Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-09, 09:49   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Clienţii Porsche care doresc ceva mai "hard" pot opta pentru 911 GT2 sau GT3 RS, pasionaţii de Viper au modelul ACR… însă ce se întâmplă cu posesorii de ZR1 care vor ceva mai extrem? Răspunsul ni-l dau americanii de la Hennessey: Z700.


Noul model, ce va fi fabricat în doar 24 de exemplare, va beneficia de o serie de îmbunătăţiri ce urcă puterea motorului V8 supercharged de la 638 la 705 cai putere. În plus, supercarul american a fost pus la dietă şi vine cu un nou kit aerodinamic, scaune şi jante pe 19 inci din fibră de carbon. Ca performanţe, specificăm acceleraţia de la 0 la 60 mph (96 km/h) în 2.9 secunde, acceleraţia de la 0 la 100 mph (160 km/h) în 6.4 secunde şi sfertul de milă în 10.6 secunde.

Noul Hennessey Z700 va costa 207.150 dolari, în preţ fiind inclusă şi maşina “donatoare”, Corvette ZR1.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	zr1_front.jpg
Views:	668
Size:	623.2 KB
ID:	999057   Click image for larger version

Name:	zr1_rear.jpg
Views:	510
Size:	523.7 KB
ID:	999058  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 09:57   #2
glevidj

Stage 5
 
glevidj's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 314
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

e de vis
glevidj is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 10:03   #3
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

adjectivul extrem nu suporta grad de comparatie domnu redactor, ce pana corbului

extrem inseamna, implicit, mai intr-un fel decat orice altceva
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 10:05   #4
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

frumoasa
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 10:30   #5
AlexAstra

Stage 2
 
AlexAstra's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 40
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

masina donatoare???))
AlexAstra is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 10:50   #6
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

totusi acceleratia aia e cam greu de scos..astept un test in rest parca stiam ca americani lucra mai ieftin..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 10:54   #7
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

wow superba masina ! dar si pretul e pe masura
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 10:59   #8
free1_4ever

Stage 3
 
free1_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 79
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

de parca ZR1 nu e destul de extrem
free1_4ever is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 11:54   #9
molady11

Stage 5
 
molady11's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 481
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Performanta,ieftina si de proasta calitate ,asa cred eu. La pretul alta nu cred sa fie calitate cum au Nemtoaicele.
molady11 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 13:09   #10
Le.Yoko

Stage 3
 
Le.Yoko's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Member of:
[Opel]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

au pus niste carbon,un cip,jenti si gata a urcat pretu cu cateva zeci de mii ...
Le.Yoko is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 17:21   #11
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

cam scumpa totusi
OFF TOPIC: extrem nu are grad de comparatie
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 21:00   #12
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Quote:
Originally Posted by 3S-FE View Post
adjectivul extrem nu suporta grad de comparatie domnu redactor, ce pana corbului

extrem inseamna, implicit, mai intr-un fel decat orice altceva
Daca e sa vezi contextul...se refera la extrem in sensul de radical ca si constructie, proprietati, e loc de mai mult oricand, nu de extrem ca si cum ar fi zis ca ceva este asezat intr-o pozitie extrema. E ca in politica, atunci cand unii sunt mai extremisti decat altii, sunt pozitionati in zona de extrema dreapta, insa nu sunt la fel de extremisti. E posibil sa ca o masina sa fie extrema iar alta si mai extrema, e un fel de categorie de masini, cum sunt masini sportive asa sunt si masini extreme, mai mult sau mai putin sportive/extreme. Chiar daca nu are grad in mod normal, in functie de context e mai flexibil cuvantul...se putea evita totusi, multi nu sunt de acord cu folosirea gradelor de comparatie indiferent de context, dar limba corecta se formeaza din greseli repetate.

Si cand zici masini extreme, cum mai sunt ele fiecare in parte "mai intr-un (alt) fel decat orice altceva"? Nu le bagi in aceeasi categorie deja? Ele una fata de alta cum sunt? Daca sunt extreme toate.

ON: As prefera un 911 Gemballa de 850 cai sau chiar si 650 in orice moment. A zis cineva ca e scumpa...scumpa pe naiba, un Gemballa pe 911 Turbo e 350 mii euro la 650 cai, si nu apuci...trebuie sa dai vreo 400-450 sa apuci sa faci comanda...ca e coada la aia la usa...
__________________
ROCK HARD RIDE FREE

Last edited by slayersland; 07-07-09 at 21:06.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 11:36   #13
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Adjective fara grade de comparatie

-adjectivele care la origine sunt vechi comparative sau superlative (inferior, superior, major, minor, oportun, posterior,ulterior,extrem, maxim, minim,suprem)

-adjectivele are exprima insusiri ale caror sens nu poate fi modificat prin comparatie (asemenea, complet, desavarsit, deplin,intreg,mort,unic,ultim,oral)

-adjective din domeniul stiintei (adipoasa,hidrofila,acvatic,energetica)




Acestea sunt regulile. Asadar...

"Chiar daca nu are grad in mod normal"

Ba tocmai ca are, de aia nu suporta prepozitia "mai", cuvantul extrem, prin semantica sa, implica un grad de comparatie superior, motiv pentru care e un nonsens sa te apuci sa-i mai pui o prepozitie cu grad comparativ.

in functie de context e mai flexibil cuvantul...

Ei, vezi tu, asta e problema, nu este flexibil cuvantul, el are o semantica bine definita si se supune unor reguli gramaticale, daca fiecare zice ca tine o sa ajungem peste 50 de ani sa nu ne mai intelegem intre noi.

E posibil sa ca o masina sa fie extrema iar alta si mai extrema

Sa-mi dai tu un exemplu concret in care un ziarist a scris despre o masina ca e mai extrema decat alta si atunci am sa te cred.

e un fel de categorie de masini

Serios, exista un organism de reglementare care listeaza oficial "categoria de masini extreme" ?.

multi nu sunt de acord cu folosirea gradelor de comparatie, indiferent de context

Ba sa stii ca multi sunt de acord, in general toti absolventii de studii in domeniu, profesorii care activeaza in domeniu si membrii Academie Romane
care au pus la punct regulile ce guverneaza folosirea gradelor de comparatie sunt de acord.

dar limba corecta se formeaza din greseli repetate

m-ai doborat cu afirmatia asta, sper din tot sufletul ca te-ai exprimat gresit si nu crezi la modul serios ca poti invata sa vorbesti corect limba romana repetand greseli gramaticale si de exprimare
__________________
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 12:12   #14
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Nu ai inteles nimic din ce am scris... iti raspund doar pe sarite asa, ca sunt obosit...

Folosirea gresita a unui cuvant in mod repetat de catre un numar mare de oameni devine folosire corecta dupa un timp de obicei pentru ca lingvistii cedeaza si legifereaza greseala...aici vorbim de cuvinte transformate, forme de plural, de ex. remarca avea pluralul remarce pana de curand...acum e admisa varianta remarci, plus multe alte permisiuni de genul...din cauza oamenilor care folosesc intr-un anumit fel...Marea parte a lingvistilor nu sunt de acord cu deciziile Academiei Romane. Daca o sa studiezi lucrari ale unor lingvisti o sa vezi cate chestii sunt permise de catre majoritatea...si nu o sa gasesti in doom, doom e ambiguu si simplist.

Nu suporta "mai" pentru ca are grad de comparatie? Nu suporta "mai" pentru ca NU are grad de comparatie, cele care suporta prepozitii AU grad de comparatie, celelalte nu, deci invers fata de cum crezi tu, cu toate ca te-ai exprimat aiurea, stiu ca nu asta ai vrut sa zici...ci faptul ca este un fel de superlativ (relativ mai degraba) fara prepozitie (nu de superioritate, ca aici intervine comparatia, adica "mai" ala cu care nu esti de acord). De ex. daca zici "pozitie extrema" (pe un teren de fotbal de ex), nu e egal cu "mai spre stanga" (superioritate) ci foarte, sau cel mai spre stanga (superlativ relativ sau absolut). Faptul ca poate fi folosit in locul unui adjectiv cu grad superlativ cu tot cu prepozitia aferenta nu il face cu grad de comparatie, ca pe acela, ci fara grad, asta fiind diferenta dintre ele.

Deci NU are grad de comparatie. L-ai corectat sa nu foloseasca gradul de comparatie iar apoi ai zis ca are grad de comparatie....

Iar daca privesti cuvantul in sensul pe care l-am zis eu ii poti acorda un grad, nu e indicat, ca suna naspa...insa totusi, cand o masina e extrema...inca nu e complet extrema (uite ca am folosit si eu grad) ci extrema fata de alta...pentru ca sunt si mai extreme decat ea (iar am folosit grad, inevitabil, sorry) Extrem ca si conceptie nu mi se pare ca mai e fara grad ca extrem ca si pozitie de ex. pentru ca pot exista comparatii, pe teren e o singura pozitie extrema stanga, la masini...sunt multe masini ce pot fi numite extreme, iar intre ele se poate face comparatie, pe baza caracterului de extrem...

ON: Nu-mi place nici cum arata Porsche ftw

Last edited by slayersland; 08-07-09 at 12:20.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 12:15   #15
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Hennessey Z700 – Pentru cei care vor un ZR1 mai extrem

Quote:
Originally Posted by molady11 View Post
Performanta,ieftina si de proasta calitate ,asa cred eu. La pretul alta nu cred sa fie calitate cum au Nemtoaicele.
ai dreptate!...din pacate mam asteptam la mai mult
david_makaidj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -