Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-09, 00:13   #16
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

Si problema generata de torque steer este ignorata ... din nou ... marketing din partea jms si un nume pompos pentru topic.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 00:24   #17
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

multi au masini f tari si doar putini merg la limita cu ele, iar daca vrei sa schimbi aceasta"problema" cred ca se poate remedia cu ajut. domnului doc.inginer golum!
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 13:09   #18
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Exclamation Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Si problema generata de torque steer este ignorata ... din nou ... marketing din partea jms si un nume pompos pentru topic.
asa face si un a4 2.0 T de doar 200 cp daca ii apesi acceleratia la maxim in viraj, dar una de ~290-300 cp!
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 13:40   #19
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

Nu are nici o treaba una cu alta (cu alte cuvinte sa ramanem la acest Opel si sa nu generalizam FWD), comportamentul rutier al OPC standard e cunoscut, degeaba se aplauda in stanga si in dreapta, Astra OPC - aceeasi belea ..... asadar, putere in plus, acelasi tren de rulare ... problema amplificata.

PS: ce am zis eu mai sus poti vedea si in linie dreapta cu un OPC (fie Vectra sau Astra), acceleaza-l si ia mana de pe volan, o sa vezi despre ceea ce vorbesc, legat de curbe .... vad ca stii despre ce e vorba - comportament subvirator accentuat.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 19:13   #20
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Question Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Nu are nici o treaba una cu alta (cu alte cuvinte sa ramanem la acest Opel si sa nu generalizam FWD), comportamentul rutier al OPC standard e cunoscut, degeaba se aplauda in stanga si in dreapta, Astra OPC - aceeasi belea ..... asadar, putere in plus, acelasi tren de rulare ... problema amplificata.

PS: ce am zis eu mai sus poti vedea si in linie dreapta cu un OPC (fie Vectra sau Astra), acceleaza-l si ia mana de pe volan, o sa vezi despre ceea ce vorbesc, legat de curbe .... vad ca stii despre ce e vorba - comportament subvirator accentuat.
fratele meu alb, daca tu ai curaj sa mergi pe strazile noastre fara sa ai mainiile
pe volan, cum face-ai cand erai mai mic pe bicicleta, toata stima inseamna ca esti curajos, nu iti e frica de moarte, ba chiar iti bati joc de ea, cand strazile astea de la noi nu sunt drepte, mai ex netede, nici macar pe schite nu sunt line!

pai orice masina de putere mare 200 cp in sus fwd, daca calci acceleratia la max in viraj, tot asa face, nu inteleg noutatea!?
__________________
S 600 tunat cu toporul= S 400,4 matic
maybach S62 tunat cu toporul=S 600
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 21:45   #21
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

Quote:
Originally Posted by ZAUBER View Post
fratele meu alb, daca tu ai curaj sa mergi pe strazile noastre fara sa ai mainiile
pe volan, cum face-ai cand erai mai mic pe bicicleta, toata stima inseamna ca esti curajos, nu iti e frica de moarte, ba chiar iti bati joc de ea, cand strazile astea de la noi nu sunt drepte, mai ex netede, nici macar pe schite nu sunt line!

pai orice masina de putere mare 200 cp in sus fwd, daca calci acceleratia la max in viraj, tot asa face, nu inteleg noutatea!?
Sa o luam in ordine ..... nu sunt "fratele" tau de nici o culoare ..... nu sunt Braveheart si nici Duncan McLeod ..... daca mi-ai fi citit cu PUTINA atentie postul ai fi facut niste remarci ....

Comportament in linie dreapta ..... si am zis
Quote:
acceleaza-l si ia mana de pe volan
, adica accelerare spre exemplu in treapta a2a pe o bucata de drum drept si vezi ce face volanul .... nu ai nevoie de o distanta mare pentru a trage concluziie.

Partea cu virajul e caracteristica oricarui FWD, cuplu si puterea amplificand acest fenomen si banuiesc ca ai realizat ca nimeni nu a zis sa incerci tu sau altcineva acest lucru .... e vorba de fizica si ceva mecanica la mijloc.

Prima parte a postului e un pamflet, sper sa fi prins gluma .... nu e nimic mai mult.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 19:15   #22
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Opel Vectra OPC tunat de JMS

Boringgggg.....
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -