbim despre o companie cat se poate de elvetiana.

Mai mult de atat, daca imi permiti, Mansory Elvetia nu este doar un centru autorizat al Mansory Germania, ci o companie de sine statatoare, stabilita in... exact, Elvetia.

Legat de cresterea de putere, se pare ca doar mie mi-a trimis Kourosh lista cu modificarile efectuate. Deh, am fost mai norocos . Asadar, asa cum am mai precizat, aceasta include ECU optimizat si sistem de evacuare complet, cu tot cu serpisori. Si nu trebuie sa lucrezi la Mansory pentru a cunoaste acest lucru, trebuie doar sa te straduiesti putin mai mult.

D'oh si am scris mai mult decat planuisem initial...
Te pricepi la economie cum ma pricep eu la stomatologie. Daca tu spui ca doua entitati economice pot sa isi desfasoare activitatea sub acelas nume esti prost informat semn ca asta nu ai gasit-o pe net.

Daca arunci un ochi pe siteul mansory vei observa ca ai buton cu trimitere catre mansory elvetia fapt ce ar trebuii sa iti dea de gandit si sa iti dai seama care e firma mama.

Daca te uiti putini poti observa faptul ca in Elvetia se modifica masinile mai "low-cost" daca putem spune asa precum bmw, range rover si porsche in timp ce modelele ce i-au consacrat gen Rolls Royce, Bentley, Ferarri, Bugatti se fac in Germania.

In privinta modificarilor poate ai dreptate in comunicatul emis esential nu erau probabil le-ai gasit tu bravo tie nu ma contrazic pe ce nu stiu!

Bafta in continuare nu astept un raspuns multumesc!
bmwowners is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 16:04   #11
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Mansory Elvetia depinde de Mansory la fel cum depinde Dacia (constructor roman) de Renault-Nissan (grup franco-japonez).

Ce este Mansory Elvetia?
O filiala elevtiana a cartelului (in economie asta inseamna corporatie) nemtesc Mansory.
Mai precis, Rinspeed si-a vandut "programul de personalizare pentru Porsche" firmei Mansory, asta inseamna ca Rinspeed si-a cedat contra cost facilitatile in materie de personalizare pentru Porsche (ateliere, angajati, tehnici s.a.m.d.).
Mansory a marit raza de actiune a programului (nu mai personalizeaza doar Porsche, ci si alte marci, precum BMW). Probabil erau avantaje fiscale in Elvetia (ca sa nu mai vorbesc de ateliere si angajati care probabil nu s-ar fi mutat in Germania), fapt pentru care Mansory a integrat programul in filiala elvetiana.

Exista si Mansory Romania. Pentru moment nu este decat un dealer, insa daca vor, cei de la Mansory pot sa ceara filialei din Romania sa produca un kit de personalizare pentru Logan (de exemplu).

Lasand asta de o parte, de ce este asa de importanta discutia?
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 00:24   #12
Nosfer

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,148
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

Greu cu explicatiile astea ) Cert e ca ... fac treaba chiar buna de tot oamenii astia.
Nosfer is offline   Reply With Quote
Old 25-09-10, 17:28   #13
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

totusi cam fad... si spoilerul ala e mult prea ciudat
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 08:57   #14
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Mansory modifica noul BMW X5 M - EXCLUSIV!

mi se pare foarte, foarte scump x5m stock, ~130.000 euro, bani pe care nu ii merita deloc, chiar daca este un M.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -