Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-08, 12:25   #31
nicolae_s

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 15
Default Re: sfaturi despre aerografe

Quote:
Originally Posted by viperCCB View Post
mai fratzilor spunetzi-mi un magazin d unde pot eu cumpara aerograful!!!!!si credetzi k merge si cu un compresor mare kre-l folosesc sa vopsesc masina d kte ori nu-mi mai place vopseaua...
Salut!

De aici iti iei si aerograful si compresorul (inclusiv celelalte accesorii), si culorile:
PicturaOnline.ro

Succes!
nicolae_s is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 23:49   #32
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: sfaturi despre aerografe

si eu as vrea sa vad cum ii cu aerograful. As vrea sa invat... insa nu am asa mare talent la desen ,dar am vazut cam cum se face (mam uitat la documentarele lui Lavallee) are rost sa ma apuc?( faptul ca nu prea am talent la desen ma pune pe ganduri)
baga is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 00:10   #33
nicolae_s

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 15
Default Re: sfaturi despre aerografe

Salut,

Daca iti vine sa crezi nu ai nevoie de cine stie ce talent la desen. Proiectorul face treaba asta. Gasesti asa ceva la PicturaOnline.ro. Eu nu am mai pictat niciodata si uite aici prima mea lucrare in aerograf. http://www.artairbrush.ro/forum/viewtopic.php?f=6&t=280, mai intreaba pe acolo pe baieti si iti vor raspunde cum e treaba. Daca vrei sa vezi ce am organizat eu anul asta pe teme de aerografie, uite aici: RAW. Au fost si incepatori, dupa cum poti vedea... toti trebuie sa inceapa de undeva.

Succes!
www.picturaonline.ro
nicolae_s is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 00:24   #34
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: sfaturi despre aerografe

daca zici ca nu trebuie nu stiu ce talent ,ce sa zic hai ca incerc si eu .Sper sa iasa ceva . Mersi de incurajare

Apropo ce aerograf imi recomandati ? dubla actiune sau simpla?asa de inceput ca nu am mai lucrat niciodata.

Last edited by baga; 14-08-08 at 00:28.
baga is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 01:18   #35
nicolae_s

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 15
Default Re: sfaturi despre aerografe

Salut!

Iti recomand un Double action cu duze de 0,2 si 0,4 mm. Practic cu ala faci orice, de la cele mai fine detalii pana la fonduri si treburi grosiere. Un Evolution 2 in 1 . Eu cu asta lucrez. O sa imi mai iau si un Hansa Pro 281 (ca sunt bolnav cu astea). La compresoare ia-ti un Eurotec 10A sau 16A (16 A e bestial, 10A face vara un pic de condens pe furtun... si mai trebuie sa dai cateva sute de mii pe un filtru suplimentar, in rest e foarte bun). Culori pt aerograf incearca Jacquard

Succes!
nicolae_s is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 22:37   #36
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Salut nu cred ca ii problema cu condensu ca am garaj si stau la casa o sa lucrez in garaj .Deci nui stres ,dar cine ii de prin cluj si stie unde gasesc si eu asa ceva? Va rog frumos
baga is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 23:17   #37
nicolae_s

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 15
Default Re: sfaturi despre aerografe

Din nefericire pt tine in Cluj nu gasesti asa ceva. Stiu magazinele de acolo si oferta lor. PicturaOnline.ro, al carei administrator sunt eu, este unic importator pt aerografele Paasche si Harder & Steenbeck, iar cele chinezesti, mai ieftine, tot acolo sunt cele mai ieftine din Romania.

Succes!
nicolae_s is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 23:32   #38
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Ok am inteles si niste detalii poti sa imi dai?
baga is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 23:34   #39
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: sfaturi despre aerografe

am vazut pe linkul ce mi lai dat ca daca faci comanda de peste 200 de lei ii gratis transportul ?
baga is offline   Reply With Quote
Old 15-08-08, 00:05   #40
nicolae_s

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 15
Default Re: sfaturi despre aerografe

corect!
nicolae_s is offline   Reply With Quote
Old 15-08-08, 00:06   #41
nicolae_s

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 15
Default Re: sfaturi despre aerografe

dar fii atent ca daca alegi sa platesti la livrare tot platesti 15 ron ca sa aduca aia banii. Nu platesti nimik daca comanda depaseste 200 ron si daca depui la banca banii.
nicolae_s is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 14:11   #42
vio n

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 2
Default Re: sfaturi despre aerografe

Quote:
Originally Posted by stephio View Post
Intradevar sunt multe feluri si cu preturi diferite, dar primul lucru este sa decizi ce fel de aerograf vrei, ba chiar cate Sunt doua tipuri de aerograf, "gravity feed" adica cele care au un rezervor mic deasupra pistolului iar vopseaua curge in jos mixandu-se cu aerul sau cele "bottom feed" care au o sticluta dedesuptul pistolului, vopseaua fiind scoasa prin turbulenta din sticla. Diferenta intre cele doua tipuri este cantitatea de vopsea pe care o poti folosi la vopsit, pe cand la "gravity feed" ajung doar cateva picaturi, la cele "bottom feed" ai nevoie de o cantitate anume, adica macar sa acopere capatul furtunului de plastic ce este in sticla... Fiecare are avantajul si dezavantajul lui. Daca te gandesti sa te apuci de vopsit, pai iti vei da seama ca ai nevoie de mai multe pistoale. Treaba va merge mult mai rapid. Daca folosesti "gravity feed", pai va trebui sa cureti aerograful la fiecare schimbare de culoare, mai ales cand vei folosi nuante mai deschise decat cel anterior, la "bottom feed" nu ai treaba, schimbi sticluta cu o alta culoare (mai ales daca vei procura niste vopsele cu sticlute) si poti continua lucrarea dupa cateva suflari in gol.

Eu personal prefer cele "gravity feed", sunt mai mici, e mai confortabil, si nu are atatea parti de curatat (ma refer la sticla). Pentru inceput i-ti va ajunge un aerograf cu duza de 0.3. Vei vedea ca te va ajuta si la suprafete mai mari dar si la detalii.
Acum tu stii cati bani vrei sa investesti in aceste scule, dar eu fiind fan "Iwata" eu iti recomand macar un Iwata HP-CS.
Orice ai cumpara te va costa destul de scump, luand in considerare faptul ca pe langa pistol, mai ai nevoie si de rezerva la ace, hai sa zicem si o duza, apoi furtun de aer, mufe, un minicompresor care sa aiba min. 3 l rezervor si vopsele. Deci aproximativ 400 EUR.
Presupunand ca vei picta in camera ta, va trebui sa-ti alegi un compresor silentios si cu rezervor min. 3 L dupa cum am mentionat. Este important sa aiba un rezervor deoarece numai astfel va putea mentine presiunea constanta si sa nu explodeze dupa 5 -6 ore de lucru zilnic . Vopseaua va trebui sa fie pe baza de apa, altfel mai investesti si intr-o masca cu carbon (care nu este ieftina!) si vei asfixia pe parinti sau frati cu mirosul insuportabil al vopselelor pe baza de diluant. OK, o masca simpla iti va trebui si pentru vopseau cu apa.

Deocamdata atat. Daca mai ai intrebari.... suntem aici.

Happy airbrushing!
Am gasit aceste informatii pretioase pt mine, eu caut de ceva timp sa ma documentez in aerografie, o sa iau aceste iformatii sa le folosesc in viitor, dar inainte de a ma apuca as vrea sa stiu daca exista cursuri de aerografie sau persoane care pot sa ma invete sau sa asist la acest proces.
multumesc.
vio n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -