Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-06, 09:08   #1
roby18

Stage 5
 
roby18's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 334
Default Seat Leon FR

Noul hot hatch dispune de un propulsor de 200 de cai putere pe benzina si un diesel de 170 de cai putere.

Cu un look dinamic, noul FR mai face un pas inainte la departamentul visual. Cu o multitudine de amprente sport Leon FR transmite un mesaj clar privitorilor, vizavi de calitatile sale. La exterior, priza de aer frontala cu un design fagure este foarte diferita de ceea ce gasim pe celelalte modele Leon, designul avind ca sursa automobilele participante atat in BTCC cat si in WTCC.

La spate, efectul este la fel de spectaculos, difuzorul de aer (noua moda acum) de culoare neagra incastrat in limita de jos a posteriorului este inspirat din curse. Oglinzile laterale pictate in argintiu, jantele de 17 sau 18 inci completeaza atitudinea sport a lui FR.

Badge-ul distinctiv FR, in rosu si negru, laitmotivul corporate, este aplicat atat pe spatele exterior al masinii cat mai ales din plin, in interior. El apare atat pe volanul imbracat in piele, manerul schimbatorului de viteze, in zona turometrului sau pe spatarul scaunelor.

Seat Leon FR dispune de doua motorizari. Motorul pe benzina de 2.0 litri TFSI preluat de la Volkswagen Golf GTI isi face debutul pe brand-ul Seat. Capabil de 200 de cai putere si un cuplu de 280 Nm, acest amestec de putere si cuplu permite nu numai performante de top dar si flexibilitate la turatii joase, compartament atipic pentru hot-hatch-uri. Sprint-ul pina la prima suta de km/h dureaza 7,3 secunde, iar viteza maxima este de 230 km/h, iar consumul mediu este de 7,9 l/100 km.

Turbodiesel-ul de 2.0 litri dezvolta 170 de cai putere si un cuplu important de 350 de Nm. Cu propulsorul diesel, Leon FR accelereaza 0-100 de km/h dupa 8.2 secunde, iar viteza maxima este de 214 km/h, consumul mediu fiind de 6.0 l/100 km.

Seat a anuntat noi echipamente in toata gama. Toate versiunile Leon, Altea si Toledo vor avea in serie faruri duble cu Xenon, sistem de iluminare in curba (pe Toledo doar in echiparile Stylance si Sport-up). Toata gama celor trei va dispune standard de radio CD cu MP3
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	151_new_seat_leon_x_1.jpg
Views:	122
Size:	49.6 KB
ID:	106754   Click image for larger version

Name:	151_new_seat_leon_x_2.jpg
Views:	85
Size:	41.9 KB
ID:	106755   Click image for larger version

Name:	151_new_seat_leon_x_3.jpg
Views:	132
Size:	46.3 KB
ID:	106756  

Click image for larger version

Name:	151_new_seat_leon_x_4.jpg
Views:	98
Size:	61.6 KB
ID:	106757  
roby18 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 09:15   #2
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Seat Leon FR

Tare,dar nu ma omor dupa seaturi......
BLinKY is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 13:45   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Seat Leon FR

este foarte frumoasa si va asigur eu ca fuge destul de bine...a fost unul la 4tuning day cu motor tfsi 2.0 200 de cai
orlando is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 15:21   #4
Cabbano

Stage 5
 
Cabbano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 635
Smile Re: Seat Leon FR

mie imi plac aproape toate seat-urile.mai putin cordoba...
iar asta nu face exceptie.
e foarte tare,si k aspect si k performante
Cabbano is offline   Reply With Quote
Old 29-05-06, 06:36   #5
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: Seat Leon FR

f tare,sa vedem daca bate gtiul akum...
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 29-05-06, 10:46   #6
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Seat Leon FR

GTi si-a luat-o de la multe, si de ce sa nu si-o ia si de la asta, ca amebele is pe acelas sasiu, dar leon-ul are intradevar forma si stil
BLinKY is offline   Reply With Quote
Old 29-05-06, 20:15   #7
VIPER_GL

Stage 3
 
VIPER_GL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 162
Default Re: Seat Leon FR

Frumoasa cu toate ca nu prea ma omor mult dupa modelu asta....Ala vechi era mai misto
VIPER_GL is offline   Reply With Quote
Old 31-05-06, 23:48   #8
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Seat Leon FR

frumoasa ... modelul precedent era mai fioros ..dar si asta e good... asteptam rezultate ... oricum ar fi d vazut un fr vs gti
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 02-06-06, 15:48   #9
andrei_1402

Stage 4
 
andrei_1402's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 180
Default Re: Seat Leon FR

Frumoasa masina desi e mai reusit modelul vechi. Dieselul e acelasi de pe Passat si merge f bine.
andrei_1402 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-06, 19:59   #10
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: Seat Leon FR

frumos dar nu sportiv adevarat! :P
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Old 10-06-06, 00:28   #11
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Seat Leon FR

mie unu nu imi plac seaturi-le, dar asta parca ma atrage un pic, mai putin spatele care mi se pare aiurea. Oricum vad ca are si ceva caluti. nu pot sa zic ca nu este frumoasa, dar nici stralucita.
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 13-06-06, 15:19   #12
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: Seat Leon FR

nu stiu de ce dar am impresia ca el mult mai frumos modelul anterior! poate pana ne obisnuim cu el!
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 00:30   #13
roby18

Stage 5
 
roby18's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 334
Default Re: Seat Leon FR

mie imi place mai mult modelu asta
roby18 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -