Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-06, 10:21   #16
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: curiozitate

si ca sa mai adaug ceva , apropo ca ti trebuie timp sa faci asa ceva paintingul de mai sus este realizat in 18 ore, apoi peste 48 sa u mai dat 3 straturi de lac , asa ca nu ti trebuie timp ci talent experienta si scule de f buna calitate inclusiv vopseluri solventi si lacuri, daca cineva nu crede in datele care le am dat exista un documentar pe discovery cu killerpaint in care este aratata si aceasta masina , daca nu va dau eu filmul de prezentare...... mai bine am studia mai mult si apoi am trage niste concluzi , asta i meserie f grea ...................................... am vazut absolut tot ce sa facut in romania si suntem f departe de ce fac ei acolo la nivel de studio mediu ne mai vorbind de numele marii, ca am impresia ca in curand o sa creada nu stiu ce firma de "tuning" ca sunt mai buni decat FOOSE sau deca LENO, asa ca ar fi bine sa muncim inainte si dupa sa vb ca se face ceva ca acolo. apropos ALEX cel care a facut paintul de mai sus face asta de 47 de ani si are la activ 1678 de motociclete 56 elicoptere 1200 masini si tiruri si alte 68 de barci cred ca cifrele spun destul de mult iar acel om a inventat THE REAL FLAME asa ca nu suntem decat niste scolari, mai avem de invatat de la sorayama ,royo ,boris , apoi am mai putea vb
__________________
[SIGPIC][SIGPIC]
hasky is offline   Reply With Quote
Old 13-03-06, 14:23   #17
flaviutza

Stage 5
 
flaviutza's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 715
Thumbs up Re: curiozitate

ar fi interesant de vazut filmu-documentaru de pe Discovery .. daca poti sa-l atasezi hasky ar fi foarte bine .. si eu sunt curioasa si cred ca multi altii sa-si clatesca ochii
mersi
P.S.eu am vazut documentaru dar ar fi minunat sa il avem in calculatoare sa-l studiem mai indeaproape daca nu cel putin sa ne putem clati ochii cu el de cate ori vrem
__________________

Fan "Brigada URSULETZE"
flaviutza is offline   Reply With Quote
Old 13-03-06, 16:27   #18
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Default Re: curiozitate

Quote:
Originally Posted by hasky
iti raspund eu la intrebare 1 din lipsa de experienta, 2 din lipsa de fonduri , 3 ca nu exista clienti dispusi la asa ceva, 4 din lipsa tehnologiei..... ce altceva mai vrei sa adaug, parerea mea ca cine crede ca poate realiza ceva de genu flame ca la killerpaint, si sa fie cel putin la fel de bun ca mike lavalle e cel putin visator daca nu nebun, ce vezi tu in poza este un painting pe 11 straturi , culori mate , transparente parliascente si cu 9 straturi de lac , sa mi spuna mie unu din romania ca macar are tehnologia necesara ne mai vorbind de pregatirea si experienta si eu nu mjai zic nimik.... in concluzie eu as zice sa tinem capu jos si probabil dupa vreo 3-10 ani ne putem bate si noi cu ei , ca vorba ai romanu e talentat
Cand va fi cineva dispus sa plateasca o lucrare ca asta atat cat merita atunci se va face .Materialele le putem cumpara ,tehnologie -nu stiu [sau mai corect nu stii] despre ce este vorba cat despre experienta stai linistit ca este .Treaba cu 9 straturi de lack e o poveste de adormit copii .Cultura "custom painting" lipseste la noi .Aici clientul vrea de 1000 euro sa ii pictezi si interiorul tevii de esapament ,si daca se poate cel putin trei personaje pe dm \2 plus doi dragoni si 30 de cranii in fundal.Daca incerci sa ii explici ca va arata ca pomul de craciun iti zice ca vrei sal tzepuiesti si sa lucrezi cat mai putin pe banii lui .
koffa is offline   Reply With Quote
Old 13-03-06, 17:01   #19
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: curiozitate

koffa cu clientu si bani lui cam ai drepotate, ei stiu una si buna....nu asculta de cei care fac astea, da treaba lor.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 17:15   #20
Notorius

Stage 3
 
Notorius's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 103
Default Re: curiozitate

Eu zic ca se poate face asa ceva...dar este mult de munca la finisaje....dar se poate face la fel de bine ca si aceea masina de acolo...
Notorius is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 17:53   #21
roby18

Stage 5
 
roby18's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 334
Default Re: curiozitate

se pot face dinastea si in romania dar trebuie sa gasesti pe cineva cu talent
roby18 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 18:03   #22
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: curiozitate

hasky am vazut documetaru de pe discovery cu mike lavalle de cateva ori si pot spune ca omu are un talent nemaintalnit


ce am vazut io e cu hot-rod-u,cu 12 straturi de vopsea parca,9 de lac,etc nu mai tin minte
cum scrie mai sus el a inventat focul pe masina
are 2 vb-vrei flacari sau foc?!


P:S:a inceut cu cifre si litere pe masini pana ia zis unu sa faca nushtu ce....


si la noi sunt multi oameni cu talent da din lipsa de bani,nu isi pot pune in practica talentu


revenind la prima poza-abia astept ziua in care o sa umble pe strazile din romania o masina cu un paint ca ala



salut si bafta
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 17:06   #23
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: curiozitate

Romanul e bun la toate dak are uneltele si banii necesari. Dupa parerea mea, se poate.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 19:12   #24
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: curiozitate

super poze super putine sanse sa vezi asa ceva in romania
Bmw_E30dak is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 19:23   #25
vicheg2

Stage 3
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 98
Default Re: curiozitate

mai oameni buni, NU se dau 9 straturi de lac. lacul este un strat protector transparent. pe masini se dau cam 2 MAXIM 3 straturi. daca dai 9 straturi lacul ajunge sa aiba grosimea foarte mare. avand in vedere ca nu protejeaza mai bine si nici nu se vede mai bine de ce sa dai atatea??? ca sa va dau un exemplu printr-un geam de 0.5 mm grosime vezi la fel de bine ca si printr-un geam de 5 mm grosime.
vicheg2 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-06, 14:54   #26
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: curiozitate

prea putin 10 ani! :P
orikum e ceva frumos dar nu spectaculos! se vede ca`i americana . . dar s`au aratat painturi de la ei si mai si . . .!
orikum arata frumos . . pacat de pietrele care`ti lovesc bara fata si capota!:P
__________________
www.chromefelgen.de
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -