Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-10, 20:43   #301
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
A circulat cineva cu viteza aia. Se numeste James May (aka Captain Slow) daca ai auzit. A mers pe o pista de testare a VW (pe care mai mult ca sigur o poti inchiria cand ai o masina de 1 milion de euro).
Ma refeream pe drumurile publice ! Faptul ca a atins ala 400 km/h pe nu stiu ce circuit inchiriat special pentru emisiune ma lasa rece. ca asa pot sa-mi cumpar si eu un dragster si sa merg cu 500 la ora pe pista de aeroport. Si ghici ce ? Ies mai ieftin decat daca mi-as cumpara un veyron

Quote:
Eu nu te pot contrazice. Dar cei de la Top Gear pot. Nu degeaba au desemnat`o masina deceniului... Si sa nu imi amintesti aici de strategii de marketing, pt ca ar fi cea mai penibila replica. Veyron e o masina buna, ar cam fi timpul sa recunosti asta.
In baza caror criterii au desemnat-o masina deceniului ? In baza criteriului ca e grea ca un porc si e batuta pe circuit de masini care costa de 10 ori mai putin ? Sau in baza criteriului ca abia a reusit sa bata in linie dreapta o masina veche de 20 de ani, cu motor aspirat, cu 4 cilindri mai putin, si asta dupa ce au incercat testul respectiv de vreo 10 ori pana cand balena a luat startul cum trebuie ? LOL.

Nu mai spun ca, chiar si asa, Mclarenul a stat in frunte mai mult de jumatate din cursa, si abia pe la 280 km/h a fost ajuns din urma de VW-ul dual-engine quad-turbo Normal ca daca ii pui n-spe motoare si o intaresti ca lumea poti sa faci si cea mai obeza balena sa atinga viteze colosale. Dar nu asta e ideea atunci cand vrei sa construiesti un hipercar ! Ideea e sa faci masina cat mai rapida dar in acelasi timp cat mai usoara si cat mai manevrabila cu putinta, nu sa-i pui ditamai motorul si ditamai turbina, si gata, e cea mai buna masina din lume ! Ceea ce apropo, VW e la ani lumina de a realiza !

Last edited by C63 AMG; 16-06-10 at 21:03.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 21:01   #302
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Eu ti-am explicat ceva in legatura cu cursa aia, nu ai reusit sa pricepi ? Ai ramas la aceeasi conceptie total falsa ? Daca da, e grav. Daca nu, esti constient ca in mod normal Veyron-ul spulbera F1 in linie dreapta. Are cam 8 secunde in minus pana la 300 km/h...8. Asta daca pleci cum trebuie cu ea, cu launch control si cu un sofer potent, nu sa pleci prost intentionat ca sa se mentina distractia in emisiune. Ce amuzament era daca la jumatea cursei deja Veyron era singura in cadru ? Tu chiar nu realizezi ca aia a fost o gluma de cursa ? Eu ti-am mai spus ca tu chiar nu reusesti sa intelegi ce e cu Veyron asa ca nu are rost sa te apuci sa o critici. E plina lumea de cazane usoare, rapide pe circuit si cam atat, nu era nevoie de inca unul. De aia a fost indesat cu tehnologie si lux, sa fie super rapida dar si confortabila, fiabila, civilizata. Asta e cu adevarat capodopera.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 16-06-10 at 21:06.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 21:07   #303
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Eu ti-am explicat ceva in legatura cu cursa aia, nu ai reusit sa pricepi ? Ai ramas la aceeasi conceptie total falsa ? Daca da, e grav.
Nu tin minte ce mi-ai explicat. Tin minte doar ca mi-ai prezentat un filmulet TRUCAT care arata cum veyronul prinde suta la ora in maxim o secunda cu plecare de pe loc

Quote:
Daca nu, esti constient ca in mod normal Veyron-ul spulbera F1 in linie dreapta.
La viteza maxima sau la ce ? Ca altfel vad ca pana la 280 Mclaren e in fata.

Quote:
Cine a dat definitia asta la hypercar ? Tu ? Serios ?
Nu, au dat-o in schimb baietii de la mclaren, ferrari, pagani, porsche, care si-au construit hipercarurile dupa principiul enuntat de mine; ce sa le faci, niste aiuriti, ar trebui sa ia lectii de la VW

Last edited by C63 AMG; 16-06-10 at 21:09.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 21:08   #304
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Deci filmul ala e trucat ?

Filmul de la top gear e facut pe bune ? Pana la 280 F1 e in fata ? HAhahaha, serios acum, ai fost maxim !

PS - pana la 200 km/h F1 deja are cam 3 secunde in spate iar la 300 sunt peste 8, iti dai seama ce aproape e de Veyron.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 21:19   #305
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Deci filmul ala e trucat ?
Omule, ti-am ARATAT ca e trucat, sau tu chiar n-ai observat ca filmul pus de tine era dat pe fast-forward ? Ia vezi aici:

https://forum.4tuning.ro/18-masini-mo...ml#post3423588

Quote:
Filmul de la top gear e facut pe bune ? Pana la 280 F1 e in fata ? HAhahaha, serios acum, ai fost maxim !
Pai eu ce ziceam ? Nu e pe bune, pentru ca au facut in asa fel incat sa castige vw-ul ! Adica au repetat testul de 10 ori, pentru ca balena se impotmolea si ramanea in urma de fiecare data (din motive de tractiune integrala, turbo-lag, greutate dubla, etc). Asta daca Ron Dennis nu cumva manca cacat desigur, ceea ce nu prea cred...adica, n-am vazut ca spusele lui sa fi fost infirmate de echipa top gear!

Last edited by C63 AMG; 16-06-10 at 21:23.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 21:23   #306
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Chiar si in filmul tau "original", pleaca mai bine ca la top gear. Cat despre testul lor, daca era pe bune, Veyron masacra F1-le dar nu au vrut asta fiindca nu era entertaining. Oricum nu iti mai explic fiindca subiectul veyron te depaseste total, no offence .

Chiar si pe 402m, Veyron are ~ 1 secunda in MINUS. La viteza aia (200+ km/h) ghici cati metri inseamna...dar nu, batman, batman.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 21:32   #307
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Lasa-l anaconda! Ca n-ai cu cine! Omu e imbuibat cu prostie crasa ! Matematica ta bate logica lui .
Se vede clar cum in filmul de la topgear, eleronul veyronului a stat ridicat toata cursa + ca nu s-a folosit LC . N-are rost.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 23:47   #308
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Da` ce s-a ajuns C63 asta. Acum ii contrazice si pe cei de la Top Gear. Mai bine ai lasa topicul asta, care oricum nu e dedicat Veyronului si ai pleca cu dragsterul tau la piata. (daca poti)
__________________
Cee`d
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 00:19   #309
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
anaconda! Ce 21-22 de ani..ca nu are nici 18 din cate imi aduc aminte! Oricum nu vad rostul sa critici un supercar, atata timp cat tu ( ca persoana ) nici 50.000 km nu ai facut cu masina personala !
Anyway, nu mi se pare impresionant ca veyronul prinde 407 cat mi se pare impresionant ce acceleratie are pana la 300/h. Parca asta conteaza mai mult, acceleratia 0-300 .
Nu stiam cine lipseste din discutie.
Stai rau cu memoria atunci...
Legat de km parcursi cu masina personala , ia vezi , poate nu ma cunosti.
Categoric conteaza mai mult decat viteza maxima , dar conteaza si mai mult cum si-o ia pe Nurburgring sau oricare alt traseu de la masini MULT mai ieftine care au mai putini cai si care sunt mai bine gandite in jurul a carora nu s-a facut atata tam-tam aiurea.Dar na , au vrut marketing si renume , l-au primit...
__________________


Oxide is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 00:56   #310
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Te-ai simţit...
Nu vorbea despre tine.
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 12:24   #311
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Nu stiam cine lipseste din discutie.
Stai rau cu memoria atunci...
Legat de km parcursi cu masina personala , ia vezi , poate nu ma cunosti.
Categoric conteaza mai mult decat viteza maxima , dar conteaza si mai mult cum si-o ia pe Nurburgring sau oricare alt traseu de la masini MULT mai ieftine care au mai putini cai si care sunt mai bine gandite in jurul a carora nu s-a facut atata tam-tam aiurea.Dar na , au vrut marketing si renume , l-au primit...
Mai bine gandite?Hmm..din cate stiu eu a durat cativa ani pana sa iasa pe piata veyronul..Si nu cred ca a durat atat pentru ca nu le veneau piesele
Cat despre C63..ramai la conceptia ta despre Veyron..pana o sa vezi ca nu e asa..si ca F1 nu mai este superioara..
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 12:53   #312
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
Te-ai simţit...
Nu vorbea despre tine.
Daca _anaconda_ era subiectul discutiei , imi cer scuze.
Daca nu , imi sustin in continuare postul.

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Mai bine gandite?Hmm..din cate stiu eu a durat cativa ani pana sa iasa pe piata veyronul..Si nu cred ca a durat atat pentru ca nu le veneau piesele
Cat despre C63..ramai la conceptia ta despre Veyron..pana o sa vezi ca nu e asa..si ca F1 nu mai este superioara..
Daca e 'mai mult gandita' nu inseamna neaparat ca e si mai bine gandita , fapt pentru care si-o de la masini mai putin puternice fara double-engine quad-turbo pe Nurburgring.

Ia exemple ( Bugatti Veyron - 7:40 ) :

Ferrari F430 Scuderia - 7:39
Nissan GT-R - 7:26
Porsche 911 Turbo - 7:38
Porsche 911 GT2 - 7:32
Porsche Carrera GT - 7:29
Chevrolet Corvette C6 ZR1 - 7:26.4


Si astea sunt masini care nu depasesc 620CP ( ZR1 avand atat , fiind cea mai puternica ).Vezi , poate-ti schimbi parerea.

Last edited by Oxide; 17-06-10 at 13:10.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 13:00   #313
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Daca _anaconda_ era subiectul discutiei , imi cer scuze.
Daca nu , imi sustin in continuare postul.



Daca e 'mai mult gandita' nu inseamna neaparat ca e si mai bine gandita.
In cazul de fata...DA.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 13:04   #314
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by skoda boy View Post
Care o fi oare senzatia la 400 km/h ?
Eu m-as gandi numai ca daca gresesc .. deja pot sa imi fac planuri pentru urmatoarea viata )
spiner is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 15:59   #315
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Daca _anaconda_ era subiectul discutiei , imi cer scuze.
Daca nu , imi sustin in continuare postul.



Daca e 'mai mult gandita' nu inseamna neaparat ca e si mai bine gandita , fapt pentru care si-o de la masini mai putin puternice fara double-engine quad-turbo pe Nurburgring.

Ia exemple ( Bugatti Veyron - 7:40 ) :

Ferrari F430 Scuderia - 7:39
Nissan GT-R - 7:26
Porsche 911 Turbo - 7:38
Porsche 911 GT2 - 7:32
Porsche Carrera GT - 7:29
Chevrolet Corvette C6 ZR1 - 7:26.4


Si astea sunt masini care nu depasesc 620CP ( ZR1 avand atat , fiind cea mai puternica ).Vezi , poate-ti schimbi parerea.
Cam cat de greu este sa iti dai seama ca Veyron nu a fost facuta sa fie ultra rapida pe circuit ? 1-2-3 secunde ? Daca vroiau asta, sigur le iesea, nu o umpleau de atata tehnologie si lux, faceau inca un cazan rapid pe circuit si cam atat dar e plina lumea de ele. E ca si cum ai compara Logan cu Enzo la carat de 5 persoane + bagaje la mare si te plangi ca Enzo e praf la capitolul asta. Cui ii pasa ? La fel si cu Veyron, de fapt e de apreciat ca si asa e rapida pe circuit, cu tot cu 2 tone si confort, fara sa ai impresia ca masina se dezintegreaza la 350 km/h si fara sa ai probleme de fiabilitate dupa ce ii dai talpa 5 minute.

F430 Scuderia este special facut pentru circuit, o varianta hardcore la F430, cu toate astea are acelasi timp cu Veyron. Plus ca sunt circuite de viteza (indianapolis, monza) unde 1000cp se simt, nu e ringul "miezu", mai sunt si altele.

PS - la top gear, dupa 1-2 ture de circuit deja bucati din interiorul ZR1-lui incepeau sa zboare prin masina .

Last edited by _anaconda_; 17-06-10 at 16:01.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -