Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-09, 17:34   #61
dede20

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 26
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

Avion cu motor , ia-ma si pe mine-n zbor )
dede20 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 18:42   #62
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

http://www.caranddriver.com/reviews/...nt+page-1.html

Quote:
Like all masterpieces, the Veyron evinces an off-kilter brush stroke or two. For starters, even at the most forgiving of its three ride heights (4.9 inches), it hates curbs, speed bumps, automatic carwashes, and dead animals, which it scoops up as if performing community service. It has the turning radius (39.3 feet) of a Navy minesweeper. There is no 12-volt outlet, so you’ll want to own a battery-powered radar detector. And the carbon-fiber sport seats are adjusted manually. To raise or lower their height, in fact, they must be removed. By the dealer.

What’s more, the Veyron proffers the ride of a Mitsubishi Evo that has been modified for professional drifting. Step-off is unpredictable and sometimes abrupt, accompanied by a not-so-charming clunk from the gearbox. And the W-16’s numerous fans, its 64 valves, and its four furiously spinning turbos create an engine note that sounds like an idling Blackhawk helicopter’s. It whooshes, whirs, and whines. No crisp crackling of pistons, as from a Ferrari or a Lamborghini.

Combine that with tires as pliable as mahogany—they must, after all, withstand 253 mph—and you summon the full panoply of noises that luxocar engineers work so diligently to eradicate: tire thrum, boom, crash-through, tread roar, impact echo, and blasts from expansion strips that sound like the guns of Navarone. At a 70-mph cruise, the Veyron is 8 dB noisier than a Porsche 911 GT2. At full throttle, it is 6 dB noisier than a track-ready Dodge Viper SRT10 ACR. It’s like living inside a snare drum. Those of us who sampled the radio said it wasn’t very good, but it was hard to tell. We couldn’t really hear it.
Deci se pare ca nu e asa practica & confortabila after all..

Faza cu reglatul scaunelor insa mi se pare geniala:

"And the carbon-fiber sport seats are adjusted manually. To raise or lower their height, in fact, they must be removed. By the dealer."

Nu stiu de ce dar am impresia ca la zonda f pot sa-ti reglezi scaunul si fara sa trebuiasca sa dai o fuga pe la dealer..

Last edited by C63 AMG; 17-01-09 at 21:59.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 18:48   #63
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

E genialisma masina
Una dintre cele mai frumose... Si una dintre cele mai performante
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 22:11   #64
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

eu sunt curios sa vad ce timpi o sa scoata p Nürburgring
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:06   #65
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

racheta...ce mai
Car Lover is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 15:41   #66
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

Quote:
Originally Posted by allexutzzu View Post
cand voi termina facultatea si voi profesa am sa te invit la o liniuta... atunci cu siguranta vom vorbi ca de la egal la egal!

De ce nu pe un circuit? Sau si una si alta. Bafat cu studiile si sper ca tu sa fii intr-un Veyron si eu ma voi multumi si cu o Zonda.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 15:46   #67
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
http://www.caranddriver.com/reviews/...nt+page-1.html



Deci se pare ca nu e asa practica & confortabila after all..

Faza cu reglatul scaunelor insa mi se pare geniala:

"And the carbon-fiber sport seats are adjusted manually. To raise or lower their height, in fact, they must be removed. By the dealer."

Nu stiu de ce dar am impresia ca la zonda f pot sa-ti reglezi scaunul si fara sa trebuiasca sa dai o fuga pe la dealer..
Recunosti ca totusi, ti-l inchipuiai mai comfortabil decat este in realitate ? Gandeste-te cum e sa mergi cu Bugatti pe Magheru (e un exemplu fictiv) si sa te chiauneasca motorul ala extrem de zgomotos. Si lista poate continuua. Si inca o chestie, daca tot platesti o suma exorbitanta, macar usile sa se deschida ca la un supercar.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 21:53   #68
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
De ce nu pe un circuit? Sau si una si alta. Bafat cu studiile si sper ca tu sa fii intr-un Veyron si eu ma voi multumi si cu o Zonda.
n-am nevoie de veyron! tot d-astea clasice...M-uri, AMG-uri, RS-uri etc :P avem noi vreun circuit in tara asta? in afara de d-alea pentru carturi?! eu n-am auzit de niciunu...ca te provocam acolo daca zici ca te pricepi :P
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 23:28   #69
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

C 63 AMG-veyron ca masina este mai completa, nu face cartofi prajiti pt ca cine o are nici nu mananca asa ceva, continui sa spui ca tu vorbesti de zonda F si nu de zonda R cand spui ca atat veyron cat zonda sunt exploatabile-ceea ce ma face sa cred ca ai gresit thread-ul, tine-te de Zonda R, ca despre aia vorbeam si ai sa vezi ca am dreptate, in privinta Zondei F ecuatia este total diferita. Tu imi scoti copy/paste citate de pe net, astea nu-s argumente valide, ti-am spus ca am urcat in zonda, nu este lux, nici macar in poza ce ai pus-o tu acolo nu poti spune ca este lux, 2 bucati de piele rosie si 3 manete de aluminiu cu scaune sport care nu au reglaje fara reglaje. Am incercat sa-ti arat ca nu sunt anti-pagani, chiar respect si admir si imi place forarte mult, dar nu incape comparatia cu veyron si am incercat sa-ti explic de ce. Tu nu ai facut decat sa arati ca trebuie sa ai ultimul cuvant. Asta nu-i o problema dar am impresia ca putem merge pana la infinit in incercarea ta de a ma face sa cred ca Zonda este o masina buna-uite ca este, sunt primul care sustine chestia asta, dar repet, este un produs mai bun, mai fascinant, mai teribilist, ca masina insa, este limitata mult (Pagani Zonda R nu F, sa nu-mi mai vb de F, pls.) tocmai pt ca o masina are mai multe functii si intrebuintari decat singurul lucru pt care a fost facuta Zonda R-scos timpi. Long live Italian BodyStyle and engineering!!!-acuma te simti mai bine? Oricum, subliniez ca raman de parere ca la capitolul masini Veyron se descurca mai bine ca Zonda R, tot restul sunt chestiuni ce se pot dezbate. Poate la o bericica daca o sa ne vedem vreodata, fac cinste daca-ti face placere
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 12:10   #70
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

beauty & the beast=pachet promo,doua intr-una !!!
BRAVO is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 12:29   #71
danutzz...

Stage 1
 
danutzz...'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 14
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

mda no word's:X

stopurile sunt cam ciudatele?in rest:X very fucking lovely:X
danutzz... is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 12:33   #72
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

super tare masina !!
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 12:40   #73
ulyse

Stage 5
 
ulyse's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 357
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

un adevarat supercar si pt cei care nu stiu are o inima Mercedes ha ha
ulyse is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 13:21   #74
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

Pe circuit Veyron este un elefant greoi iar asta e un fel de ghepard atletic.....Veyron are 1.9 kg pe cal putere iar Zonda decat 1.4 kg pe cal deci e mai simpla,mai usoara,mai agresiva ...tot ce vrei!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 23:21   #75
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Pagani Zonda R dezvaluit oficial in Viena!

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Pe circuit Veyron este un elefant greoi iar asta e un fel de ghepard atletic.....Veyron are 1.9 kg pe cal putere iar Zonda decat 1.4 kg pe cal deci e mai simpla,mai usoara,mai agresiva ...tot ce vrei!
Pe circuit da, dar repet nu putem sa comparam aceste doua masini pentru ca una a fost construita special pentru circuit, si numai pentru circuit, pe cand cealalta a fost construita in principiu ca masina de strada (sau de ce nu, de aeroport )

Oricum, cred ca nu va dura mult pana Pagani va scoate si o versiune de strada propulsata de acelasi motor...atunci le vom putea compara cu adevarat

Last edited by C63 AMG; 20-01-09 at 00:10.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -