Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-07, 09:18   #1
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default sfaturi despre aerografe

Sint incepatoare in domeniu si inca nu stiu ce aerograf sa aleg si de unde sa il cumpar.
Vreau sa imi fac un desen pe masina, dar inca ma documentez.
Poate aveti niste idei, sfaturi ....
CED is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 23:49   #2
cicioc

Stage 5
 
cicioc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 367
Member of:
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

aerografe sunt multe feluri din care poti sa alegi.
iwata, badger, paasche, richpen,sata ...... etc
depinde ce preferinte ai .
iti sugerez dac tot vrei cumperi, macar ia unu de firma , , cred ca sti cum sunt cu facaturile ....

eu prefer marcile europene . mi se par cele mai reushite din toate. .
multa bafta
__________________
custom painting.
http://www.artairbrush.ro
contact pe : mail cicioccipri@yahoo.com
tel .0727969900
cicioc is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 08:52   #3
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Marcile europene sunt ceva mai greu de gasit dar sunt mai bune. Nici cele americane nu sunt mai prejos. Depinde cat vrei sa investesti in asa ceva.
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 15:59   #4
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Intradevar sunt multe feluri si cu preturi diferite, dar primul lucru este sa decizi ce fel de aerograf vrei, ba chiar cate Sunt doua tipuri de aerograf, "gravity feed" adica cele care au un rezervor mic deasupra pistolului iar vopseaua curge in jos mixandu-se cu aerul sau cele "bottom feed" care au o sticluta dedesuptul pistolului, vopseaua fiind scoasa prin turbulenta din sticla. Diferenta intre cele doua tipuri este cantitatea de vopsea pe care o poti folosi la vopsit, pe cand la "gravity feed" ajung doar cateva picaturi, la cele "bottom feed" ai nevoie de o cantitate anume, adica macar sa acopere capatul furtunului de plastic ce este in sticla... Fiecare are avantajul si dezavantajul lui. Daca te gandesti sa te apuci de vopsit, pai iti vei da seama ca ai nevoie de mai multe pistoale. Treaba va merge mult mai rapid. Daca folosesti "gravity feed", pai va trebui sa cureti aerograful la fiecare schimbare de culoare, mai ales cand vei folosi nuante mai deschise decat cel anterior, la "bottom feed" nu ai treaba, schimbi sticluta cu o alta culoare (mai ales daca vei procura niste vopsele cu sticlute) si poti continua lucrarea dupa cateva suflari in gol.

Eu personal prefer cele "gravity feed", sunt mai mici, e mai confortabil, si nu are atatea parti de curatat (ma refer la sticla). Pentru inceput i-ti va ajunge un aerograf cu duza de 0.3. Vei vedea ca te va ajuta si la suprafete mai mari dar si la detalii.
Acum tu stii cati bani vrei sa investesti in aceste scule, dar eu fiind fan "Iwata" eu iti recomand macar un Iwata HP-CS.
Orice ai cumpara te va costa destul de scump, luand in considerare faptul ca pe langa pistol, mai ai nevoie si de rezerva la ace, hai sa zicem si o duza, apoi furtun de aer, mufe, un minicompresor care sa aiba min. 3 l rezervor si vopsele. Deci aproximativ 400 EUR.
Presupunand ca vei picta in camera ta, va trebui sa-ti alegi un compresor silentios si cu rezervor min. 3 L dupa cum am mentionat. Este important sa aiba un rezervor deoarece numai astfel va putea mentine presiunea constanta si sa nu explodeze dupa 5 -6 ore de lucru zilnic . Vopseaua va trebui sa fie pe baza de apa, altfel mai investesti si intr-o masca cu carbon (care nu este ieftina!) si vei asfixia pe parinti sau frati cu mirosul insuportabil al vopselelor pe baza de diluant. OK, o masca simpla iti va trebui si pentru vopseau cu apa.

Deocamdata atat. Daca mai ai intrebari.... suntem aici.

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 16:05   #5
cicioc

Stage 5
 
cicioc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 367
Member of:
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Quote:
Originally Posted by stephio View Post
Intradevar sunt multe feluri si cu preturi diferite, dar primul lucru este sa decizi ce fel de aerograf vrei, ba chiar cate Sunt doua tipuri de aerograf, "gravity feed" adica cele care au un rezervor mic deasupra pistolului iar vopseaua curge in jos mixandu-se cu aerul sau cele "bottom feed" care au o sticluta dedesuptul pistolului, vopseaua fiind scoasa prin turbulenta din sticla. Diferenta intre cele doua tipuri este cantitatea de vopsea pe care o poti folosi la vopsit, pe cand la "gravity feed" ajung doar cateva picaturi, la cele "bottom feed" ai nevoie de o cantitate anume, adica macar sa acopere capatul furtunului de plastic ce este in sticla... Fiecare are avantajul si dezavantajul lui. Daca te gandesti sa te apuci de vopsit, pai iti vei da seama ca ai nevoie de mai multe pistoale. Treaba va merge mult mai rapid. Daca folosesti "gravity feed", pai va trebui sa cureti aerograful la fiecare schimbare de culoare, mai ales cand vei folosi nuante mai deschise decat cel anterior, la "bottom feed" nu ai treaba, schimbi sticluta cu o alta culoare (mai ales daca vei procura niste vopsele cu sticlute) si poti continua lucrarea dupa cateva suflari in gol.

Eu personal prefer cele "gravity feed", sunt mai mici, e mai confortabil, si nu are atatea parti de curatat (ma refer la sticla). Pentru inceput i-ti va ajunge un aerograf cu duza de 0.3. Vei vedea ca te va ajuta si la suprafete mai mari dar si la detalii.
Acum tu stii cati bani vrei sa investesti in aceste scule, dar eu fiind fan "Iwata" eu iti recomand macar un Iwata HP-CS.
Orice ai cumpara te va costa destul de scump, luand in considerare faptul ca pe langa pistol, mai ai nevoie si de rezerva la ace, hai sa zicem si o duza, apoi furtun de aer, mufe, un minicompresor care sa aiba min. 3 l rezervor si vopsele. Deci aproximativ 400 EUR.
Presupunand ca vei picta in camera ta, va trebui sa-ti alegi un compresor silentios si cu rezervor min. 3 L dupa cum am mentionat. Este important sa aiba un rezervor deoarece numai astfel va putea mentine presiunea constanta si sa nu explodeze dupa 5 -6 ore de lucru zilnic . Vopseaua va trebui sa fie pe baza de apa, altfel mai investesti si intr-o masca cu carbon (care nu este ieftina!) si vei asfixia pe parinti sau frati cu mirosul insuportabil al vopselelor pe baza de diluant. OK, o masca simpla iti va trebui si pentru vopseau cu apa.

Deocamdata atat. Daca mai ai intrebari.... suntem aici.

Happy airbrushing!
no asta da. ) m-ai mirat cat ai scris ))
cicioc is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 08:34   #6
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: sfaturi despre aerografe

multumesc pentru sfaturi - inca nu sint hotarita ce sa aleg

cineva imi recomanda un set cu trei dimensiuni de duze 0.2, 0.3, 0.5


As vrea sa iau ceva de calitate dar trebuie sa ma gindesc ca aceasta investitie este numai pentru a face desenul pe masina mea, nu cred ca o sa il mai folosesc la altceva. Inca nu am definitivat cum va arata desenul dar vor fi si suprafete mai mari si ceva degradeuri.
O sa exersez in aer liber ca sa nu stresez pe nimeni
CED is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 12:55   #7
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

nu e mai simplu sa te duci la cineva care face deja desene cu aerograful decat sa-ti cumperi tu unul?
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 16:35   #8
vicheg2

Stage 3
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 98
Default Re: sfaturi despre aerografe

si care mai e satisfactia ei? daca face un desen care ii place ei si se pricepe cat de cat la desen, cu multa atentie ajunge sa isi faca pe masina exact ceea ce are ea in cap. si senzatia de bucurie cand o sa vada ca a iesit ok o sa o faca sa se simta in al 9-lea cer
vicheg2 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 08:27   #9
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Amice, tocmai zicea ceva de investitie. mai bine te duci la cineva care iti face o lucrare superba folosind scule profi decat sa investesti tu in:
- aerograf
- pistol de vopsit pentru suprafetele mari
- vopsea
- lac
- consumabile

Satisfactia ei? Ca va avea pe masina un desen exact cum a vrut ea si nu se va trezi ca din 10 incercari nu-i va iesi niciuna.
__________________

..::Inferno MotorSport::..
* Heka Designs - Custom paint (airbrush) Contact la:
* email: diavol_dracu@yahoo.com;
* id. messenger: diavol_dracu - Bucuresti;
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 18:00   #10
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: sfaturi despre aerografe

Quote:
Originally Posted by vicheg2 View Post
si care mai e satisfactia ei? daca face un desen care ii place ei si se pricepe cat de cat la desen, cu multa atentie ajunge sa isi faca pe masina exact ceea ce are ea in cap. si senzatia de bucurie cand o sa vada ca a iesit ok o sa o faca sa se simta in al 9-lea cer
ai ghicit exact motivul pentru care vreau sa fac singura desenul pe masina si ma bucur ca nu sint singura care gindeste asa.

nimic nu se compara cu placerea de a vedea ca se concretizeaza ceea ce visezi, mai ales atunci cind e facut de mina ta.
CED is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 02:04   #11
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: sfaturi despre aerografe

Feicitari pe decizia de a-t i picta singura masina. Bafta si sa ne arati si noua desenul dupa ce il faci.
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 11:21   #12
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Un ajutor din partea mea ca sa-ti indeplinesti visul

office@abacom.ro

Aici gaseti aerograf cu duza de 0.3 mm cu pretul 75.93 EUR + TVA, si compresor vezi tu care... sunt si pentru aerografe dar fara rezervor....

Spunele ca nu vrei factura si vei primi fara TVA. Am vazut aerograful si este ok. In rest mai gasesti tot ce ai nevoie pentru o instalatie intreaga.
Vopsele gasesti la un vopsitor auto, tot timpul au vopsele in cantitate mici ce raman.

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 11:22   #13
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

Ah am uitat, codul aerografului este MP150.
stephio is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 22:26   #14
vali_arte

Stage 3
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 133
Member of:
[AirBrush]
Default Re: sfaturi despre aerografe

pune si tu un desen de al tau facut de mana, sa vedem cam ce poti asa,,,:P t rog
vali_arte is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 17:53   #15
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: sfaturi despre aerografe

Quote:
Originally Posted by stephio View Post
Un ajutor din partea mea ca sa-ti indeplinesti visul

office@abacom.ro

Aici gaseti aerograf cu duza de 0.3 mm cu pretul 75.93 EUR + TVA, si compresor vezi tu care... sunt si pentru aerografe dar fara rezervor....
iti multumesc pentru sfaturi
cu aerograful de care zici crezi ca pot acoperi si suprafete ceva mai mari ?
cum ar fi o banda de 15 cm?
CED is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -