Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-09, 15:21   #1
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Un Norvegian amator de tuning si-a modificat un Pontiac Firebird TransAm din 1986:

0-100 km/h: 2,23 sek,
0-200 km/h: 5,55 sek
0-300 km/h: 12,22 sek.

Vmax atinsa = 407.134 km/h pe drumul public.

cine īntelege norvegiana sau are posibilitati de traducere, iata AICI pagina cu toate datele.

AICI e un video, īncepe ca la tara dar ar trebui vazut. Masina īn actiune, motorul, cum lucra la ea, cum o testeaza pe stand si ce SOUND MORTAL poate sa scoata cīnd īi da talpa. E bestiala pur si simplu.

Masina accelerata pe stand, trebuie LEGATA sa nu sara de pe role cīnd īi da talpa !

AICI video-ul cu īnregistrarea recordului Trans Am, Eurparekord 407.134 km/h

A se da clic pe Play la fiecare video !

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:56.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 15:32   #2
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Power to the people!!! A realizat un om ce nu pot uzine...pur si simplu prea misto masina...si viteza...407km/h...vreau sa o vad in competitie cu un veyron
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 15:47   #3
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Am uitat sa scriu ca masina are 1407 CP. Veyron-ul e cam departe

Daca de ex. te uiti atent la turometrul din stīnga si la vitezometrul digital de sus, cel rosu, poti observa usor ca la aprox. 350 km/h are numai 6000 rpm pe turometru

AICI īnca un video destul de lung de la competitia Silver State, USA 2007 unde a reusit sa urce pīna pe locul 2. Pe cursa de High Trap a mers pe drumul public unde de regula este SPEED LIMIT de 55 mph cu 222,2 mph (357,51 km/h)

Tare asi fi curios sa stiu ce ia facut la suspensie, ce cutie are pe ea si ce cardan pe puntea din spate.

Am mai atasat un articol īn format PDF de la SILVER STATE īn limba engleza:

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:56.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:05   #4
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Fascinant...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:37   #5
getedoi

Stage 5
 
getedoi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 695
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

hihi....numai mie mi se pare amuzant ca cea mai rapida masina din europa ii un pontiac?
getedoi is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 10:45   #6
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Si care e problema?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 16:25   #7
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Iar observ comparatia cu Veyron. Masina asta are un motor dus la extrem, un scaun, volan si pedale si a atins 407 km/h aceeasi viteza ca ce declarata pentru Veyron, care insa are aproape 2 tone, si un confort foarte ridica.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 16:48   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

si pontiacul asta daca te uiti īn pagina datelor are peste 2 TONE mai exact 2107 kg daca nu ma īnsel si are 4 locuri iar daca posesorul n-are chief de curse cu ea o poate dota īn 5 min. ca atīta dureaza sa montezi bancheta din spate. Īn dreapta sta navi care supraveghiaza notebook-ul cu care tine motorul sub control cīnd este īn competitie ce poate fi luat de acolo īn 1 minut ceea ce poti vedea īn primul video unde merge reportera cu el care ramīne ABTZIBILD pe scaun cīnd el baga piciorul īn ea.

Masina nu este complet modificata numai pt. competition. Fiind īnmatriculata NORMAL poate merge cu ea lejer la MALL la cumparaturi.

Ca se compara vu "VEIOZA" mi se pare normal deoarece prea e toata lumea īn limba dupa VEIOZA asta care chit ca fuge 300, costa cīt nu face.
Cu banii ce-i dai pe VEIOZA faci 10 pontiacuri din astea
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 17:10   #9
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
si pontiacul asta daca te uiti īn pagina datelor are peste 2 TONE mai exact 2107 kg daca nu ma īnsel si are 4 locuri iar daca posesorul n-are chief de curse cu ea o poate dota īn 5 min. ca atīta dureaza sa montezi bancheta din spate. Īn dreapta sta navi care supraveghiaza notebook-ul cu care tine motorul sub control cīnd este īn competitie ce poate fi luat de acolo īn 1 minut ceea ce poti vedea īn primul video unde merge reportera cu el care ramīne ABTZIBILD pe scaun cīnd el baga piciorul īn ea.

Masina nu este complet modificata numai pt. competition. Fiind īnmatriculata NORMAL poate merge cu ea lejer la MALL la cumparaturi.

Ca se compara vu "VEIOZA" mi se pare normal deoarece prea e toata lumea īn limba dupa VEIOZA asta care chit ca fuge 300, costa cīt nu face.
Cu banii ce-i dai pe VEIOZA faci 10 pontiacuri din astea
Sigur se duce la Mall cu asa ceva, tu crezi ce spui? E doar un run car facut sa darame un record de acum 3 ani.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 20:05   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Sigur se duce la Mall cu asa ceva, tu crezi ce spui? E doar un run car facut sa darame un record de acum 3 ani.
Omule, nu te supara pe mine dar tu nu-i cunosti pe astia.
Nu stiu ce ai zice daca te-i trezi la MALL (sau la PLUS DISCOUNT) cu un CHEVROLET LUMINA de NASCAR līnga tine, īnmatriculat cu numere de Düsseldorf, vezi soferul ca da plasa care este īn locul geamului lateral la o parte, iese pe acolo si merge sa-si cumpere 2 borcane cu castraveti murati, asa cum am avut eu parte sa vad.

Cred ca daca ai avea parte de asa ceva, ia-i īntelege si pe nebunii astia de aici si fi convins ca daca masina ar fi numai de show sau pt. recorduri, fi 100% convins ca n-ar tine-o īnatriculata, sa plateasca impozit si asigurare pt. ea numai asa de dragul de a arunca banii īn gītul statului si al casei de asigurari.

Un Pontiac din asta la capitolul impozit si asigurare, nu-i chiar ieftin. Dependent de motorizare (volum cmc) un Pontiac Firebird de Serie pe EURO 1 ca EURO 2 nu are, costa la capitolul impozit 13,5 EURO pt. fiecare 100 cmc īnceputa. Deci daca luam un Firebird cu cel mai mic motor īn V 6 cu 2800 cmc, calculeaza cīt platesti daca costa 100 cmc = 13,5 EURO.

Acum calculeaza la un motor de 5,7 litri (5700 cmc) si fi sigur ca asta are ceva mai mult iar de catalizator + EURO 1 nici nu poate fi vorba la motorul lui asa ca trecem la 15 EURO / 100 cmc.
Īn Norvegea sīnt acelasi tarife ca īn DE la impozite.

Crezi ca el arunca banii astia numai asa de kiki ?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 09:37   #11
getedoi

Stage 5
 
getedoi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 695
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Sigur se duce la Mall cu asa ceva, tu crezi ce spui? E doar un run car facut sa darame un record de acum 3 ani.
serios? deci nu ii masina de mers la mall???bah!!!prostii!!

in alta ordine de idei, cyberCSX are dreptate, masina ii road-legal, si sincer eu m-as duce cu ea la mall. numai ca sa le pot zice la prieteni dup-aia "am ars 35 litri de combustibili ca sa ma duc sa iau o paine. da' am ajuns acolo in 20 secunde "
__________________
8 MPG: not just mileage. An american tradition!

http://purauto.wordpress.com
http://getedoi.deviantart.com
http://kalumpu.myminicity.com
getedoi is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 09:53   #12
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Quote:
Originally Posted by getedoi View Post
in alta ordine de idei, cyberCSX are dreptate, masina ii road-legal, si sincer eu m-as duce cu ea la mall. numai ca sa le pot zice la prieteni dup-aia "am ars 35 litri de combustibili ca sa ma duc sa iau o paine. da' am ajuns acolo in 20 secunde "
Ca sa fiu sincer nici eu nu m-as duce dupa coltz sa-mi iau tigari cu asa ceva. Mai degraba asi scoate Sandero-ul lui fiu- meu din garaj si ma-s duce cu el. Poate nici asta dar fiecare cu ce-l doare.

Daca el dispune de fondurile financiare si-si poate permite, de ce nu?

Eu nu pot, chit ca am acelasi Firebird dar cu numai 475 CP īmi ajunge ce am de platit an de an, motiv de ce mi-am bagat numere de sezon cu care masina se īnscrie īn circulatie automat īn Aprilie si se scoate din circulatie īn Octombrie ca peste iarna si vreme mizerabila nu circul cu asa ceva.

Īmi si pun īntrebarea daca chiar circula cu ea de regula, unde īi da el atīta cox pe drumul public ca ei īn Norvegia au restrictie nationala de 130 km/h daca nu ma īnsel. Īn DE unde e fara restrictie decīt locala prin marcaje dependent de starea autostrazii si fluxul de trafic asi mai īntelege dar nici aici deoarece fiind un unicat ce apare din an īn paste un partener de trafic nu realizeaza cu cīt mergi pe banda a 2-a sau a 3-a si chit ca are 200 ti se baga īn fata si atunci...................
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 16:44   #13
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Daca omu isi permite de ce va consumati voi ? Era vorba despre ce a facut omul,si daca CyberCSX sta acolo omul stie despre ce vorbeste,nu cred ca vorbeste aiurea... Salut ! Respect pt. nenea norvegianul...
VladM is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 10:43   #14
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

ce sa zic,ff tare.daca ai bani poti face orice masina.daca nu avem,visam.
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 07:53   #15
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Cea mai tare masina īnmatriculata ! Vmax 407 km/h

Eu cred ca la vara īn functie de timp īl contactez pe om si īi īmping o vizita sa vad masina asta LIVE.
Ma intereseaza īn mod deosebit ca si eu sīnt fan si posesor de Pontiac.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -