Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-10, 15:07   #316
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Veyron, de fapt e de apreciat ca si asa e rapida pe circuit, cu tot cu 2 tone si confort, fara sa ai impresia ca masina se dezintegreaza la 350 km/h si fara sa ai probleme de fiabilitate dupa ce ii dai talpa 5 minute.
.
Ce inseamna pentru tine fiabilitate?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:21   #317
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Pentru mine sau pentru sctuorag ?

Fiabilitate = consum mic, confort, vizibilitate, dotari, etc.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:31   #318
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cam cat de greu este sa iti dai seama ca Veyron nu a fost facuta sa fie ultra rapida pe circuit ? 1-2-3 secunde ? Daca vroiau asta, sigur le iesea, nu o umpleau de atata tehnologie si lux, faceau inca un cazan rapid pe circuit si cam atat dar e plina lumea de ele. E ca si cum ai compara Logan cu Enzo la carat de 5 persoane + bagaje la mare si te plangi ca Enzo e praf la capitolul asta. Cui ii pasa ? La fel si cu Veyron, de fapt e de apreciat ca si asa e rapida pe circuit, cu tot cu 2 tone si confort, fara sa ai impresia ca masina se dezintegreaza la 350 km/h si fara sa ai probleme de fiabilitate dupa ce ii dai talpa 5 minute.

F430 Scuderia este special facut pentru circuit, o varianta hardcore la F430, cu toate astea are acelasi timp cu Veyron. Plus ca sunt circuite de viteza (indianapolis, monza) unde 1000cp se simt, nu e ringul "miezu", mai sunt si altele.

PS - la top gear, dupa 1-2 ture de circuit deja bucati din interiorul ZR1-lui incepeau sa zboare prin masina .
Performantele pe circuit reflecta partial si performantele stradale.N-a zis nimeni ca Veyron e track car , ar fi total aberant/penibil.
Legat de F430 Scuderia , daca ar fi facut SPECIAL pentru circuit atunci nu ar fi load legal.Ca se apropie mai mult de un track car , aia e altceva...
Nu-mi veni cu Logan vs Enzo la carat , n-are nicio legatura cu ce am zis eu , te afunzi doar in glume proaste.
Nu se vrea rapida pe circuit ? Bun , dar hai ca e rapida pe aeroport cu cheia speciala.

PS : Hai ca parca nu prea ii bagai in seama pe cei de la Top Gear cateva posturi mai sus.A , sau stai...o dam in subiectivism ?
__________________


Oxide is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 16:21   #319
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Eu ma intreb ce fel de oameni detin Veyron si ce fel de oameni au F1?
Ce inseamna placerea de a conduce in esenta? Sa pilotezi o masina plina de sisteme electronice sau una pura, fara niciun ajutor, cu o cutie de viteze manuala. Sa mai spun ca are si volan pe mijloc si un loc in plus fata de orice alt supercar?
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 16:24   #320
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
Eu ma intreb ce fel de oameni detin Veyron si ce fel de oameni au F1?
Ce inseamna placerea de a conduce in esenta? Sa pilotezi o masina plina de sisteme electronice sau una pura, fara niciun ajutor, cu o cutie de viteze manuala. Sa mai spun ca are si volan pe mijloc si un loc in plus fata de orice alt supercar?
intr-adevar F1 e pur sportiv, dar parerea mea e ca aceeasi oameni care detin F1 detin si Veyron. Sunt foarte putini oameni (cred ca doar fostii piloti de formula, rally etc) , care detin un F1 doar pt ca e pur sportiv.
Ideea e ca Veyron nu se adreseaza sportivitatii pure...veyron a fost doar un exercitiu din care a iesit un fel de dragster cu lux si fiabilitate, si asa va ramane!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 16:51   #321
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
intr-adevar F1 e pur sportiv, dar parerea mea e ca aceeasi oameni care detin F1 detin si Veyron. Sunt foarte putini oameni (cred ca doar fostii piloti de formula, rally etc) , care detin un F1 doar pt ca e pur sportiv.
Ideea e ca Veyron nu se adreseaza sportivitatii pure...veyron a fost doar un exercitiu din care a iesit un fel de dragster cu lux si fiabilitate, si asa va ramane!
Tocmai din aceasta cauza poate nici nu ar trebui comparate, pt ca F1 va ramane intotdeauna o masina de referinta in lumea supercarurilor(cuvant vazut din perspectiva manevrabilitatii, design-ului, performantelor, dar si a senzatiei pe care ti-o ofera masina).
Veyron, in viziunea mea, e o masina facuta sa doboare recorduri de viteza si acceleratie stand pe fotoliu, dar nu sunt sigur ca va ramane in memoria impatimitilor in acelasi mod in care o face F1.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 17:16   #322
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
Tocmai din aceasta cauza poate nici nu ar trebui comparate, pt ca F1 va ramane intotdeauna o masina de referinta in lumea supercarurilor(cuvant vazut din perspectiva manevrabilitatii, design-ului, performantelor, dar si a senzatiei pe care ti-o ofera masina).
Veyron, in viziunea mea, e o masina facuta sa doboare recorduri de viteza si acceleratie stand pe fotoliu, dar nu sunt sigur ca va ramane in memoria impatimitilor in acelasi mod in care o face F1.
https://www.youtube.com/watch?v=OFLQA...os=V5gjM0nSG3k

Last edited by adrian78bmw; 17-06-10 at 17:24.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 17:20   #323
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Pentru unii da ! https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post3447907



@ oxide - ai interpretat gresit, eu nu bag in seama top gear cand vine vorba de fapte concrete, asta nu e genul de emisiune pentru asa ceva, este emisiune de tip entertaining, de amuzament, o privesc din punctul asta de vedere si imi place dar atata tot, nu sa tragi concluzii exacte din ce spun aia, ar fi hilar. La ei parca Porsche GT2 era mai rapid decat Carrera GT deci cand vine vorba de cifre exacte mai au scapari dar nici nu se vor o emisiune "precisa", mai mult circ dar e funny cateodata.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 17:51   #324
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pentru unii da ! https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post3447907



@ oxide - ai interpretat gresit, eu nu bag in seama top gear cand vine vorba de fapte concrete, asta nu e genul de emisiune pentru asa ceva, este emisiune de tip entertaining, de amuzament, o privesc din punctul asta de vedere si imi place dar atata tot, nu sa tragi concluzii exacte din ce spun aia, ar fi hilar. La ei parca Porsche GT2 era mai rapid decat Carrera GT deci cand vine vorba de cifre exacte mai au scapari dar nici nu se vor o emisiune "precisa", mai mult circ dar e funny cateodata.
pai oricum topgear numai emisiune precisa nu e ! Top gear e de fun iar Fifth gear e de precizie. De-aia nu place nimanui fifth gear, pt ca sunt prea seriosi si pun cartile pe masa. Care mai e scopul sa ma uit la emisiune, daca ce spun ei, pot regasi pe internet prin date tehnice !
In niciun caz nu ar trebui sa luam referinta emisiuni de genul , cand discutam de o masina sau alta, pt ca mai intervine si marketing-ul la mijloc, iar firmele platesc bani grei ca masinile lor sa fie laudate in emisiuni
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 23:54   #325
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Chiar si in filmul tau "original", pleaca mai bine ca la top gear.
Cum ai stabilit ca pleaca mai bine ? Sau poate vrei sa spui ca ti s-a parut tie ca pleaca mai bine

Quote:
Cat despre testul lor, daca era pe bune, Veyron masacra F1-le dar nu au vrut asta fiindca nu era entertaining.
Aha, si eu trebuie sa te cred pe tine, sau pe seful Mclaren ?

Quote:
Ron Dennis, seful de la McLaren, s-a dezlantuit contra Bugatti Veyron, cea mai scumpa si puternica masina de strada din lume. El a dezvaluit, de asemenea, si culisele emisiunii Top Gear, episodul cursei dintre Veyron si McLaren F1, despre care sustine ca a fost aranjat.

Declaratiile lui Ron Dennis, in care spune ca nu a gasit nici un singur aspect la Veyron care sa il faca sa se simta bine, au aparut in publicatia 'Arabian Business'.

Dennis a subliniat ca masina este urata si greu manevrabila: "Stiu ca trebuie sa taie masina ca sa scoata motorul afara. Nu este normal sa faci o asemenea configuratie a motorului. Este un gunoi total si urata ca un porc".

Cuvintele lui Ron Dennis vin in contextul in care McLaren a lansat noua sa masina de strada supersport, iar comparatia dintre modelul anterior (Mclaren F1) si Veyron a fost facuta partinitor de cei de la emisiunea Top Gear difuzata de BBC.

"McLarenul a depasit Veyronul de atatea ori la acele filmari, incat echipa era disperata, pentru ca trebuia sa castige Bugattiul. Am repetat cursa de zece ori, pana a reusit sa treaca Veyronul in fata. Avea probleme la ambreiaj si ramanea in spate".
http://www.onlinesport.ro/stiri/moto...ca-un-porc.htm
Deci cata vreme aia de la Top Gear nu-l contrazic, deduc ca ceea ce spune el acolo e adevarat !

Quote:
Chiar si pe 402m, Veyron are ~ 1 secunda in MINUS. La viteza aia (200+ km/h) ghici cati metri inseamna...dar nu, batman, batman.
Asa si ? nu ma intereseaza cat are veyron pe hartie, cata vreme in realitate s-a dovedit altceva.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Se vede clar cum in filmul de la topgear, eleronul veyronului a stat ridicat toata cursa + ca nu s-a folosit LC . N-are rost.
pai era INCORECT sa se foloseasca LC cata vreme mclarenul nu dispune de asa ceva.
ala era cheating toata ziua. Si nu mai manca rahat cu eleronul, ca nu a stat ridicat toata cursa ! Ia da tu la minutul 4:07, si ia vezi la ce minut a inceput cursa

https://www.youtube.com/watch?v=RXqSedWSu2k

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
Da` ce s-a ajuns C63 asta. Acum ii contrazice si pe cei de la Top Gear.
Nu-i contrazic, ideea e ca ei au reluat testul de mai multe ori pana cand veyronul a reusit sa plece cum trebuie, ceea ce inseamna ca IN CONDITII NORMALE mclaren iesea invingator. Vezi ce zice Ron Dennis mai sus !

Last edited by C63 AMG; 18-06-10 at 00:15.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 00:06   #326
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

cum adica sa il crezi pe chief-ul de la McLaren..pai normal ca e interesul lui sa spuna ca masina lui a fost mai tare. Chiar asa naiv esti?
A si inca un lucru, eu cred mai degraba ca au repetat testul de 10 ori pt ca F1 nu putea sa plece dupa loc , pt ca pierdea imediat in fata Veyronului, din cauza ca nu are TC si facea wheelspin nonstop .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 00:19   #327
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cum adica sa il crezi pe chief-ul de la McLaren..pai normal ca e interesul lui sa spuna ca masina lui a fost mai tare. Chiar asa naiv esti?
A si inca un lucru, eu cred mai degraba ca au repetat testul de 10 ori pt ca F1 nu putea sa plece dupa loc , pt ca pierdea imediat in fata Veyronului, din cauza ca nu are TC si facea wheelspin nonstop .
Nu avea nici un interes sa spuna o MINCIUNA care sa poata fi demontata atat de usor.
Si ghici ce ? Nimeni de la top gear nu a indraznit sa-l contrazica pana acum (mai ales ca era vorba de reputatia lor la mijloc, pentru ca Ron Dennis i-a acuzat in mod clar ca au "aranjat" testul respectiv astfel incat sa castige VW-ul). Ceea ce inseamna ca nu a mintit. Si naiv esti tu sa crezi ca ala si-ar risca reputatia aiurea in tramvai, mintind cu nerusinare, da' in fine, tu poti sa sustii aberatia aia in continuare

http://forums.finalgear.com/automoti...ibility-43430/

Last edited by C63 AMG; 18-06-10 at 00:32.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 00:49   #328
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

@ C63 - deci datele de pe hartie la Veyron sunt false ?

Cat despre LC, este ABERANT sa spui ca nu era corect sa il foloseasca. Face parte din tehnologia masinii, sa scoti tot din ea, ce e asa incorect ? Nu ai fi vrut sa scoata si 2 turbine si eventual sa tina si putin frana calcata, ca sa fie echilibrat ? LOL, asta da perla.

Cum vrei tu sa atinga masina performantele ei normale daca ciobanii nu pleaca cu LC (ca sa nu ii dea fum din start) si nu folosesc cheia speciala care face masina mai aerodinamica ? Pentru ce le trebuie apasare aerodinamica in linie dreapta ? Cu toate astea tu zici ca testul a fost aranjat pentru VW, clar !

Cat despre eu vs ala, mai de graba ma crezi pe mine ca nu masina mea a participat acolo deci nu am de ce sa fiu asa subiectiv ca nenea ala.

PS - in conditii normale masina era mai aerodinamica si nu mergea cu eleronul ridicat deci in conditii normale F1-le pe 1 mila era cam la 400m distanta =).

In orice caz, multi au pus botul la filmul ala, multi nu dar macar unora dupa ce le explici si le dai pe tava, le intra si in cap si realizeaza ce panarama de film e ala dar la altii se pare ca nu merge.

Last edited by _anaconda_; 18-06-10 at 00:56.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 01:07   #329
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Daca _anaconda_ era subiectul discutiei , imi cer scuze.
Daca nu , imi sustin in continuare postul.



Daca e 'mai mult gandita' nu inseamna neaparat ca e si mai bine gandita , fapt pentru care si-o de la masini mai putin puternice fara double-engine quad-turbo pe Nurburgring.

Ia exemple ( Bugatti Veyron - 7:40 ) :

Ferrari F430 Scuderia - 7:39
Nissan GT-R - 7:26
Porsche 911 Turbo - 7:38
Porsche 911 GT2 - 7:32
Porsche Carrera GT - 7:29
Chevrolet Corvette C6 ZR1 - 7:26.4


Si astea sunt masini care nu depasesc 620CP ( ZR1 avand atat , fiind cea mai puternica ).Vezi , poate-ti schimbi parerea.
Nu o sa imi schimb parerea...Pentru mine tot veyronul este apogeul in capitolul masini,si indiferent ce se va spune asa va fi...Si nu spun numai eu asta..
Cat despre timpii de mai sus,postati de tine,cred ca trebuie sa tii cont de faptul ca bugatti are o greutate mult mai mare decat cele 6 masini mentionate de tine,dar si confort in plus fata de ele...deci este un timp foarte bun,parerea
mea.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 01:14   #330
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
Tocmai din aceasta cauza poate nici nu ar trebui comparate, pt ca F1 va ramane intotdeauna o masina de referinta in lumea supercarurilor(cuvant vazut din perspectiva manevrabilitatii, design-ului, performantelor, dar si a senzatiei pe care ti-o ofera masina).
Veyron, in viziunea mea, e o masina facuta sa doboare recorduri de viteza si acceleratie stand pe fotoliu, dar nu sunt sigur ca va ramane in memoria impatimitilor in acelasi mod in care o face F1.
Daca Veyronul era facut doar pentru a dobori recorduri,arata ca si SSC Aero Ultimate parca...porcaria aia de masin,facuta doar ca doboare Veyronul.Si nu e asa...au dovedit doar ca pot face o masina rapida...Bun...dar veyron are,pe langa cei 407 km/h si lux...ceea ce nu multe supercaruri si hypercaruri au.
du0n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -