Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-09, 23:45   #16
PepsY

Stage 3
 
PepsY's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 152
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Dupa ce am vazut toate post`urile...dupa aia am observat c pret are..nu ma asteptam sa fie mai mare de 200 d mii...e prea scumpa,intradevar,e dragutzica mashina,si e chiar destept facuta...e genu d masina care t strecori usor cu ea prin trafic,cu viteza..:d..
PepsY is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 23:49   #17
shu.lee

Stage 5
 
shu.lee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 574
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by G3orgyk08 View Post
Sincer la exterior nu arata a masina puterinca cum arata Viper sau alte masini americane...Si nici pretul nu ma incanta.
mda, nici pe mine nu ma incanta pretu', daca era pana in 300 de mii o luam

on: eu o vad chiar frumoasa, nu prea-mi plac chestiile alea care incadreaza aripile rotilor, oricum e frumoasa. totusi, mi-as lua oricand un gtr in locu ei

Last edited by shu.lee; 18-08-09 at 00:02.
shu.lee is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 10:34   #18
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Devon GTX - un supercar american

boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 12:27   #19
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Adevaratii pasionatzi nu stau sa dea reply-uri pe forumuri ci in masini de genul asta, la volan. Masina este f. performanta si iti garantez ca se va vinde ca painea calda. Daca nu ai citit mai mult despre masina, afla ca a rasturnat niste recorduri, care nu erau detinute de evo x si 911, ci de masini mult mai rapide!
lol t las p tine adevaratule sa dai reply intr-un devon (dar probabil nici poze de hi5 nu-ti permiti cu masina aia), cat despre record la laguna seca recordurile sunt:
20.08.2006 - ricardo zonta - 1.06.039
10.03.2007 - sebastien bourdais - 1.05.880
... si p locul 517 probabil si devon asta

Last edited by ovydioo; 18-08-09 at 12:31.
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 13:00   #20
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by ovydioo View Post
lol t las p tine adevaratule sa dai reply intr-un devon (dar probabil nici poze de hi5 nu-ti permiti cu masina aia), cat despre record la laguna seca recordurile sunt:
20.08.2006 - ricardo zonta - 1.06.039
10.03.2007 - sebastien bourdais - 1.05.880
... si p locul 517 probabil si devon asta
poate ne spui si noua cu ce masini au reusit recordurile alea?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 13:29   #21
Oghi

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
Default Re: Devon GTX - un supercar american

nu mi se pare un super car american. la cati litri are motorul si la cati cai putere are, mi se pare ca nu merita pretul de 500000 de dolari.daca ar face japonezii o masina de 8 litri garantez ca ar fi peste masina asta.
Oricum masinile americane au motoare mari cu performante mici, nu sunt deloc fiabile, dar la capitolul design stiu sa faca muscle cars.
Oghi is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 13:50   #22
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by Oghi View Post
nu mi se pare un super car american. la cati litri are motorul si la cati cai putere are, mi se pare ca nu merita pretul de 500000 de dolari.daca ar face japonezii o masina de 8 litri garantez ca ar fi peste masina asta.
Oricum masinile americane au motoare mari cu performante mici, nu sunt deloc fiabile, dar la capitolul design stiu sa faca muscle cars.
da un motor 8L V-tec daca se poate..s-au mai schimbat vremurile nu mai sunt aceleasi masinii cu motoare mari deloc fiabile au inceput si americanii sa se alinieze la noile standarde..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 13:56   #23
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
poate ne spui si noua cu ce masini au reusit recordurile alea?
F1 Toyota si o masina din Cart nu mai stiu exact ce a fost, dar inainte sa zici ''masina de F1'' uita-te la titlul filmuletului ''Record la Laguna Seca''. record la ce? la masinile americane care merg doar drept sau ce record??? explica-mi si mie ce inseamna best time per lap pe un circuit, asta se ia in calcul doar la anumite masini sau ce, nu se pune dc era de F1 si nu se pune dc era in 7 locuri si nu se pune dc era electrica s.a.m.d.?????
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 14:09   #24
Oghi

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
da un motor 8L V-tec daca se poate..s-au mai schimbat vremurile nu mai sunt aceleasi masinii cu motoare mari deloc fiabile au inceput si americanii sa se alinieze la noile standarde..
Zimi si mie te rog de ce masinile japoneze si cele europene nu au motoare de 8 litri si totusi construiesc supercars care dau clasa la masinile americane?
Oghi is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 14:24   #25
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by ovydioo View Post
F1 Toyota si o masina din Cart nu mai stiu exact ce a fost, dar inainte sa zici ''masina de F1'' uita-te la titlul filmuletului ''Record la Laguna Seca''. record la ce? la masinile americane care merg doar drept sau ce record??? explica-mi si mie ce inseamna best time per lap pe un circuit, asta se ia in calcul doar la anumite masini sau ce, nu se pune dc era de F1 si nu se pune dc era in 7 locuri si nu se pune dc era electrica s.a.m.d.?????
pai nu amesteca mere cu pere ..asa si la Nurburing o masina de GT de grupa C a scos 6.11 sau o masina de F1 a scos 5.55 dar aia nu are nici o legatura cu masinile de strada (Ferrari Nissan Lamborghini)

Quote:
Originally Posted by Oghi View Post
Zimi si mie te rog de ce masinile japoneze si cele europene nu au motoare de 8 litri si totusi construiesc supercars care dau clasa la masinile americane?
din cate stiu eu americani nu au nici un complex referitor la consumul de benzina poate si de aia nu au limitari la motoare lor plus drumurile drepte care se presteaza mai bine la genul lor de masini (pana la urma e vorba de 2 mentalitati diferite referitoare la cum trebuie sa arate si sa mearga o masina stilul american si cel european)... au si farmecul lor supercarurile americane sunt originale si mai au si "soundul"specific
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 14:36   #26
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Eu vreau sa vad un record la nurburgring ca acolo s-au testat mult mai multe masini. Multe europene in genul murcielago 670 sv sau 599 gtb hgte, carrera gt e.t.c nu au calcat nici o data pe circuitul ala... "pick someone your own size si price"...ca la 500.000$ e cu doar 2 sec mai rapid gt-r care e in categoria 80.000$ si doar 480cp...
__________________
VOTATI PLECAREA MARINARULUI
Soferi, in stanga volanului este o bagheta magica care cand o misti in sus sau in jos ne arata noua in ce directie vreti sa mergeti...si voi puteti fi vrajitori..inercati. SI NU MAI MERGETI CU FARURILE DE CEATA CAND NU E CEATA!!!

Last edited by p-george; 18-08-09 at 14:42.
p-george is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 15:05   #27
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
pai nu amesteca mere cu pere ..asa si la Nurburing o masina de GT de grupa C a scos 6.11 sau o masina de F1 a scos 5.55 dar aia nu are nici o legatura cu masinile de strada (Ferrari Nissan Lamborghini)



din cate stiu eu americani nu au nici un complex referitor la consumul de benzina poate si de aia nu au limitari la motoare lor plus drumurile drepte care se presteaza mai bine la genul lor de masini (pana la urma e vorba de 2 mentalitati diferite referitoare la cum trebuie sa arate si sa mearga o masina stilul american si cel european)... au si farmecul lor supercarurile americane sunt originale si mai au si "soundul"specific
in primul rand pe strazi sunt curbe si de ce sa dau 500.000 pe o masina care se sperie de ele??? cat despre sound care sound??? n-ai auzit un gt-r, slr, murcielago, ferrari fxx sau ccr??? vreau sa vad timpii la nurburgring, ala este etalon pt un supercar.
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 15:18   #28
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by Oghi View Post
nu mi se pare un super car american. la cati litri are motorul si la cati cai putere are, mi se pare ca nu merita pretul de 500000 de dolari.daca ar face japonezii o masina de 8 litri garantez ca ar fi peste masina asta.
Oricum masinile americane au motoare mari cu performante mici, nu sunt deloc fiabile, dar la capitolul design stiu sa faca muscle cars.
da ar face japonezii o masinaa...valeiii..ai face revizia din 15 in 15 mii de kilometri...are asa putini cai pt ca nu are jde mii de turbine...si fiabilitatea..nici nu se compara...muscle car-urile si acum mai merg inca si au 30-40 de ani...motorul mare aspirat e mult mai fiabil decat un motor mic fortat sa scoata cat mai multi cai...
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 15:43   #29
Oghi

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 8
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by Raresh_156 View Post
da ar face japonezii o masinaa...valeiii..ai face revizia din 15 in 15 mii de kilometri...are asa putini cai pt ca nu are jde mii de turbine...si fiabilitatea..nici nu se compara...muscle car-urile si acum mai merg inca si au 30-40 de ani...motorul mare aspirat e mult mai fiabil decat un motor mic fortat sa scoata cat mai multi cai...
wow acuma sincer nu stiu de unde ai scos asta. Daca te uiti in teste daca citesti de customer service si reliability ai sa vezi ca masinile japoneze sunt pe primele locuri.A si TOYOTA este locul 1 la world car manufacturer. Sunt de acord ca masinile aspirate sunt mai fiabile decat cele cu turbo, dar sa zici ca muscle cars urile sunt mai fiabile, nu ai nici un argument ca sa zici asta.
Oghi is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 16:06   #30
nitro_XII

Stage 3
 
nitro_XII's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 112
Member of:
[4Rally]
Default Re: Devon GTX - un supercar american

Quote:
Originally Posted by Oghi View Post
wow acuma sincer nu stiu de unde ai scos asta. Daca te uiti in teste daca citesti de customer service si reliability ai sa vezi ca masinile japoneze sunt pe primele locuri.A si TOYOTA este locul 1 la world car manufacturer. Sunt de acord ca masinile aspirate sunt mai fiabile decat cele cu turbo, dar sa zici ca muscle cars urile sunt mai fiabile, nu ai nici un argument ca sa zici asta.
off: sal. nu vreau sa ma bag asa ca musca dar Toyota ar fi cele mai fiabile dupa niste statistici eronate din ce am auzit eu. Adica fiecare dealer de toyota este obligat sa aiba un buget X de reparatii si pentru defectiuni minore si medii acestea se acopera din bugetul X, nemafiind raportate la "nava mama" din japonia. si astfel Toyota, statistic, are cele mai putine servisari..
Nu zic ca toyota nu e fiabila, nu ma intelegeti gresit ci ca poate nu e CEA mai fiabila.
__________________
<-----VANDUT
nitro_XII is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -