Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-17, 15:53   #46
marius_ciclistu

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: Utilitate Putere max/RPM la motoare termice

Total de acord.
Ca sa inteleaga tot omul de ce nu puterea dicteaza cand schimbi viteza, am pus acele grafice simplificate.

Pana la urma cu cat valorile de intrare in calcul sunt mai aproape de realitate, cu atat si rezultatele vor fi mai aproape de realitate.

Trebuie sa recunosc ca dupa ce am postat primele 3 poze de mai sus, am fost in dubii de ce nu ai schimba viteza mai repede de 4000 rpm si am inteles 100% abia dupa ce am schimbat valorile de schimb in calculator, rezultate pe care le-am pus in urmatoarele 2 poze din postul de mai sus.

Deci problema e foarte complicata, de aceea cred ca a ramas atatia ani in perceptia publicului ca si "cai putere"....si nu sunt convins ca de acum inainte se va schimba ceva, dar incercarea moarte nu are.
marius_ciclistu is offline   Reply With Quote
Old 01-11-17, 08:14   #47
marius_ciclistu

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: Utilitate Putere max/RPM la motoare termice

Buna tuturor.
Intre timp am imbunatatit calculatorul de transmisie auto.
Acum ofera:
- exemplu precompletat pentru usurinta analizei unei transmisii auto manuale cu 6 trepte de viteza (in viitor voi adauga exemple de calcul pentru masinile cele mai intalnite).
- posibilitatea autocompletarii/calcularii turatiei de schimb pentru maximizarea performantelor de accelerare - care NU are legatura relevanta cu turatia puterii maxime .
- indicatii cu privire la abordarea eficienta a depasirilor (Turatia MAXIMA* la care RETROGRADAREA treptei de viteza genereaza ACCELERATIE MAI MARE decat pastrarea treptei de viteza).
marius_ciclistu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-18, 17:58   #48
marius_ciclistu

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: Utilitate Putere max/RPM la motoare termice

DIESEL vs BENZINA: doua masini de mase ~ egale cu aceeasi putere maxima 80 kw.
Puteti calcula si compara in noua versiune a calculatorului de transmisie auto.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	80kw petrol vs diesel.png
Views:	70
Size:	192.5 KB
ID:	3196242  
marius_ciclistu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-18, 22:24   #49
marius_ciclistu

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: Utilitate Putere max/RPM la motoare termice

Am facut si un scurt film cu aceasta noua functionalitate:
https://www.youtube.com/watch?v=5oS2xoe2J7M
marius_ciclistu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -